Διευκρίνηση για εξαγορά θητείας διακεκριμένου επιστήμονα

• 8 replies
  • 5463 views
*

Αποσυνδεδεμένος biobio

• **
  • 15
  • +0/-0
    • Προφίλ
Χαιρετώ!

Έχω τήχει αναβολής διακεκριμένου επιστήμονα του εξωτερικού με διδακτορικό, το οποίο μου δίνει την δυνατότητα να εξαγοράσω μέρος της θητείας μου (εξάλλου δικαιούμαι μειωμένη διάρκειας θητεία 8 μηνών, άρα μπορώ να υπηρετήσω 4 μήνες και να εξαγοράσω τους υπόλοιπους 4).  Ήθελα λοιπόν μια διευκρίνηση σχετικά με το ποσό της εξαγοράς ανά μήνα για την περίπτωσή μου, καθώς δεν μου είναι εντελώς ξεκάθαρο από τις σχετικές διατάξεις. Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο όσον αφορά το τιμολόγιο εξαγοράς για α) πρόστιμο ανυποταξίας β) εξαγορά μετά τα 35 γ) εξαγορά υπολοίπου ως διακεκριμένος επιστήμων (1000, 810 ή 90 ευρώ?).

Μπορεί να μου πει κάποιος τί ισχύει στην περίπτωσή μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »

*

Αποσυνδεδεμένος dracan

• **
  • 15
  • +0/-0
    • Προφίλ
Re: Διευκρίνηση για εξαγορά θητείας διακεκριμένου επιστήμονα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 03:53:42 μμ »
Βιοbio δεν τα ξερεις καλα. Ως διακεκριμενος επιστημονας εχεις τα πιο κατω δικαιωματα:

1) Εξι μηνες θητεια και εξαγορας του υπολοιπου αντι 5200 (περιπου) ευρω. Για να κανεις χρηση του συγκεκριμενου δικαιωματος το δηλωνεις στην μοναδα σου οταν συμπληρωσεις τον 4ο μηνα ως φανταρος. Πανε τα χαρτια στο ΓΕΣ.....το ΓΕΣ σε στελνει στην ΔΟΥ οπου κανεις τον διακανονισμο για να πληρωσεις.......παιρνεις το χαρτι της ΔΟΥ.....και μετα λελε!

2) Μπορεις να κανεις τμηματικη θητεια......2μηνα ή 3μηνα........αρκει το τελευταιο υπολοιπο της θητειας που θα σου μεινει να μην ειναι μικροτερο των 2 μηνων.

Εννοειται οτι αν κανεις χρηση του 2ου δικαιωματος δεν μπορεις να κανεις 6 μηνες και εξαγορα, δηλαδη να χρησιμοποιησεις και το 1ο.

Αυτα τα ολιγα....και εγω στην ιδια κατηγορια με εσενα ειμαι.....και τα εχω φρεσκα, μιας και παρουσιαζομαι την επομενη Δευτερα. Εσυ ποτε παρουσιαζεσαι?

Επισης δες εδω: viewtopic.php?f=2&t=6879

*

Αποσυνδεδεμένος dracan

• **
  • 15
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 03:57:57 μμ »
Αν εισαι ανυποτακτος τοτε απο 1/1/2011 και μετα πας για 6000  € προστιμο, συμφωνα με τον νεο νομο.

Ως ειδικος επιστημονας μπορεις να εξαγορασεις (οπως σου λεω πιο πανω) μονο αν κανεις 6 μηνες και πληρωσεις τους υπολοιπους. Δεν πληρωνεις ομως 3 μηνες.........αλλα 18, μιας και στα χαρτια η θητεια ειναι 24 μηνες. Το ποσο εξαγορας ειναι 293,47€ για καθε μηνα......αρα συνολικα 5282,46 €.

*

Αποσυνδεδεμένος biobio

• **
  • 15
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 03:43:04 μμ »
Φίλε dracan,

Γεια χαρά και ευχαριστώ για την απάντηση. Σχόλια:

1) Υποχρεούμαι να κάνω 4 μήνες και όχι 6, διότι ήμουν υπόχρεος μειωμένης θητείας (μεγάλη ηλικία πατέρα). Αντιγράφω από τη διάταξη:

Όσοι ανήκουν στις κλάσεις 1987 και παλαιότερες (γεννηθέντες το έτος 1966 και προηγούμενα) καθώς και όσοι ανεξαρτήτως κλάσεως έτυχαν οποτεδήποτε αναβολής κατάταξης ως κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος που διαπρέπουν σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό, δικαιούνται να εξαγοράσουν το υπόλοιπο των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων μετά την εκπλήρωση στρατιωτικής υπηρεσίας:

Έξι (6) μηνών, οι υπόχρεοι πλήρους θητείας
Τεσσάρων (4) μηνών, οι υπόχρεοι μειωμένης θητείας
Οι προαναφερόμενοι έχουν δικαίωμα να εκπληρώσουν και τμηματικά κατά δίμηνα τουλάχιστον, τη στρατιωτική τους υποχρέωση, εντός τριετίας από την αρχική τους κατάταξη.

2) Πόσο σίγουρος είσαι πως η θητεία θεωρείται 24μηνη? Αυτό φαίνεται λίγο άδικο και δεν μου κάνει πολύ νόημα. Η διάταξη δεν είναι πολύ ξεκάθαρη:

'Οι διακεκριμένοι μπλα μπλα μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο αφου εκπληρώσουν χρόνο θητείας:

Υπόχρεοι πλήρους θητείας: Έξι μήνες και εξαγορά υπολοίπων 18 μηνών προς 293,47 ευρώ το μήνα.

Υπόχρεοι μειωμένης θητείας: Τέσσερις μήνες και εξαγορά του υπολοίπου της μειωμένης στρατεύσιμης υποχρέωσης προς 293,47 ευρώ το μήνα.

Δηλαδή, στην παράγραφο για τους υπόχρεους πλήρους θητείας αναφέρει εξαγορά 18 μηνών, όπως λες. Αλλά για την περίπτωση της εξαγοράς μειωμένης θητείας, όπως παραθέτω παραπάνω, λέει μόνο 'εξαγορά του υπολοίπου της μειωμένης στρατεύσιμης υποχρέωσης'. Οπότε εξαρτάται τί ορίζουν ως μειωμένη στρατεύσιμη υποχρέωση..

θα στείλω ένα email στην στρατολογία να ξεκαθαρίσω - μου επιβεβαίωσαν ήδη το 293,47 ευρώ.

Φίλε εγώ θα παρουσιαστώ το νωρίτερο Αύγουστο 2012. Οπότε μάλλον θα φάω το 6000 πρόστιμο, αλλά από ότι μου είπαν δεν είναι και σίγουρο και είναι στην κρίση του στρατοδικείου. Βέβαια με την οικονομική κρίση δεν το βλέπω και τόσο θετικά, αλλά μέχρι τότε έχουμε καιρό..

Καλή θητεία!

*

Αποσυνδεδεμένος p_h

• 709
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 10:01:17 μμ »
πεταμένα λεφτα ειναι, ουτε ανταποδωτικό τέλος ούτε τίποτα, στο φαλιρισμένο ΜΤΣ θα πάνε και θα τα φαει η καταχνιά...

*

Αποσυνδεδεμένος antonisz

• 57
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 11:01:36 μμ »
Παράθεση από: "biobio"
Φίλε dracan,

2) Πόσο σίγουρος είσαι πως η θητεία θεωρείται 24μηνη? Αυτό φαίνεται λίγο άδικο και δεν μου κάνει πολύ νόημα. Η διάταξη δεν είναι πολύ ξεκάθαρη:

Η θητεία σύμφωνα με αυτό είναι 9μηνη.
Υπουργική Απόφαση Φ.421.4/2/204367/Σ.969/19-6-2009/Αποφ. ΥΕΘΑ/2009«Οριστική απόλυση από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων των Δοκίμων Εφέδρων Αξιωματικών και των Οπλιτών του Στρατού Ξηράς.»(ΦΕΚ τ. Β, 1224/22-06-2009)
http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A6%CE ... 224-09.pdf

*

Αποσυνδεδεμένος loser

• *
  • 1
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 10:24:10 πμ »
Να κάνω μια ερώτηση για την αναβολή διακεκριμένου επιστήμονα. Σύμφωνα με τις προϋποθέσεις (http://www.stratologia.gr/pdf/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ%20ΕΝΤΥΠΟ%2012.pdf) πρέπει "Να διαπρέπει σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό".
Αυτό μεταφράζεται ότι πρέπει να κατοικώ και στο εξωτερικό?

Το δικό μου ερώτημα, είμαι κάτοχος διδακτορικού, έχω πολλές δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά και διεθνή συνέδρια και έχω συμβάσεις εργασίας με ελληνικό πανεπιστήμιο για εργασία μου σε ερευνητικά προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Δικαιούμαι αναβολή διακεκριμένου επιστήμονα? Αν ναι πότε πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου, να περιμένω να λήξει η αναβολή λόγο διδακτορικού ή να τα κάνω από τώρα?

*

Αποσυνδεδεμένος biobio

• **
  • 15
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 01:51:09 μμ »
Παράθεση από: "loser"
Να κάνω μια ερώτηση για την αναβολή διακεκριμένου επιστήμονα. Σύμφωνα με τις προϋποθέσεις (http://www.stratologia.gr/pdf/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ%20ΕΝΤΥΠΟ%2012.pdf) πρέπει "Να διαπρέπει σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό".
Αυτό μεταφράζεται ότι πρέπει να κατοικώ και στο εξωτερικό?

Το δικό μου ερώτημα, είμαι κάτοχος διδακτορικού, έχω πολλές δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά και διεθνή συνέδρια και έχω συμβάσεις εργασίας με ελληνικό πανεπιστήμιο για εργασία μου σε ερευνητικά προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Δικαιούμαι αναβολή διακεκριμένου επιστήμονα? Αν ναι πότε πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου, να περιμένω να λήξει η αναβολή λόγο διδακτορικού ή να τα κάνω από τώρα?

Το έχω ξανακούσει αυτό το ερώτημα και πράγματι δεν είναι ξεκάθαρο απὀ την διάταξη. Έχω την εντύπωση πως ΔΕΝ απαιτείται να μένεις εξωτερικό. Τουλάχιστον αυτό λέει η λογική. Επίσης οι συμβάσεις με το Πανεπιστήμιο δεν πρέπει να αποτελούν πρόβλημα. Μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως, κάνε και ένα τηλ στη στρατολογία να διπλότσεκάρεις.

Όσο για το πότε να υποβάλεις τα χαρτιά σου, μπορείς να το κάνεις μέχρι κ λίγο πριν παρουσιαστεί η σειρά σου (μετά τη λήξη της αναβολή σου δηλαδή). Αυτό γιατί εφόσον καταθέσεις τα χαρτιά σου, μετά δικαιούσαι αναβολή για όσο καιρό κάνουν να σου απαντήσουν. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην εξαντλήσεις την αναβολή σου. Βέβαια ᾱν είναι επιτυχής η αίτησή σου θα πάρεις αναβολή μέχρι τα 33 (32) έτσι κ αλλιώς, οπότε 'μία η άλλη' ουσιαστικά.

Η επιτροπή συνεδριάζει συνήθως την τελευταία παρασκευή κάθε μήνα (ή κάτι τέτοιο), μετά από αυτό πάει η αναφορά στον υπουργό για επικύρωση. Εμένα συνολικά πήρε 1-1,5 μήνα να μου έρθει το χαρτί. Καλή επιτυχία!

*

Αποσυνδεδεμένος biobio

• **
  • 15
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 12:44:01 μμ »
Για να απαντήσω τελειωτικά στο αρχικό ερώτημα και να παραθέσω τις πληροφορίες σε όποιον άλλον τις χρειάζεται, αυτά μου έγραψε σε email η στρατολογία:

Ερωτηση: Θυμίζω η στρατιωτική μου θητεία είναι κανονικά μειωμένη στους 8 μήνες (υπερήλικος πατέρας, μόνος γιος). Άρα ως διακεκριμένος επιστήμονας μπορώ να εξαγοράσω μετά την εκπλήρωση 4 μηνών θητείας. Το ερώτημα μου είναι αν εξαγοράζω 8 - 4 = 4 μήνες χ 293,47 ευρώ, ή αν ισχύει κάτι άλλο.

Απάντηση: Γνωρίζεται σε απάντηση σχετικού ότι, εφόσον τελείτε ήδη σε αναβολή κατάταξης ως κάτοχος διδακτορικού διπλώματος που διαπρέπει σε έρευνες στο εξωτερικό και δικαιούστε ταυτόχρονα τη μεταφορά σας στη μειωμένη θητεία, μπορείτε να εξαγοράσετε υπόλοιπο θητείας πέντε (5) μηνών αφού προηγουμένως εκπληρώσετε θητεία τεσσάρων (4) μηνών. Το 8μηνο δεν αφορά περιπτώσεις εξαγοράς, αλλά δυνατότητα απόλυσης στους δικαιούχους μειωμένης θητείας 9μηνης διάρκειας.

Άρα 5 μήνες χ 293,47 = 1467,35 ευρώ