ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ - ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ

• 247 replies
  • 157606 views
*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
Re: ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ - ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 12:00:31 μμ »
Παράθεση από: "ygeionomikarios"
Παράθεση από: "dimitris_gti"
κάτι ακόμα,
υπάρχει τρόπος να στείλουμε γράμμα, π.χ. στην κοπελιά μας που το έχει όνειρο να λάβει γράμμα από τον οπλίτη, αγαπημένο της, μέσα από το στρατόπεδο, ή πρέπει να έχουμε έξοδο και να πάμε σε κάποιο ΕΛΤΑ;
κάποιος μου είχε πει ότι στο στρατόπεδο που ήταν είχε μέσα ένα κιβώτιο των ΕΛΤΑ και τα έριχναν εκεί μέσα.

Ναι μπορείς να το στείλεις μέσα από το στρατόπεδο (υπάρχει και φαντάρος ταχυδρόμος). Επίσης μπορείς να δεχτείς γράμματα από την κοπέλα σου στο στρατόπεδο. Αλλά ΕΛΕΟΣ!!!!
ELEOSSS...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »

*

Αποσυνδεδεμένος dimitris_gti

• 75
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 01:35:49 μμ »
γαμάτο, ποιος τυχερός έχει αυτή την ειδικότητα, όλο βόλτες κάνει.

*

Αποσυνδεδεμένος ygeionomikarios

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 05:18:19 μμ »
Παράθεση από: "dimitris_gti"
γαμάτο, ποιος τυχερός έχει αυτή την ειδικότητα, όλο βόλτες κάνει.

Δεν είναι ειδικότητα, είναι πόστο. Κάποιος Αρτινός φαντάρος θα το πάρει...
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ
ΚΕΥΓ Άρτας(2 μήνες)- 401ΓΣΝΑ(2 εβδομάδες)- 549ΤΕ Νήσος Σύμη(5 μήνες)- Προεδρική Φρουρά(4,5 μήνες)

*

Αποσυνδεδεμένος erbin

• *
  • 3
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 04:54:49 μμ »
Ηθελα να ρωτησω αν εισαι Βιοχημικος μπαινεις εξ΄όρισμου στο Υγειονομικο?

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 09:09:39 μμ »
Παράθεση από: "erbin"
Ηθελα να ρωτησω αν εισαι Βιοχημικος μπαινεις εξ΄όρισμου στο Υγειονομικο?
Ναι, ακόμα κι αν δεν έχεις πάρει το πτυχίο. Ποιός βιοχημικός είσαι εσύ? Στείλε μου PM. Βιοχημικός από Λάρισα εδώ.

*

Αποσυνδεδεμένος Chris1982

• *
  • 1
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 10:32:50 μμ »
Πω πω..... απιστευτα διαφωτιστικός!!! Εγώ παρουσιάζομαι μεθαύριο στο ΚΕΥΓ.... μολις γλύτωσα περιττά έξοδα διαβάζοντας το post αυτό! Και πήρα και μια ιδεα που πάω...! Τι να πω... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Εχω μια ερώτηση... αλλά μη με πάρετε με τις ντομάτες αν διατυπώνοντας την σας δώσω την εντύπωση οτι νομίζω πως πάω εκδρομή  :lol:
Έχω μεγάλη μούρλα, λόξα, με το ρεμπέτικο... Το μπουζούκι μου αποφάσισα να μην το πάρω για να μην νομίσουν εκει στο ΚΕΥΓ ότι δεν εχω καταλάβει οτι πάω στρατό... αλλά ρε παιδιά... αφού είναι τόσο "χυμείο" η κατάσταση... δεν μου βγαίνει από το μυαλό να χώσω το μπαγλαμά μου μέσα στο σάκο.  

Τι λέτε? Να το πάρω ή θα μου πει κανας αξιωματικός "Είπαμε ρε φίλε...χαλαρά... αλλά εσύ το πέρασες κατασκήνωση εδώ".

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 10:37:48 μμ »
Παράθεση από: "Chris1982"
Πω πω..... απιστευτα διαφωτιστικός!!! Εγώ παρουσιάζομαι μεθαύριο στο ΚΕΥΓ.... μολις γλύτωσα περιττά έξοδα διαβάζοντας το post αυτό! Και πήρα και μια ιδεα που πάω...! Τι να πω... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Εχω μια ερώτηση... αλλά μη με πάρετε με τις ντομάτες αν διατυπώνοντας την σας δώσω την εντύπωση οτι νομίζω πως πάω εκδρομή  :lol:
Έχω μεγάλη μούρλα, λόξα, με το ρεμπέτικο... Το μπουζούκι μου αποφάσισα να μην το πάρω για να μην νομίσουν εκει στο ΚΕΥΓ ότι δεν εχω καταλάβει οτι πάω στρατό... αλλά ρε παιδιά... αφού είναι τόσο "χυμείο" η κατάσταση... δεν μου βγαίνει από το μυαλό να χώσω το μπαγλαμά μου μέσα στο σάκο.  

Τι λέτε? Να το πάρω ή θα μου πει κανας αξιωματικός "Είπαμε ρε φίλε...χαλαρά... αλλά εσύ το πέρασες κατασκήνωση εδώ".
Και δεν το παίρνεις...
Θα περάσετε απίστευτα βράδια εκεί μέσα. Βασικά, πήγαινε πρώτα χωρίς το μπαγλαμαδάκι να κόψεις κίνηση, και πάρτο μαζί σου μετά την ορκωμοσία.

*

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 10:51:07 μμ »
Λοιπόν όπως σου είπε ο george84 σε παίρνει για μπαγλαμαδάκι στο ΚΕΥΓ. Όταν υπηρετούσα εγώ, κανά δυο παιδιά από το λόχο μου (1ος) είχαν φέρει κιθάρες και τα βράδια κάναμε παρτάκια (όλα αυτά φυσικά πολύ μετά την ορκωμοσία που είχαμε ξεψαρώσει). Στο 2ο λόχο παίζει να είχαν και ντραμς! lol
Πάντως μην παρουσιαστείς με μουσικό όργανο. Αυτό είναι too much ακόμα και για το ΚΕΥΓ.
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ
ΚΕΥΓ Άρτας(2 μήνες)- 401ΓΣΝΑ(2 εβδομάδες)- 549ΤΕ Νήσος Σύμη(5 μήνες)- Προεδρική Φρουρά(4,5 μήνες)

*

• 75
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 01:09:10 πμ »
η μεγάλη μέρα έφτασε...τα λέμε αύριο στην Άρτα παίδες.

*

Αποσυνδεδεμένος sax

• 31
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 03:11:55 μμ »
Τώρα που τα έχουμε και φρέσκα να πω τα εξής.
1. Κινητό με κάμερα μέχρι την ορκομωσία δεν παίζει με την καμμία. Ο έλεγχος είναι πολύ καλός και σε ψαρώνουν με αποτέλεσμα να το δίνεις. Τα κινητά με κάμερα τα μαζέψανε την πρώτη μέρη και τα έδωσαν πριν την ορκομωσία.
2.τα πολύμπριζα επίσης τα μάζεψαν. Είναι περισσότερο ανεκτικοί σε αυτά παρόλα αυτά.
3.Τις μπότες τις βάζουμε έξω από το θάλαμε, οπότε έχετε έξτρα λουκετάκια.
4.Καραμελίτσες για το λαιμό μιας και το ΚΨΜ ποτέ δεν έχει και σίγουρα θα περάσετε μια μικρή ιωσούλα εκεί μέσα.
5.Αντισηπτικά μαντιλάκια είναι must.

*

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 06:44:29 μμ »
Για το 1. και το 2. έχω ενστάσεις! Τι εννοείς; Ότι σου ανοίξανε το σάκο, σου βγάλανε έξω τα πράγματα και βρήκανε το πολύπριζο που το είχες στον πάτο;; Επίσης αν το κινητό το είχες πάνω σου, σου κάνανε σωματικό ελεγχο;;
Το αν ψαρώσατε είναι άλλο θέμα.. Εγώ προσωπικά (και αρκετοί άλλοι της σειράς μου) περάσαμε μέσα κινητά με camera αλλά τα χρησιμοποιούσαμε διακριτικά. Κάποιοι άλλοι ψάρωσαν και τα έδωσαν τη μέρα της κατάταξης...
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 07:54:19 μμ »
Συμφωνώ. Σωματικό έλεγχο δεν έχουν δικαίωμα να σου κάνουν, μπορούν όμως να σε ψαρώσουν. Προσοχή μη σας ψαρώσουν μόνο σε καμιά σκοπιά γιατί σηκώνει φυλακές.
Για το 3 ίσχυε ούτως ή άλλως στο 1ο λόχο. Στον 2ο λόχο τις είχαμε στο θάλαμο (κακώς).
Για το 4, οκ πάρτε καραμελίτσες. Με το που αντιληφθείτε όμως οποιοδήποτε σύμπτωμα γρίπης να πάτε στο γιατρό αμέσως να σας εξετάσει. Έχει εξαπλωθεί η γρίπη των χοίρων (Η1Ν1). Δουλεύω σε διαγνωστικό εργαστήριο, σήμερα μόνο είχα 4 θετικά, χθες 13 θετικά (από τα 16) και καμιά 20ριά ακόμα θετικά δείγματα τη βδομάδα που πέρασε. Τα πιο συχνά συμπτώματα είναι έντονος βήχας, ψηλός πυρετός, πονοκέφαλος και κόπωση.
Με βάση το παραπάνω, τα αντισηπτικά μαντηλάκια είναι όντως must.

*

Αποσυνδεδεμένος StanVet

• 35
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 11:35:57 μμ »
Σωματικό έλεγχο δεν έκαναν...εκαναν όμως εξονυχιστικό στον σάκο. Έβγαλαν κάλτσες, άνοιξαν σλίπινκ μπάκγ, νεσεσέρ, κλπ...
Κινητά με κάμερα πέρασε αρκετός κόσμος. Με προσεκτική χρήση δεν είχαν πρόβλημα..
Αν και κάτι καρφωτές έπεσαν...

Το κυριότερο πρόβλημα είναι αυτό της υγιεινής...αν και υγειονομικό η χλωρίνη δίνεται με το σταγονόμετρο οπότε καλύτερα να προσέχουμε περισσότερο την ατομική μας υγιεινή.

Αντισηπτικά μαντηλάκια ή gel χωρίς νερό είναι καλή λύση.

*

Αποσυνδεδεμένος sax

• 31
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:51:43 πμ »
Σωματικός έλεγχος δεν έγινε, αλλά αρκετές φορές αν σε έβλεπαν να μιλάς χύμα έξω κοίταζαν το κινητό σου. Οπότε δεν αξίζει να κρύβεσαι και να αγχώνεσαι για χάρη μιας κάμερας..
Στην αναφορά μας είπαν ότι απαγορεύονται τα πολύμπριζα. Τους γράψαμε και εμείς μέχρι που έγινε ένα ντου στο πέτρινο και μάζεψαν μερικά.

Αν συνεχίσουν να μην δίνουν χλωρίνες για την καθαριότητα στις εξωτερικές τουαλέτες, τότε σε λίγο καιρό θα είναι must και οι μάσκες γιατί ήδη πιάνεται η ανάσα σου εκεί μέσα.

Στην ΕΣΣΟ του Αυγούστου υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις της νέα γρίπης. Μέχρι τώρα σε εμάς, ευτυχώς κανένα. Ωστόσο στο πέτρινο είναι πολύ εύκολο να κολλήσεις μιας και 75 άτομα σε έναν θάλαμο και τόσο κοντά, είναι πρόβλημα. Ήδη μια ιωσούλα την περάσαμε όλοι σχεδόν.

*

• 75
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 09:57:14 πμ »
παίδες καλημέρα,
οποίος θέλει να περάσει κινητό με κάμερα το περνάει χαλαρά, αρκεί να το χρησιμοποιεί προσεκτικά, βέβαια μπορεί να υπάρξει και ρουφιανιά οπότε εγώ προσωπικά δεν το ρισκάρω και στο κάτω κάτω δεν υπάρχει νόημα να πάρεις κινητό με κάμερα.
όσο για τις χλωρίνες, εμείς όσες φορές έχουμε ζητήσει μας έχουν δώσει, όπως και σακούλες και γάντια.

απότι έχω καταλάβει εως τώρα στο Κ.Ε.ΥΓ ανέχονται πολλά ,εκτός απο 2 πράγματα:
κινητό με κάμερα(μην σε δουν πχ να τραβάς φωτογραφίες δίπλα στα οχήματα) και  τους τραμπουκισμούς (αν κάνεις τσαμπουκά και το μάθουν σε πήρε και σε σήκωσε (όσοι γνωρίζουν δείτε περιστατικό στον 2 λόχο).

όσο για τα μαντιλάκια και τα τζελ συμφωνώ.