ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ - ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ

• 247 replies
  • 157612 views
*

Αποσυνδεδεμένος noidjix

• *
  • 13
  • +0/-0
    • Προφίλ
Re: ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ - ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 07:19:10 πμ »
Πρώτα απ'ολλα μπραβο Γιώργο!! πολύ ωραίο ποστ! Δέυτερων έχω μια ερώτηση.. Ισχυουν τα ιδια για το ΚΕΕΔ στο μεγαλο πεύκο ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 08:33:53 πμ »
Παράθεση από: "noidjix"
Πρώτα απ'ολλα μπραβο Γιώργο!! πολύ ωραίο ποστ! Δέυτερων έχω μια ερώτηση.. Ισχυουν τα ιδια για το ΚΕΕΔ στο μεγαλο πεύκο ???
Κοίτα, είναι λίγο ουτοπικό να συγκρίνεις το υγειονομικό με ειδικές δυνάμεις.
Μπορείς να πάρεις όμως κάποιες πληροφορίες που ισχύουν για όλα τα κέντρα. Να σου κάνω μια σύγκριση για τις παρακάτω ενότητες:
Παράθεση από: "George84"
1. Πότε παρουσιάζομαι, πότε να διακόψω την αναβολή, πότε θα μου έρθει το σημείωμα κατάταξης
2. Τι πρέπει να πάρω πριν παρουσιαστώ και τι θα μου δώσουν εκεί
3. Πρώτη μέρα στο ΚΕΥΓ
4. Οι μέρες μέχρι την ορκομωσία
5. Μετά την ορκομωσία
6. Υπηρεσίες στο ΚΕΥΓ
7. Άλλες χιλιοαπαντημένες ερωτήσεις

1. Ισχύει για όλα τα κέντρα
2. Ισχύει για όλα τα κέντρα. Σε κάποια κέντρα δεν επιτρέπουν υπνόσακο, σεντόνια, και είναι πιο αυστηροί με κινητό, mp3 κλπ
3. Η πρώτη μέρα στο κέντρο είναι ίδια για όλους.
4. Μέχρι την ορκομωσία πάνω κάτω έχουν και σε άλλα κέντρα το ίδιο πρόγραμμα, σίγουρα όμως με λιγότερο ξύσιμο. Σε κάποια κέντρα π.χ. δεν επιτρέπουν καθόλου μέχρι την ορκομωσία να πας στο ΚΨΜ (!). Η μεγάλη διαφορά του ΚΕΥΓ με άλλα κέντρα και ειδικά με ειδικές δυνάμεις είναι οι φωνές και το τρέξιμο. Από τη δεύτερη μέρα κι όλας θα σας σπάσουν τον τσαμπουκά και θα σας κάνουν κομμάτια ψυχολογικά. Μην αγχώνεσαι όμως, κι αυτό συνηθίζεται. Θα κάνετε ίσως καθημερινά πρωϊνή γυμναστική.
5. Μετά την ορκομωσία, κάνετε πάλι οπλοασκήσεις και ένοπλες υπηρεσίες όπως στο ΚΕΥΓ, η εκπαίδευση όμως είναι πιο μάχιμη. Θα κάνετε στην πράξη "πυρ και κίνηση" (που στο ΚΕΥΓ γίνεται θεωρητικά), στίβο μάχης (που στο ΚΕΥΓ δεν γίνεται καθόλου) και τις ώρες της εκπαίδευσης θα είστε τέντα, με φωνές κλπ (ενώ στο ΚΕΥΓ είναι σε υπόστεγα με καφέδες και τσιγάρα). Θα κάνετε 2-3 πορείες, ίσως και μια βραδινή (εγώ π.χ. δεν έκανα ποτέ πορεία).
6. Οι υπηρεσίες είναι ίδιες σε όλα τα Κέντρα/μονάδες. Κάποια στρατόπεδα όμως είναι μεγάλα, με μεγάλη διαδρομή για το περίπολο, τεράστιες φρουρές, πολλές εφόδους, προβλεπόμενη αναγνώριση κλπ.
7. Ισχύει για όλους.

*

Αποσυνδεδεμένος noidjix

• *
  • 13
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 03:14:07 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και για τον κόπο σου!  :bravo  :cheers

*

Αποσυνδεδεμένος dimitris_gti

• 75
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 10:14:20 μμ »
έχει ΑΤΜ μέσα στο στρατόπεδο; αν ναι ποιας τράπεζας;
τι τράπεζες έχει στην Άρτα;

*

Αποσυνδεδεμένος enio

• *
  • 5
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 01:03:15 πμ »
Καλησπέρα!
Ισχύει ότι όσοι φοράνε γυαλιά μυωπίας τη δεύτερη μέρα θα τους στείλουν στο 401 για εξέταση; Πρέπει να το κρύψουν με φακούς την πρώτη μέρα ή μπορούν να φοράνε κανονικά τα γυαλια τους;

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 04:54:27 πμ »
Παράθεση από: "dimitris_gti"
έχει ΑΤΜ μέσα στο στρατόπεδο; αν ναι ποιας τράπεζας;
τι τράπεζες έχει στην Άρτα;
Έχει ΑΤΜ της αγροτικής στο πέτρινο κτίριο. Μπορείς να κάνεις ανάληψη με οποιαδήποτε κάρτα, απλά αν δεν είναι της αγροτικής θα σου χρεώσει κάτι παραπάνω (0,5-1€).
Η Άρτα έχει σίγουρα Eurobank, Alphabank και Πειραιώς.

Παράθεση από: "enio"
Καλησπέρα!
Ισχύει ότι όσοι φοράνε γυαλιά μυωπίας τη δεύτερη μέρα θα τους στείλουν στο 401 για εξέταση; Πρέπει να το κρύψουν με φακούς την πρώτη μέρα ή μπορούν να φοράνε κανονικά τα γυαλια τους;
"Πρέπει να το κρύψουν"? Τι πρέπει? Εγώ σας λέω τι μπορείτε να κάνετε για να γλιτώσετε ταλαιπωρία πηγαίνοντας στο 401 για ανούσιο λόγο. Αν έχεις μέχρι 7 βαθμούς δεν αξίζει να το δηλώσεις, γιατί έτσι κι αλλιώς Ι1-Ι2 θα σε βγάλουν.
Σε κάποια ΕΣΣΟ είπε κάποιος ότι όσοι είχαν μυωπία τους εξέτασε οφθαλμίατρος μέσα στο ΚΕΥΓ. Στη Β ΕΣΣΟ 07 που παρουσιάστηκα εγώ μας στείλανε στο 401, το ίδιο και οι περισσότερες σειρές που έχω ακούσει. Προφανώς μπορούν να σας εξετάσουν στο ΚΕΥΓ, αλλά ίσως δεν υπάρχει μόνιμος οφθαλμίατρος, που σημαίνει ότι αν δεν βρούνε οπλίτη οφθαλμίατρο, τους στέλνουν όλους στο 401. Δεν μπορώ να σου πω τι θα γίνει. Σου λέω όμως ότι υπάρχει πιθανότητα να έχεις 4 βαθμούς μυωπία, και να σε στείλουν στο 401 μόνο γι' αυτό το λόγο. Η εύκολη λύση είναι να μπεις με φακούς επαφής την πρώτη μέρα και να θεωρήσουν ότι είσαι Ι1.

Για να μην παρεξηγηθώ, επειδή μπορεί να μην ήταν σαφές αυτά που έγραψα στο πρώτο post για το Ι, προτείνω να κρύψετε τη μυωπία από τον γιατρό κατά την κατάταξη, και μόνο τη μυωπία, γιατί είναι ανούσιος λόγος να σας τρέχουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Όλες οι υπόλοιπες παθήσεις, ανεξάρτητα αν τις θεωρείτε σοβαρές ή όχι, θα πρέπει να τις αναφέρετε στο γιατρό την ημέρα της κατάταξης.

*

Αποσυνδεδεμένος enio

• *
  • 5
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 03:42:37 μμ »
.. κι αν σε δουν τη δεύτερη μέρα να φοράς γυαλιά και σε θυμηθούν!! λέω εγώ αν.. τότε τε κυρώσεις υπάρχουν;
ή ακόμα αν καταλάβουν από την πρώτη μέρα ότι φοράς φακούς.. γιατί δεν είναι και αόρατοι... αν είσαι λίγο παρατηρητικός το καταλαβαίνεις!

επίσης αν φέρει κάποιος χαρτί από νοσοκομείο ότι έχει τους συγκεκριμένους βαθμούς μειωπίας ποιος ο λόγος να τον στείλουν για επανεξέταση; δηλαδή δεν εμπιστεύονται τον Ευαγγελισμό και εμπιστεύονται μόνο το 401;;

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 09:44:29 μμ »
.. κι αν σε δουν τη δεύτερη μέρα να φοράς γυαλιά και σε θυμηθούν!! λέω εγώ αν.. τότε τε κυρώσεις υπάρχουν;
ή ακόμα αν καταλάβουν από την πρώτη μέρα ότι φοράς φακούς.. γιατί δεν είναι και αόρατοι... αν είσαι λίγο παρατηρητικός το καταλαβαίνεις!

επίσης αν φέρει κάποιος χαρτί από νοσοκομείο ότι έχει τους συγκεκριμένους βαθμούς μειωπίας ποιος ο λόγος να τον στείλουν για επανεξέταση; δηλαδή δεν εμπιστεύονται τον Ευαγγελισμό και εμπιστεύονται μόνο το 401;;
Για 80ή φορά:
1. Ο γιατρός που θα σε εξετάσει είναι οπλίτης, οπότε δεν θα ασχοληθεί. Κυρώσεις δεν υπάρχουν, είναι δικαίωμα να μπορείς να εξεταστείς από στρατιωτικό γιατρό, όχι υποχρέωση. Ακόμα κι αν βρεθείς στον ίδιο θάλαμο με τον οπλίτη γιατρό που σε εξέτασε, 99% δεν θα θυμάται καν αν πέρασες από μπροστά του, αν δήλωσες μυωπία κι αν σου έδωσε παραπεμπτικό για το 401. 400-500 άτομα θα περάσουν από το ιατρείο την ημέρα της κατάταξης. Στην εξαιρετική περίπτωση που σε θυμάται, αν σου πει "εσύ δεν ήσουν που είπες ότι δεν έχεις μυωπία" του απαντάς "Ναι ρε μαλάκα, σιγά μην το δήλωνα, να τρέχω στο 401 για 3 βαθμούς μυωπία".
2. Αν δει τους φακούς όπως λες, και σε ρωτήσει πόσο μυωπία έχεις, του λες 1 βαθμό, και δεν θες να εξεταστείς από οφθαλμίατρο.
3. Για καμία πάθηση δεν δέχονται χαρτί, γνωμάτευση ή οτιδήποτε από πολιτικό νοσοκομείο ή πολιτικό γιατρό, από δημόσιο ή ιδιωτικό. Δεν έχει να κάνει με το κύρος του νοσοκομείου, αλλά γιατί πρέπει να είναι καλυμμένος ο στρατός ότι σε εξέτασε γιατρός και θα πρέπει να κρίνουν και το Ι σου. Κι αυτό θα πρέπει να γίνει από στρατιωτικό γιατρό, οπότε οτιδήποτε δηλώσεις (ακόμα και το πιο ασήμαντο), ο οπλίτης γιατρός θα σου δώσει παραπεμπτικό. Αν έχεις γνωματεύσεις από πολιτικό γιατρό, ακτινογραφίες, αξονικές, μαγνητικές κλπ, τα παίρνεις όλα μαζί σου στο στρατιωτικό νοσοκομείο. Ο στρατιωτικός γιατρός θα κρίνει με βάση αυτά που θα του δείξεις, και αν χρειαστεί θα ζητήσει να γίνουν περαιτέρω εξετάσεις. Συγκεκριμένα για τη μυωπία, ακόμα κι αν έχεις μαζί σου χαρτί με πόσο μυωπία έχεις, ο οφθαλμίατρος δεν θα δώσει σημασία, θα σε εξετάσει επιτόπου.

*

Αποσυνδεδεμένος enio

• *
  • 5
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 01:21:44 πμ »
George84 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
Προσωπικά πρώτη φορά διαβάζω αυτά που μου γράφεις.. και μου φαίνονται εξαιρετικά χρήσιμα!
Σε ευχαριστώ και πάλι..

*

Αποσυνδεδεμένος ygeionomikarios

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 02:11:17 πμ »
George84 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
Προσωπικά πρώτη φορά διαβάζω αυτά που μου γράφεις.. και μου φαίνονται εξαιρετικά χρήσιμα!
Σε ευχαριστώ και πάλι..

Καλά κάνεις και τον ευχαριστείς που έχει υπομονή και απαντά στο κάθετι αλλά για την οικονομία της συζήτησης ψάξε λίγο πριν ρωτήσεις κάτι. Το θέμα με τη μυωπία και τον οφθαλμίατρο το έχουμε αναλύσει αμέτρητες φορές! Καλή θητεία μάγκες και μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό...
george φταις και συ λίγο που τους τρόμαξες με το 401 και το κουραστικό βραδινό ταξίδι τη δεύτερη μέρα της θητείας. Προσωπικά είχα πάει κι εγώ στο 401 για να κριθεί το Ι μου (για την ιστορία βγήκα Ι1). Δεν το βίωσα σαν ταλαιπωρία. Ναι μεν φύγαμε βράδυ αλλά κοιμηθήκαμε μέσα στο πούλμαν. Στο 401 ξεμπερδέψαμε νωρίς και μέχρι να φύγουμε κωλοβαράγαμε στο ΚΨΜ σε πολύ χαλαρό κλίμα. Όσοι ήμαστε από Αθήνα είδαμε και φίλους μας που πέρασαν από εκεί να μας δουν. Άρτα επιστρέψαμε το επόμενο βράδυ και πέσαμε για ύπνο. Πήραμε και οδοιπορικά 1μισι ευρώ αν θυμάμαι καλά (lol).
Γενικά και να σας παραπέμψουν στο 401 δε χάλασε κι ο κόσμος. Ταξιδάκι είναι και για 1 μερούλα θα ξεφύγετε από το στρατόπεδο...
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ
ΚΕΥΓ Άρτας(2 μήνες)- 401ΓΣΝΑ(2 εβδομάδες)- 549ΤΕ Νήσος Σύμη(5 μήνες)- Προεδρική Φρουρά(4,5 μήνες)

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 02:22:08 πμ »
Παράθεση από: "ygeionomikarios"
george φταις και συ λίγο που τους τρόμαξες με το 401 και το κουραστικό βραδινό ταξίδι τη δεύτερη μέρα της θητείας. Προσωπικά είχα πάει κι εγώ στο 401 για να κριθεί το Ι μου (για την ιστορία βγήκα Ι1). Δεν το βίωσα σαν ταλαιπωρία. Ναι μεν φύγαμε βράδυ αλλά κοιμηθήκαμε μέσα στο πούλμαν. Στο 401 ξεμπερδέψαμε νωρίς και μέχρι να φύγουμε κωλοβαράγαμε στο ΚΨΜ σε πολύ χαλαρό κλίμα. Όσοι ήμαστε από Αθήνα είδαμε και φίλους μας που πέρασαν από εκεί να μας δουν. Άρτα επιστρέψαμε το επόμενο βράδυ και πέσαμε για ύπνο. Πήραμε και οδοιπορικά 1μισι ευρώ αν θυμάμαι καλά (lol).
Γενικά και να σας παραπέμψουν στο 401 δε χάλασε κι ο κόσμος. Ταξιδάκι είναι και για 1 μερούλα θα ξεφύγετε από το στρατόπεδο...
Εγώ φταίω ναι. Η αλήθεια είναι ότι είχε και τα καλά του το ταξιδάκι, πέρα από το 1,5€ οδοιπορικά  :lol:
Ξεφύγαμε πραγματικά από το στρατόπεδο και χαλαρώσαμε λίγο.
Εμένα μου τη βάρεσε όμως, γιατί είχα 3 μέρες να κοιμηθώ. Δεν με είχαν ειδοποιήσει ότι φεύγω για 401, οπότε έπεσα χαλαρός για ύπνο, μετά από πολύ αυπνία, και πάνω που άρχισα να βλέπω το πρώτο όνειρο  :lol: (κανα μισάωρο αφού ξάπλωσα) με σκουντήξανε και μου είπαν σε 10 λεπτά να είμαι έξω απ' το λόχο γιατί φεύγει το λεωφορείο.
Κατά τα άλλα ΟΚ, είπαμε τις βλακείες μας στο λεωφορείο, είμασταν χαλαρά όλη μέρα, σαν εκδρομή. Αλλά θα προτιμούσα να κοιμόμουνα στο κρεβατάκι μου (ο Θεός να το κάνει κρεβάτι) και να προσαρμοστώ στο ΚΕΥΓ μια ώρα (μέρα μάλλον) αρχύτερα.

*

Αποσυνδεδεμένος teodor_ch

• *
  • 7
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 02:18:33 μμ »
sorry για την ερώτηση που 99% θα έχει χιλιοαπαντηθεί, αλλά τώρα φεύγω για το Ηράκλειο (κρήτης, μένω μακριά) να αγοράσω 2-3 πράγματα.

απο αυτή τη λίστα
Παράθεση
Για αρχή σε έναν πολιτικό σάκο (αν δεν έχετε ήδη αγοράζετε) βάλτε:
1. Εσώρουχα (αυτά που φοράτε κανονικά) για 10 μέρες
2. Κάλτσες (μάλλινες πράσινες) για 10 μέρες.
3. 3-5 κοντομάνικα μπλουζάκια παραλλαγής
4. 3 λουκέτα (για σάκο, λουκάνικο, και στρατιωτικό σάκο)
5. 1 ζευγάρι πάτους (φθηνούς για αρχή και βλέπετε)
6. 1 φθηνό υπνόσακο
7. 1 μικρό τσαντάκι με προσωπικά είδη (οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα, αφρό, ξυραφάκια, σαμπουάν, αφρόλουτρο, σφουγγάρι, αποσμητικό, 1 μικρό σακουλάκι μπατονέτες, χαρτί υγείας, 1 βελόνα και καναδυο μέτρα κλωστή (χακί και άσπρη) και ότι άλλο χρησιμοποιείτε καθημερινά)
8. 1 μεγάλη, 1 μεσαία, 1 μικρή πετσέτα (θα σας δώσουν αντίστοιχα 1-2-2 την πρώτη μέρα)
9. 1-2 σεντόνι/μαξιλαροθήκη
10. 1 πολιτικό μπλουζάκι
11. Φορτιστή κινητού, μικρό πολύμπριζο ή ταφ και προεραιτικά αλλά καλά κρυμένα mp3 player, psp κλπ.
12. 4-5 σακούλες για παπούτσια/άρβυλα και άπλυτα
13. Φόρμα/σορτσάκι/πιτζάμα/μπλουζάκι για τον ύπνο
14. Ακτινογραφία με γνωμάτευση και παιδικό βιβλιάριο υγείας

μου λείπουν τα 2,3,4,6
τα πουλάει το ΚΨΜ ή να τα αγοράσω σήμερα? Φεύγω Κυριακή με καράβι και θα μείνω ένα βράδυ Άρτα μάλλον.

*

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 04:19:14 μμ »
Τα συγκεκριμένα καλύτερα να τα πάρεις πριν παρουσιαστείς...
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ
ΚΕΥΓ Άρτας(2 μήνες)- 401ΓΣΝΑ(2 εβδομάδες)- 549ΤΕ Νήσος Σύμη(5 μήνες)- Προεδρική Φρουρά(4,5 μήνες)

*

Αποσυνδεδεμένος dimitris_gti

• 75
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 02:10:16 πμ »
κάτι ακόμα,
υπάρχει τρόπος να στείλουμε γράμμα, π.χ. στην κοπελιά μας που το έχει όνειρο να λάβει γράμμα από τον οπλίτη, αγαπημένο της, μέσα από το στρατόπεδο, ή πρέπει να έχουμε έξοδο και να πάμε σε κάποιο ΕΛΤΑ;
κάποιος μου είχε πει ότι στο στρατόπεδο που ήταν είχε μέσα ένα κιβώτιο των ΕΛΤΑ και τα έριχναν εκεί μέσα.

*

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 04:41:19 πμ »
Παράθεση από: "dimitris_gti"
κάτι ακόμα,
υπάρχει τρόπος να στείλουμε γράμμα, π.χ. στην κοπελιά μας που το έχει όνειρο να λάβει γράμμα από τον οπλίτη, αγαπημένο της, μέσα από το στρατόπεδο, ή πρέπει να έχουμε έξοδο και να πάμε σε κάποιο ΕΛΤΑ;
κάποιος μου είχε πει ότι στο στρατόπεδο που ήταν είχε μέσα ένα κιβώτιο των ΕΛΤΑ και τα έριχναν εκεί μέσα.

Ναι μπορείς να το στείλεις μέσα από το στρατόπεδο (υπάρχει και φαντάρος ταχυδρόμος). Επίσης μπορείς να δεχτείς γράμματα από την κοπέλα σου στο στρατόπεδο. Αλλά ΕΛΕΟΣ!!!!
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ