Chat

Refresh History
  • Balaras: Καλησπέρα
    Αύγουστος 14, 2019, 09:31:06 μμ
  • Spourgitis: Καλησπέρα παιδιά ! Μπαίνω αεροπορία τον Σεπτέμβρη και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας αρα δικαιούμαι 8μηνη θητεία. Εάν επιλέξω να πάω και παραμεθόριο, πόσους μήνες θα πάει η θητεία ;
    Αύγουστος 21, 2019, 05:42:33 μμ
  • Dr Cox: ΣΤ ΑΥΛΩΝΑ
    Αύγουστος 25, 2019, 01:47:32 πμ
  • Neos007: Καλησπέρα παιδιά. Τι γνωρίζετε για την 180χωκ;
    Αύγουστος 26, 2019, 10:43:58 μμ
  • Klapsere: Καλησπέρα παιδιά παρουσιάζομαι πόρο 11 του μήνα. Πν. Έχω δυνατό κονε και με ρώτησε που θέλω να έρθω. Υπάρχει κάτι καλύτερο από υπεθα; και τι να του πω σαν δεύτερη επιλογή αν δεν μπορεί;
    Σεπτέμβριος 01, 2019, 11:16:32 μμ
  • sniper2: εχει κανεις λογαριασμο στο ellinikos stratos?
    Σεπτέμβριος 04, 2019, 01:22:16 μμ
  • deve: παιδια απολυομαι κυριακη 17 νοεμβριου και θα φυγω με αδεια απο της 8 και επειδη με στελνουν φυλακια δεν ξερω αν προλαβω να μαζεψω ολες της υπογραφες την μερα που απολυομαι μπορει να βαλει ο αυδμ καποια υπογραφη για καποιον αλλον ?
    Οκτώβριος 06, 2019, 04:40:23 μμ
  • vasilis19942020: Παιδιά γειας σας! Μπορεί κάποιος να μου πει πως πάω Μεγάλο Πεύκο απο Κτελ Κηφισσού;
    Δεκέμβριος 19, 2019, 12:56:10 μμ
  • Nautaki2020: Καλησπέρα παιδιά, μπαίνει κάποιος πολεμικό ναυτικό στον πόρο στις 12/02/2020
    Ιανουάριος 10, 2020, 05:22:48 μμ
  • NautisAsim: Καλησπέρα!11/2/2020 Πόρος!
    Ιανουάριος 26, 2020, 11:42:36 μμ
  • navarxos: και εγω πορο 12/2020
    Ιανουάριος 27, 2020, 09:16:51 πμ
  • navarxos: 12/2*
    Ιανουάριος 27, 2020, 09:17:58 πμ
  • John1993: Καλησπέρα. Και εγώ Πόρο 11/2
    Ιανουάριος 28, 2020, 09:40:56 μμ
  • spyG: Kαλημερα,Πορο 12.2.20
    Φεβρουάριος 02, 2020, 11:52:03 πμ
  • nikbass: Καλησπερα! Πορος Α Εσσο 2020! 12/2
    Φεβρουάριος 02, 2020, 07:33:21 μμ
  • navarxos: Ρε μάγκες το ρωτάω και το ξαναρωτάω αλλά είναι το μεγάλο μου αγχος. Με τα κινητά ισχύει ότι ισχύει και στον στρατό ξηράς? Δηλαδή απαγορεύεται αλλά κάνουν τα στραβά μάτια?
    Φεβρουάριος 02, 2020, 10:44:28 μμ
  • Farikanos: αρουρια σας περιμενουμε, καλη θητεια
    Φεβρουάριος 07, 2020, 01:19:42 πμ
  • Greg13333: Καλησπερα,γνωριζει κανεις πως ειναι τα πραγματα στο λφατ;
    Φεβρουάριος 09, 2020, 04:37:14 μμ
  • Nautaki2020: 10 το πρωί την Τετάρτη φεύγουμε για πορο!!! Κινητό να το πάω διακριτικά αλλά φανερά ή να το κρύψω στη βαλίτσα;
    Φεβρουάριος 10, 2020, 03:26:24 μμ
  • Katadromeas35: Γίνεται να με πάρουν ειδικές δυνάμεις ενώ έχω 1.50 ύψος;;;
    Φεβρουάριος 11, 2020, 03:13:24 μμ

Ψηφοφορία

fantaros kai sxesi

einai kalutera gia enan fantaro na exei sxesi otan parousiastei.
89 (52.7%)
einai kalutera gia enan fantaro na einai eleu8eros otan parousiastei.
80 (47.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 169

ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΧΕΣΗ

• 10090 replies
  • 258302 views
*

Αποσυνδεδεμένος diomaria

• 189
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 22, 2006, 12:10:49 μμ »
αναστάση,το ότι έχω άποψη δεν σημαίνει πως δεν στηρίζω το αγόρι μου....τον στηρίζω υπερβολικά πολύ!!! και αν δεν είχε εμένα, όπως λέει, θα έιχε βαρέσει αναβολή με το που παρουσιάστηκε...αυτό που με πείραξε ήταν ο τρόπος που μου μίλησε ο airman και όχι αυτό που είπε.πραγματικά δεν με ενόχλησε,θεωρώ υπέροχο πράγμα να εκφράζεις την γνώμη σου και τον συγχαίρω γι'αυτό.με πείραξε όμως το υφάκι το επιθετικό λες και είχε προηγούμενα μαζί μου ή λες και με ξέρει από παλιά...
ειλικρινά όμως το θεωρώ άτυχη στιγμή και το έχω ξεχάσει ήδη...και δεν θα ήθελα να συνεχιστεί αυτό το θέμα γιατί εφόσον υπάρχει διαφωνία δεν υπάρχει νόημα συνέχειας.δεν ξέρω αν βρίσκετε λάθος αυτά που λέω..είναι απλά η γνώμη μου και ο τρόπος που σκέφτομαι.

airman,δεν θέλω να το παρεις στραβά και διαφορετικά απ'ότι το εννοώ το μήνυμα μου... :(

σίγουρα δεν μπορούμε να καταλάβουμε απόλυτα κάτι που δεν έχουμε ζήσει!!γενικά οι άνθρωποι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τελείως μικρα και απλα πραγματακια,πόσο μάλλον μεγάλα όπως πχ ο στρατός για τους αντρες ή ο βιασμός για τις γυναίκες
αλλά πιστευω πως μια μικρή άποψη μπορούμε όλοι να την έχουμε
και στην τελικη δεν ημουν καθετη και απολυτη οταν ειπα την γνωμη μου...
ισα ισα που αρχισα την φραση με το "κατα την γνώμη μου",ουτε να πεισω κανεναν ηθελα ουτε τιποτα.

ελπίζω να έχει λυθει η παρεξηγηση γιατι πραγματικα υπαρχουν τοσα αλλα θεματα που θα μπορουσαμε να συζητησουμε που δεν υπαρχει λογος να συγχιζομαστε...:D
σορυ αν σας κουρασα...
φιλια σε ολους!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2006, 12:42:26 μμ από diomaria »
Λάθος Ήταν Μάνα Να Ορκιστώ Στρατιώτης

*

Αποσυνδεδεμένος diomaria

• 189
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 22, 2006, 12:23:41 μμ »
[/quote]Γιατί με λες κοριτσάκι;;;Όχι ότι με πειράζει...καλύτερα με μικραίνει κιόλας :) Τίποτα ακόμη...Απ'ότι μας είπαν Κρήτη θα πάει για εκπαίδευση ΥΕΑ..Σήμερα μπήκε πάλι στρατόπεδο...Ελπίζω να έρθει τα Χριστούγεννα ξανά...Νωρίτερα χλωμό...[/quote]

χαϊδευτικά σε λέω κοριτσάκι!!! έτσι μιλάω με τις φίλες μου...  :D
βασικά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το ΥΕΑ... το υγειονομικό?
απ'οτι μου έχουν πει φίλοι μου φαντάροι είναι καλύτερα σε νησί όπως η ρόδος ή η κρήτη γιατί είναι ωραία μέρη και έχουν πράγματα να κάνουν στις εξόδους..βέβαια είναι όμως μακριά... κοίτα η κρήτη με αεροπλάνο είναι γύρω στα 40 λεπτά και με καράβι ή 6 ώρες(με το γρήγορο) ή κανά 10-12ωρο με το παλιο το αργο).αυτα ισχύουν για το ηρακλειο (επειδη απο κει ειμαι) αλλα πανω κατω το ιδιο θα ναι και στους αλλους νομους.
ασε που σε ένα μήνα είναι χριστούγεννα και λογικά θα πάρει άδεια...υπομονή..ενας μηνας ειναι...θα περάσει...  
τι σου λέω τώρα ε?  :)
φιλια!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2006, 12:43:27 μμ από diomaria »

*

Αποσυνδεδεμένος diomaria

• 189
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 22, 2006, 12:26:10 μμ »
[/quote]Γιατί με λες κοριτσάκι;;;Όχι ότι με πειράζει...καλύτερα με μικραίνει κιόλας :) Τίποτα ακόμη...Απ'ότι μας είπαν Κρήτη θα πάει για εκπαίδευση ΥΕΑ..Σήμερα μπήκε πάλι στρατόπεδο...Ελπίζω να έρθει τα Χριστούγεννα ξανά...Νωρίτερα χλωμό...[/quote]

απ'οτι μου έχουν πει φίλοι μου φαντάροι είναι καλύτερα σε νησί όπως η ρόδος ή η κρήτη γιατί είναι ωραία μέρη και έχουν πράγματα να κάνουν στις εξόδους..βέβαια είναι όμως μακριά... κοίτα η κρήτη με αεροπλάνο είναι γύρω στα 40 λεπτά και με καράβι ή 6 ώρες(με το γρήγορο) ή κανά 10-12ωρο με το παλιο το αργο).αυτα ισχύουν για το ηρακλειο (επειδη απο κει ειμαι) αλλα πανω κατω το ιδιο θα ναι και στους αλλους νομους.
ασε που σε ένα μήνα είναι χριστούγεννα και λογικά θα πάρει άδεια...υπομονή..ενας μηνας ειναι...θα περάσει...  
φιλια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από diomaria »

*

Αποσυνδεδεμένος x-g

• 108
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 22, 2006, 11:34:52 μμ »
Παράθεση από: "diomaria"
Παράθεση
Γιατί με λες κοριτσάκι;;;Όχι ότι με πειράζει...καλύτερα με μικραίνει κιόλας :) Τίποτα ακόμη...Απ'ότι μας είπαν Κρήτη θα πάει για εκπαίδευση ΥΕΑ..Σήμερα μπήκε πάλι στρατόπεδο...Ελπίζω να έρθει τα Χριστούγεννα ξανά...Νωρίτερα χλωμό...

φιλια!

Όπως λέω εγώ τη λέξη κοπελιά στις φίλες μου...Τέλος πάντων...ΥΕΑ είναι Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός...ο υποψήφιος δόκιμος αν έχεις ακουστά..Υπηρετείς και 5 μήνες ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!Πως σε άφησαν και μπήκες;Περίεργο μου φαίνεται...Εγώ μόνο φωτογραφίες έχω δει από τους χώρους αυτούς και όντως φαίνονται καταθλιπτικά...Όντως φαντάζομαι ότι περνάνε δύσκολα στο στρατόπεδο...δεν είναι και λίγο πράγμα να είσαι κλεισμένος τόσο καιρό,με τόσα άτομα,μακριά από τους δικούς σου και να εκπαιδεύεσαι!!Η αλήθεια είναι ότι σιγά σιγά χειροτερεύουν τα πράγματα ψυχολογικά..προσπαθω όμως να του δίνω κουράγιο και εκείνος το ίδιο...Ας ελπίσουμε μετά την εκπαίδευση να έρθει κάπου κοντά...μόνο αυτή μου δίνει κουράγιο και δύναμη...Τα λέμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2006, 11:27:24 μμ από x-g »
"Τα καλύτερα έρχονται..."

*

Αποσυνδεδεμένος lila

• 494
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 02:53:23 μμ »
geia sas !! :D
Me lene lila kai 1 fora grafw edw..
einai k mena to agori mou mesa purovoliko thiva k omologw pws exw melagxolisei terma...den nomizw pws pernaei k toso kala omws entaksei prospathei na skeftetai thetika k autos k egw.Einai maniki megalo gia enan antra o stratos k (min tsantistite i kopeles k egw kopela eimai k ta lew  :) ) alla pisteuw pws to megalutero maniki to travane oi antres k oxi emeis logw tou oti  emas oute mas trexoun, oute mas epivalloun na kanoume pragmata pou den theloume kai oute mas anagazoun na fugoume apo to spiti mas na pame stou diaolou na upiretisoume gia ena "a" xroniko diastima !  as doume ta pragmata pio realistika k pio psixrema, stin teliki enas xronos einai o opoios mporei na didaksei tosa polla  ston antra alla k stin gunaika pou einai ap'eksw!merikes kopeles vevaia ekmetalleuontai to gegonos pou ta agoria tous einai mesa omws autes anikoun- kat'eme- stin katigoria tis p******s.auto ithela na pw k na parigorithw k gw pou to agori mou einai mesa  k dustuxws xwris auton den mporw katholou,omws prepei k thelw na to perasw mazi tou giati einai o anthrwpos mou .
euxomai se oles upomoni kai pros theou stirikste ta agoria sas giati emas exoun gia na tsantistoun,na milisoun,na vgaloun tous provlimatismous tous.Kalo tha itan na min tous prizoume sto piksimo pou exoun. 8)
-kserw pws polles diafwneite alla ola auta einai APOPSI MOU KAI MONO-
Fantare mou se latreuw k se perimenw na vgeis....... :roll:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από lila »

*

Αποσυνδεδεμένος x-g

• 108
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 11:25:28 μμ »
Μα δεν είπε κανείς ότι δεν είναι πακέτο αυτό που περνάνε!!!Απλά μαθαίνουν να ζπυν υπό διαφορετικές συνθήκες,να έχουν εμπειρίες που δε θα τις ξαναζήσουν και θα τις θυμούνται μια ζωή...Είναι δύσκολο, φαντάζομαι, να ζεις σε ένα χώρο κλεισμένο,να μην έχεις επαφή με τον 'έξω' κόσμο...Δεν το έχω ζήσει και ούτε θα το ήθελα να σας πω την αλήθεια...Εγώ προσπαθώ με κάθε τρόπο να σταθώ στο έταιρο ήμισυ όπως και εκείνος σε εμένα...Όλοι νοιαζόμαστε για τη σχλεση μας και τους ανθρώπους μας που περνάνε αυτή τη φάση τώρα,γι'αυτό άλλωστε είμαστε εδώ και τα συζητάμε και μοιραζόμαστε τον 'πόνο' μας...Καλό κουράγιο και σε σένα λοιπόν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από x-g »

*

Αποσυνδεδεμένος lila

• 494
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 09:22:50 πμ »
na rwtisw twra  kati ? meta to kentro poso kairo tous exoun sti monada? 6 mines i 9? :cry:  :cry: kati tetoio exw akousei k exw frikarei omws! :shock:

kati mou leei o dikos mou gia rodo..kati gia evro..kati gia limno..mitilini..omws gia 6mino! twra erxetai kapoios k mou leei 9mino! den kserw ti paizei eilikrina. :(

*

Αποσυνδεδεμένος diomaria

• 189
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 04:26:55 μμ »
Παράθεση από: "lila"
na rwtisw twra  kati ? meta to kentro poso kairo tous exoun sti monada? 6 mines i 9? :cry:  :cry: kati tetoio exw akousei k exw frikarei omws! :shock:

kati mou leei o dikos mou gia rodo..kati gia evro..kati gia limno..mitilini..omws gia 6mino! twra erxetai kapoios k mou leei 9mino! den kserw ti paizei eilikrina. :(

an den kanw lathos 6 mines einai upoxrewtikoi sthn paramethwrio... o filos moy ekane 6 mhnes kai kati meres sthn limno...
kalutera na mas apantiesei kapoio agori se auto pou kserei...

*

Αποσυνδεδεμένος diomaria

• 189
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 04:47:53 μμ »
Παράθεση από: "lila"
Einai maniki megalo gia enan antra o stratos k (min tsantistite i kopeles k egw kopela eimai k ta lew  :) ) alla pisteuw pws to megalutero maniki to travane oi antres k oxi emeis logw tou oti  emas oute mas trexoun, oute mas epivalloun na kanoume pragmata pou den theloume kai oute mas anagazoun na fugoume apo to spiti mas na pame stou diaolou na upiretisoume gia ena "a" xroniko diastima !  as doume ta pragmata pio realistika k pio psixrema, stin teliki enas xronos einai o opoios mporei na didaksei tosa polla  ston antra alla k stin gunaika pou einai ap'eksw!merikes kopeles vevaia ekmetalleuontai to gegonos pou ta agoria tous einai mesa omws autes anikoun- kat'eme- stin katigoria tis p******s.auto ithela na pw k na parigorithw k gw pou to agori mou einai mesa  k dustuxws xwris auton den mporw katholou,omws prepei k thelw na to perasw mazi tou giati einai o anthrwpos mou .
euxomai se oles upomoni kai pros theou stirikste ta agoria sas giati emas exoun gia na tsantistoun,na milisoun,na vgaloun tous provlimatismous tous.Kalo tha itan na min tous prizoume sto piksimo pou exoun. 8)
-kserw pws polles diafwneite alla ola auta einai APOPSI MOU KAI MONO-

lila ennoeite pws kai tous katalavainoume kai pws tous sumparastekomaste!!! alloste an den to kaname auto den 8a eimastan meli se auto to site oute 8a milousame gi auto to 8ema...
safws kai einai pio duskola gia enan antra...kai gia mas einai polu duskola alla toulaxiston emeis exoume kai tis files mas na mas parigoroun kai genika mporoume na kanoume pragmata na ksexniomaste (oso mporoume...).isa isa pou se auto to site eimaste gia na mathoume perissotera sxetika me to 8ema kai na tous voithame oso perissotero ginetai...
einai polu tuxeroi pou mas exoune telika!!!!  :D
arage autoi se antistoixoi periptwsi tha to psaxnane toso poli to pragma??? :lol:

*

Αποσυνδεδεμένος diomaria

• 189
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 04:58:56 μμ »
[/quote] Πως σε άφησαν και μπήκες;[/quote]

vasika itan savvato,oloi oi "megaloi" leipane... parola auta den mpika paranoma.mou pe o filos mou pws exoun mexri kai koimithei kopeles mesa!!!  :shock:  e oxi,auto den tha to ekana!!! edw gia tis 3 wristes pou ekatsa eniwtha poly perierga... katarxas otan me vlepane oi fantaroi xairontousan idiaitera....  :lol:  :lol:  :lol:
les kai den eixane ksanadei ginaika!!!
episis, an kai mou eipan ola ta paidia oti den paizei provlhma,egw imoun stin tsita, den kserw giati alla agxwnomoun min skasei muti kanenas anwteros...den tous kserw kai tous vathmous gi auto tous lew apla anwterous... klp
afisa vevaia tautotita sthn pili...
re su eksartatai kai pou eisai...se merika stratopaida einai pio xalara kai se alla pio austira...
re agoria peite mas eseis pou kserete!!! :D
bye bye

*

Αποσυνδεδεμένος x-g

• 108
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 11:31:12 μμ »
Παράθεση
Πως σε άφησαν και μπήκες;

vasika itan savvato,oloi oi "megaloi" leipane... parola auta den mpika paranoma.mou pe o filos mou pws exoun mexri kai koimithei kopeles mesa!!!  :shock:  e oxi,auto den tha to ekana!!! edw gia tis 3 wristes pou ekatsa eniwtha poly perierga... katarxas otan me vlepane oi fantaroi xairontousan idiaitera....  :lol:  :lol:  :lol:
les kai den eixane ksanadei ginaika!!!
episis, an kai mou eipan ola ta paidia oti den paizei provlhma,egw imoun stin tsita, den kserw giati alla agxwnomoun min skasei muti kanenas anwteros...den tous kserw kai tous vathmous gi auto tous lew apla anwterous... klp
afisa vevaia tautotita sthn pili...
re su eksartatai kai pou eisai...se merika stratopaida einai pio xalara kai se alla pio austira...
re agoria peite mas eseis pou kserete!!! :D
bye bye

Να σου πω την αλήθεια θα ένιωθα πολύ άβολα αν έπαιρνα την απόφαση να μπω στο στρατόπεδο και για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι σε κοιτάνε κάπως...απ'τη μια δικαιολογημένα γιατί έχουν και ένα είδος 'στέρησης'...Γι'αυτό καλύτερα ο καθένας στα 'πόστα' του και στους ρόλους του...
Φυσικά καλά έκανες και πήγες δε σε κατακρίνω,μην το πάρεις στραβά...οκ?
Θα τα ξαναπούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από x-g »

*

Αποσυνδεδεμένος lila

• 494
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 25, 2006, 07:41:53 μμ »
simera ematha pws 5 me 6 mines kanoun eksw kai meta tous fernoun pio konta...elpizw na einai etsi :roll: ...tou xronou tetoia mera euxomai k elpizw na mas exei kala o pantodunamos kai na glentame tin apolusi tous!!!nai loipon!!!! :D  :D  :D  

oson afora auto pou diavasa kai  na paw kai  egw sto stratopedo enw leipoun  oi megaloi? pw pw sou lew me tipota!oso treli kai an eimai sto mualo den paw!den ksereis pote ti ginetai!mia fili mou pou ekane kati antistoixo,matheutike meta kai to agori tia efage ton p***o.... :oops:  :shock:

*

Αποσυνδεδεμένος diomaria

• 189
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 27, 2006, 11:06:11 πμ »
κορίτσια με πείσατε!!! δεν θα ξαναπάω!!! αν και πήγα μόνο και μόνο επειδή επέμενε υπερβολικά το αγόρι μου!!!! υποθέτω πως αν υπήρχε πιθανότητα τιμωρίας ή επίπληξης δεν θα μου έλεγε καν να πάω γιατί είναι πολύ τυπικός,δεν γουστάρει μπλεξίματα...
ίσως δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί επειδή οι περισσότεροι έχουν πάει με βίσματα και δεν τους λένε τίποτα...
βασικά δεν ξέρω, θα το ψάξω καλύτερα και θα σας ξαναπώ.
bye!!!

*

Αποσυνδεδεμένος diomaria

• 189
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 27, 2006, 11:10:16 πμ »
άσχετο αλλά τώρα πρόσεξα πως κάτω από το ψευδόνυμό μου γράφει "νέος" ενώ σε εσάς (και σε μένα παλιότερα) γράφει "ψαρούλης"?

θέλω κι εγώ να είμαι ψαρούλης!!!!!   :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

*

Αποσυνδεδεμένος airman

• 226
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 27, 2006, 05:23:57 μμ »
αναστάση,το ότι έχω άποψη δεν σημαίνει πως δεν στηρίζω το αγόρι μου....τον στηρίζω υπερβολικά πολύ!!! και αν δεν είχε εμένα, όπως λέει, θα έιχε βαρέσει αναβολή με το που παρουσιάστηκε...αυτό που με πείραξε ήταν ο τρόπος που μου μίλησε ο airman και όχι αυτό που είπε.πραγματικά δεν με ενόχλησε,θεωρώ υπέροχο πράγμα να εκφράζεις την γνώμη σου και τον συγχαίρω γι'αυτό.με πείραξε όμως το υφάκι το επιθετικό λες και είχε προηγούμενα μαζί μου ή λες και με ξέρει από παλιά...
ειλικρινά όμως το θεωρώ άτυχη στιγμή και το έχω ξεχάσει ήδη...και δεν θα ήθελα να συνεχιστεί αυτό το θέμα γιατί εφόσον υπάρχει διαφωνία δεν υπάρχει νόημα συνέχειας.δεν ξέρω αν βρίσκετε λάθος αυτά που λέω..είναι απλά η γνώμη μου και ο τρόπος που σκέφτομαι.

airman,δεν θέλω να το παρεις στραβά και διαφορετικά απ'ότι το εννοώ το μήνυμα μου... :(

σίγουρα δεν μπορούμε να καταλάβουμε απόλυτα κάτι που δεν έχουμε ζήσει!!γενικά οι άνθρωποι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τελείως μικρα και απλα πραγματακια,πόσο μάλλον μεγάλα όπως πχ ο στρατός για τους αντρες ή ο βιασμός για τις γυναίκες
αλλά πιστευω πως μια μικρή άποψη μπορούμε όλοι να την έχουμε
και στην τελικη δεν ημουν καθετη και απολυτη οταν ειπα την γνωμη μου...
ισα ισα που αρχισα την φραση με το "κατα την γνώμη μου",ουτε να πεισω κανεναν ηθελα ουτε τιποτα.

ελπίζω να έχει λυθει η παρεξηγηση γιατι πραγματικα υπαρχουν τοσα αλλα θεματα που θα μπορουσαμε να συζητησουμε που δεν υπαρχει λογος να συγχιζομαστε...:D
σορυ αν σας κουρασα...
φιλια σε ολους!

Ο τροπος που σου μιλησα, δεν διαφερει καθολου με τον τροπο που θα σου μιλουσε το αγορι σου (πραγματι, σκεψου οτι θα μπορουσα να ημουν εγω αυτος) που θα ειχε μια ασχημη μερα η περιοδο μεσα στο στρατοπεδο. Το θεμα ειναι πως θα αντιμετωπιζες εσυ μια τετοια κατασταση. Απο αυτο εξαρταται το αν τελικα η παρουσια σου κανει καλο η κακο στον ανθρωπο σου για οσο διαστημα ειναι φανταρος και κατα συνεπεια δινεται μια απαντηση στο ερωτημα που εθεσες απο την αρχη.

Και εμεις τα αγορακια προτου παμε στρατο, και ειχαμε δει στρατοπεδα και ειχαμε ακουσει διαφορα, και ειχαμε μια αποψη παρομοια με αυτη των κοριτσιων.
Οταν μετα μπηκαμε σαν φανταροι, ειδαμε εναν αλλον κοσμο. Και δεν ειναι τυχαιο οτι ΟΛΟΙ οσοι εχουμε παει ΛΕΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.
Κοριτσακια, καθηστε λιγο και σκεφτειτε το... και οταν σας λεμε κατι για το στρατο, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. Εσεις δεν "διακαιουστε" να εχετε αλλη αποψη.

Η σχεση στο στρατο ειναι κατι το περιπλοκο. Απαιτει να εχεις να κανεις με μια γυναικα που να μην εχει δικη της αποψη για ολα να μην ειναι εγωιστρια και να βγαζει συμπερασματα μονη της χωρις να ξερει. Διαφορετικα ειναι ανικανη να σταθει διπλα σε ενα φανταρο και τοτε ειναι καλυτερα και για τους 2 να τελειωνει το πραγμα.

Καλο ειναι η κοπελα να σταματα να προσπαθει να μπει στο μυαλο του φανταρου (ειναι ανωφελο) και να γινει εστω για 12 μηνες η γυναικα που

1. δεν μιλαει, μονο ακουει
2. δεν εχει αποψη
3. εχει ατελειωτη υπομονη
4. ανεχεται τα παντα
5. φτιαχνει το προγραμμα της με εκεινο του φανταρου και δεν απαιτει να γινεται το αναποδο
6. κρυβει καλα ολες τις αμφιβολιες, ανασφαλειες και φοβους που εχει (οποτε και καταληγουμε παλι στο σημειο 1)
7. σεβεται ολες τις επιθυμιες του φανταρου οσο παραλογες κι αν τις φαινονται (πχ να βγει μια μερα με τους φανταρους αντι με εκεινη)
8. δεν εχει καμια ειδους απαιτηση και δεν καταπιεζει το φανταρο (πχ "δεν με πηρες τηλ" κτλ )
9. δεν του επιρριπτει ευθυνες για τιποτα
10. αποφευγει να του μιλαει για τι κανει και πως περναει χωρις εκεινον στον "εξω απο το στρατοπεδο" κοσμο οπου συνεχιζει να ζει χωρις εκεινον (αυτο το τελευταιο κοριτσια πιστεψτε με, αρχιζει τους περισσοτερους τσακωμους και σκοτωνει τις περισσοτερες σχεσεις!)

Αυτος ηταν ο δεκαλογος αν θελετε να κρατησετε τη σχεση σας.

Πολλες μπορει να μου πειτε, οτι για να κανετε ολα αυτα, θα πρεπει να γινεται δουλες σαν τις γιαγιαδες σας και οτι δεν σας το επιτρεπει ο εγωισμος σας κτλ.
Σ αυτη την περιπτωση, σας απαντω, ΝΑΙ ετσι πρεπει να γινεται γι αυτο το 12μηνο αν θελετε να κρατησετε τη σχεση σας.
Αν παλι δεν μπορειτε να κανετε αυτες τις υποχωρησεις, τοτε, με γεια σας, χωριστε, αλλα σταματηστε να μου κλαιγεστε μεσα στα στρατιωτικα φορουμ!

Και τωρα καποιες απαντησεις στα ερωτηματα σας…
1) ΥΕΑ ειναι πραγματι Υποψηφιος Εφεδρος Αξιωματικος. Σημαινει οτι ο στρατευσιμος παιρνει ενα βαθμο που βρισκεται αναμεσα στον Αρχιλοχια και Ανθυπασπιστη. Αυτο σημαινει οτι ξεπερναει καποιους βαθμους που βρισκονται χαμηλα στην ιεραρχια, αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι κανει διαφορετικου ειδους υπηρεσιες απο εκεινες των στρατευσιμων φανταρων (στρατιωτων) οπως πχ σκοπιες, μαγειρια, καθαριοτητες, τσαπινγκ, γοπινκ και ολα τα συναφη. Αντιθετα κανει υπηρεσιες αξιωματικων/υπαξιωματικων που φυσικα ειναι πολυ πιο κυριλε. Επισης, εχει και το ωραριο των μονιμων, δηλαδη φευγει απο τη μοναδα του και μενει εξω, καθε μερα μετα την παυση εργασιας και τα σαββατοκυριακα. Επισης πληρωνεται (γυρω στα 500€-600€/μηνα). Τα δυο αρνητικα, ειναι οτι εχει παραπανω 5 μηνες και οτι κανει μια σχετικα σκληρη εκπαιδευση για δυο μηνες.

2) Η παραμεθωριος ειναι 6 μηνες (στην αεροπορια ειναι 5 μηνες αν ειναι παραμεθωριος στο Νομο Αττικης και 3 σε νησια) και μετα ακολουθει δευτερη μεταθεση κοντα στον τοπο κατοικιας. Εξαιρεση αποτελουν οι υποχρεοι 9μηνης θητειας που ειναι αμεταθετοι και παραμενουν ολον τον καιρο στην παραμεθωριο.

3)Οι επισκεψεις στο στρατοπεδο επιτρεπονται καποιες ωρες. Γι αυτο δεν μπορει κανεις να τιμωρησει τον φανταρο σας. Αν ομως παραβειτε διαταγες οπως πχ χωρους στους οποιους θα κινειστε, ωραριο επισκεπτηριου, τηρηση προβλεπομενης εμφανισης του φανταρου αλλα και δικη σας (πχ να τα βγαλετε ολα εξω!), τοτε θα την πληρωσει εκεινος, οταν εσεις φυγετε.  :D Μπροστα σας, δεν θα του κανουν ουτε θα του πουν τιποτα.
Δεν υπαρχει διαταγη που να απαγορευει πχ να φιλιθειτε αλλα να ειστε διακριτικες, γιατι υπαρχουν κατι υπαξιωματικοι που δεν σταυρωνουν γυναικα και αμα δουν κανα φανταρο να φιλιεται με καμια γκομεναρα, κομπλεξαριζονται και τη συνεχεια για το αγορι σας μπορειτε να τη φανταστειτε! :D
Το «κοιμηθηκε μεσα» που ειπε μια κοπελα, ειναι παραμυθι, εκτος αν πηδηξε τα συρματα. Η ταυτοτητες των πολιτων που επισκεπτονται ενα στρατοπεδο, παραμενουν στην πυλη παντα εως οτου φυγει, οποτε αν δεν φυγει την καταλληλη ωρα, τοτε ξερουν οτι βρισκεται μεσα.

4)Οι βαθμοι στο Στρατο Ξηρας (Πολεμικη αεροπορια) ειναι

Στρατιωτης (Σμηνιτης)
ΕΠΟΠ Στρατιωτης (Σμηνιτης)
Υποδεκανεας (τιμητικος βαθμος μονο για φανταρους μονο Στρατου Ξηρας)
Στρατευσιμος Δεκανεας (υπαρχει μονο στο Στρατο Ξηρας)
Δεκανεας (Υποσμηνιας)
Εφεδρος, δηλαδη Στρατευσιμος, Λοχιας (Εφεδρος Σμηνιας)
Λοχιας (Σμηνιας)

Επιλοχιας (Επισμηνιας)
Αρχιλοχιας (Αρχισμηνιας)

Ανθυπασπιστης

Ανθυπολοχαγος (Ανθυποσμηναγος)
Υπολοχαγος (Υποσμηναγος)
Λοχαγος (Σμηναγος)

Ταγματαρχης (Επισμηναγος)
Αντισυνταγματαρχης (Αντισμηναρχος)
Συνταγματαρχης (Σμηναρχος)

Ταξιαρχος
Υποστρατηγος (Υποπτεραρχος)
Αντιστρατηγος (Αντιπτεραρχος)
Στρατηγος (Πτεραρχος)

Τα αρχικα ΕΠΟΠ σημαινουν Επαγγελματιας Οπλιτης, ενω οι φανταροι που συνηθως τους αντιπαθουν γιατι εχουν τουπε και το παιζουν "καποιοι" λενε χλευαστικα "Ε.πειδη Π.εινασα Ο.ρκιστηκα Π.αλι"  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Αυτα με αγαπη, αφιερωμενα με πολυ εκτιμηση σε ολες εσας εχετε τα κοτσια και το παλευετε  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από airman »
Κι αν νομίζεις πως μπορείς να γλυτώσεις,
σε γελάσανε ποντίκι... θα πληρώσεις με δόσεις!