ΛΑΜΙΑ - ΥΛΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟΥ

• 438 replies
  • 117065 views
*

Αποσυνδεδεμένος d_nikolaos

• *
  • 8
  • +0/-0
    • Προφίλ
Re: ΛΑΜΙΑ - ΥΛΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟΥ
« Απάντηση #315 στις: Αύγουστος 16, 2009, 08:08:21 μμ »
Arianara kai ta miala sta kagkela....Alla kai ton paok otan paizei me ton ari tha na ton vlepoume....
 :)  :)  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »

*

Αποσυνδεδεμένος coach

• 26
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #316 στις: Αύγουστος 17, 2009, 06:26:57 μμ »
Καλή αρχή και καλά να περάσουμε....
Καλή θητεία σε όλους...

*

Αποσυνδεδεμένος kagouras

• 145
  • +0/-0
    • Προφίλ
    • http://grou.ps/kagouras/
« Απάντηση #317 στις: Αύγουστος 19, 2009, 03:06:23 μμ »
Παράθεση από: "ygeionomikarios"
2. Moustaki epitrepetai eite einai makry eite einai konto. 8a se symvouleva omws na mhn parousiasteis me moustaki sto kentro. Genika to moustaki dinei stoxo enw to pan sto strato einai na pernas aparathrhtos.
3. Mh viasteis na pareis gyalistiko. O stratos sas dinei ena verniki. An den meineis ikanopoihmenos mporeis na agoraseis camel apo to kapsimi.
Εγω αεροπορία με μουσια ημουν και ακουρευτος  :cool Με ειχε φτιαξει ο θειος ταξιαρχος.  :hello
ΤΟΥΣ ΖΥΓΟΥΣ ΛΥΣΑΤΕ!
http://grou.ps/kagouras/ <--- kagouras Exclusive Army informations forum (μια ευγενική χορηγεία του kagoura

*

Αποσυνδεδεμένος mba088

• *
  • 5
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:10:10 πμ »
ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΥΠ, ΚΑΠΩΣ ΑΛΜΥΡΗ.
ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ, ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.
ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ.
ΣΤΗΝ Γ ΕΣΣΟ 2009 ΜΟΝΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΟΡΚΟΜΩΣΙΑΣ ( Η ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ),
ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΟΜΑΘΑΜΕ...
ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΣΤΗΝ ΟΡΚΟΜΩΣΙΑ, ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑΝ ΚΑΜΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ Ο ΥΠΟΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΥΠ, ΜΕΓΑΛΟ ΦΙΑΣΚΟ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΛΟΧΟΥ.
ΞΕΦΤΙΛΑΑΑΑΑ.

*

Αποσυνδεδεμένος 1wraith1

• 117
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #319 στις: Αύγουστος 31, 2009, 04:21:45 πμ »
3 λιποθύμησαν στο σύνολο. 2 από τον 1ο και 1 από τον 3ο....αυτός από τον 1ο χτύπησε ψιλοσοβαρά (σπασμένα δόντια, ράματα κτλ). Ο άλλος από τον 3ο ουτε που κατάλαβα το γιατί, καθώς ήταν στη σκιά!

Το timing ήταν φοβερό...με το που είπε ο υποστράτηγος ότι θα προσέχουμε τα παιδιά σαν δεύτεροι γονείς (ή κάπως έτσι), πάρτον κάτω....

Όταν μας είπαν για μεταβολή είδα ότι έλειπαν 4 άτομα από πίσω μου...!

Πάντως αν εξαιρέσουμε τις τουαλέτες (κυρίως λόγω των ζώων που χέζουν όπως και όπου να 'ναι) θεωρώ ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ καλά. Πολύ χαλαρά και πολύ γέλιο!

Πάντως η άδεια είναι όντως πολύ λίγη...
17/08/09 - 16/09/09 --> Κ.Ε.Υ.Π. Λαμία
18/09/09 - 02/11/09 --> 1ο Τ.Υ.Α.Δ. (Στεφανοβίκειο)
04/11/09 - 17/05/10 --> 4ο Τ.Ε.Α.Σ. (Μέγαρα)

*

Αποσυνδεδεμένος Herakles

• **
  • 21
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #320 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:54:06 μμ »
ημουν κγω εκει... και πραγματι κ μενα μου ήρθε να λιποθυμισω κια αρχισα να κουναω τα ποδια μου για να κινηθει το αιμα..
μετα απο τοση εξαντληση και απανωτα θαλαμοφιλικια και το λιγοστο πρωινο λογικο ηταν

την προηγουμενη μερα οι γιατροι κανανε στοιχιματα για το ποσοι θα πεσουν....

παντως το ευχαριστηθηκα.. το σκηνικο ενας πεταχτηκε απ τους συγγενεις και φωναξε στο τιμωμενο προσωπο. "τελειωνε ρε μλκα υποφερουν τα παιδια "και εκει κομπλαρε ο αθλιος και πλακωσε και ειπε 2 σελιδεσ σε 1 λεπτο...

μετα εβλεπες τους αξιωματικους και κυριως τους χαμηλοβαθμους να τρεχουν σαν μλκες απο το ανχος... και τη γιουχα

αυτα ειναι... ναναι καλα το παιδι μονο που χτυπησε και οι αλλοι αστους να τρεχουν σαν το βεγγο ακομα

καλη μας θητεια παιδια και να θυμαστε
να τους γραφετε ΟΛΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΣΑΣ

*

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

• 245
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 31, 2009, 03:49:20 μμ »
Αυτός που έπεσε στον τρίτο λόχο ήταν ακριβώς δίπλα μου και δεν ήταν στην σκιά
Είμασταν η πρώτη γραμμή στον ήλιο
Τώρα, τα πράγματα είναι πώς τα βλέπεις
Ο πρώτος λόχος κάνει ζωάρα μάλλον, εμείς του πάνω ορόφου τρέχουμε και δεν φτάνουμε

*

Αποσυνδεδεμένος Zaharias_Leo

• *
  • 4
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 31, 2009, 04:40:48 μμ »
Αναμικτες εντυπώσεις απο το Κεντρο τις 1ες μέρες. Σιγουρα καλυτερα από οτι το περίμενα.Στο φιλο mba(kati) θελω να πώ οτι δεν θα γελαγε πολύ αν ηταν ο γιος του αυτος που επεσε με τα μουτρα και εσπασε 3 δοντια (και ειναι στο νοσοκομείο αντι να πίνει μπύρες σαν αυτόν). Πρεπει να σκεφτει οτι ο 1ος λόχος ηταν ενα 20λεπτο πιο γρηγορα εξω στον ήλιο  και περιμενε τους υπολοιπους. Λοιπόν αυτα περι ξεφτίλας ειναι τραγελαφικα. Δεν έχουν όλοι τις ιδιες αντοχες με καποιους αλλους και κανεις δεν ειναι σε θέση να κατηγορει κανεναν. Ολοι φανταροι στο ιδιο κεντρο είμαστε δεν πρεπει να υπάρχει κοντρα μεταξυ των λόχων περα απο την καθιερωμένη πλάκα που γίνεται!!!  Καλη μας συνέχεια.
Η πειθαρχία είναι απλώς η τέχνη για να φοβούνται οι στρατιώτες τους αξιωματικούς τους περισσότερο από τον εχθρό.

*

Αποσυνδεδεμένος DarK - FausT

• *
  • 9
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 31, 2009, 05:37:14 μμ »
παιδες ειμαι κ εγω Λαμια αυτες τις μερες. συνολο 7 ατομα πηγαν ΣΤΕΠ και το ενα το παλικαρι οντως χτυπησε σοβαρα. αυτος του 3ου ηταν 2 θεσεις απο μπροστα μου και αφου επεσε, εφυγαν αλλοι 2-3 που δεν αντεχαν! πραγματικα ΠΟΛΥ γιουχα επεσε και τα στελεχη ετρεχαν! μια βδομαδα μερα-νυχτα καναμε βημα και προβες ορκομωσιας μεσα στον ηλιο και πολλα παιδια δεν αντεξαν και πηγαν ΣΤΕΠ με ηλιαση! Τριτη μας εκαναν πρωινη γυμναστικη με τρεξιμο, καμψεις κτλ, μετα βημα κ στις 1.30 το μεσημερι παλι προβα ορκομωσιας με τον λοχαγο να φωναζει γιατι δεν βαραμε το ποδι πιο δυνατα και δεν γυρναμε το κεφαλι πιο ζωηρα!

Διαβαζοντας ολα τα παραπανω και εμπειριες παλιοτερων νομιζω οτι πλεον το ΚΕΥΠ εχει σφιξει και εχει γινει προβλεπε. Δεν ειναι πλεον το χημειο που λεγανε και ουτε διακοπες κανεις. Αν ωστοσο εισαι προβλεπομενος και σωστος τοτε δεν εχεις να φοβηθεις κανεναν και οι ανθυπες δεν στην λενε. μην αρχισεις να αντιμιλας ομως και να το παιζεις εξυπνακιας! Αν δεν εισαι μαλθακος ή μαγκακι τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα! οι ''τιμωριες'' ειναι ομαδικες (σε επιπεδο διμοιριας ή λοχου). Τα βραδυα γυριζουν στους θαλαμους να εντοπισουν σεντονια/sleeping bags και αλκοολ (στο 2ο λοχο νομιζω εβαλαν ουζα και μπυρες και εγινε χαμος). Ηδη εχουν σημειωσει ονοματα μερικων για φυλακες και κρατησεις μολις γυρισουμε (ή ετσι ειπαν τουλαχιστον για ψαρωμα). Ισως τα πραγματα να αλλαξουν μετα την ορκομωσια...

ΥΓ. Μεγαλο σπασιμο και κουραση τα μαγειρια.....

*

• *
  • 9
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 31, 2009, 05:55:57 μμ »
Να προσθεσω οτι οντως το φαγητο ειναι ΠΟΛΥ καλο (στρατο εισαι, οχι στην ταβερνα οι μερακληδες που μας ελεγε ο ανθυπας) και οι μεριδες αρκετες. για οποιον δεν μπορει να το φαει εχει το πρατηριο αρκετα κρουασαν και μπισκοτα. οι παραγγελιες για σουβλακια και γυρους ειναι συνεχεις εκει κοντα στο γηπεδο μπασκετ απλα θα θελει προσοχη απο εδω και περα.

τα μπανια εχουν κρυο νερο αν πεσεις με πολυ κοσμο (και λογικο) και οι τουαλετες καθαριζονται συνεχεια. αν μερικοι δεν ηταν ζωα και εκαναν την αναγκη τους στις ντουζιερες θα ηταν καλυτερα (και δεν μιλαω για κατουρημα....)

ο πρωτος λοχος οντως περναει καλυτερα απο τους αλλους δυο (ειδικα εμας του 3ου). αν καποιος δεν νιωσει καλα για τον οποιοδηποτε λογο τοτε τον αφηνουν στην ακρη. δεν ζοριζουν κανεναν. στο φιναλε, στρατο ειμαστε και πρεπει να κανουμε υπομονη σε καποια θεματα!

*

Αποσυνδεδεμένος Tmark

• **
  • 17
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 31, 2009, 07:07:35 μμ »
Παιδιά και εγώ ΚΕΥΠ είμαι 1ο λόχο 2η διμοιρία! Έχω μια ερώτηση να κάνω: Παρασκευή 18 Σεπτεμβρη που παιρνουμε την μετάθεση θα μας δώσουν 48ρη άδεια μεταθέσεως για να παρουσιαστούμε Δευτέρα στην μοναδα?Η την ίδια μέρα πρέπει να παρουσιαστούμε??

*

• *
  • 9
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 31, 2009, 07:43:18 μμ »
tmark απο οσο ξερω θα παρουμε οδοιπορικα 1-2 μερες...δεν παιζει να εισαι μεσα σε μια μερα στη μοναδα! σκεψου οτι θες πανω απο 12 ωρες με το τρενο για κατι μοναδες στον Εβρο ή για νησια...

*

Αποσυνδεδεμένος Heathen

• *
  • 7
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 31, 2009, 07:47:56 μμ »
Παιδιά το στρατόπεδο είναι κατασκήνωση, αν και γνώριζα ότι στο ΚΕΥΠ είναι εύκολα τα πράγματα, δεν το περίμενα και έτσι.

Περαστικά στο παλικάρι που έπεσε, εγώ ήμουν παραταγμένος σχετικά μακριά από το σημείο της πτώσης αλλά ο ήχος της πρόσκρουσης ήταν αρκούντως δυνατός…

*

Αποσυνδεδεμένος ArmyHorny

• 39
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 31, 2009, 08:52:35 μμ »
καλησπερα και απο μενα...δηλαδη ρε παιδια αν αυτο ηταν κατασκηνωση τοτε στην θηβα που κανανε βημα και παρελαση για πρωτη φορα 1 βδομαδα αφοτου μπηκανε στο κεντρο τι ειναι????  :shock:
δεν ξερω αν εχει αλλαξει διοικητης ταγματος η κεντρου η δεν ξερω και γω τι σε σχεση με προηγουμενες εσσο αλλα μονο χυμειο δεν ειναι το κευπ απο την εμπειρια μου..μας γαμησαν στην παρελαση λες και τιμωμενο προσωπο θα ηταν ο ομπαμα και στο τελος πηραμε τα 3 μας για τιμητικη....αυριο επιστρεφουμε και ειμαι πολυ περιεργος να δω αν θα αλλαξει η συμπεριφορα της μειοψηφιας των αξιωματικων που την εχουνε δει ραμπο εκει μεσα και γκαριζουν σαν τα σκυλια...
οσο για το παλικαρι που αστειευτηκε με τον τραυματισμο του φανταρου που εσκασε κατω με το κεφαλι ευχομαι να τον βρουν τα ιδια και χειροτερα το συντομοτερο δυνατο :hello  :twisted:  :twisted:  :twisted:
τα λεμε μεσα αγαπουλες!!  PDT_Armataz_01_06
[size=150]308 LELE[/size]

ΚΕΥΠ -> 17/8 - 16/9
31ΤΥΠ-> 19/9 - 21/12
ΣΔΛΘ-> 23/12 - 23/3
ΜΥΥΠΕΘΑ-> 30/3 - 17/5

*

Αποσυνδεδεμένος Heathen

• *
  • 7
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:07:19 μμ »
Τρομάρα τους, ράμπο υλικό-πολεμίτες και με άρβυλα με αερόσολα πρώτη φορά βλέπω:p Εντάξει αυτοί είναι φρέσκοι ακόμα από την ευελπίδων και όσο να'ναι είναι κάπως "ενθουσιώδεις". Μετά που θα καταλάβουν ότι τα αστέρια, δυστυχώς, τα παίρνεις αλλιώς θα ηρεμίσουν.