Chat

Refresh History
  • Balaras: Καλησπέρα
    Αύγουστος 14, 2019, 09:31:06 μμ
  • Spourgitis: Καλησπέρα παιδιά ! Μπαίνω αεροπορία τον Σεπτέμβρη και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας αρα δικαιούμαι 8μηνη θητεία. Εάν επιλέξω να πάω και παραμεθόριο, πόσους μήνες θα πάει η θητεία ;
    Αύγουστος 21, 2019, 05:42:33 μμ
  • Dr Cox: ΣΤ ΑΥΛΩΝΑ
    Αύγουστος 25, 2019, 01:47:32 πμ
  • Neos007: Καλησπέρα παιδιά. Τι γνωρίζετε για την 180χωκ;
    Αύγουστος 26, 2019, 10:43:58 μμ
  • Klapsere: Καλησπέρα παιδιά παρουσιάζομαι πόρο 11 του μήνα. Πν. Έχω δυνατό κονε και με ρώτησε που θέλω να έρθω. Υπάρχει κάτι καλύτερο από υπεθα; και τι να του πω σαν δεύτερη επιλογή αν δεν μπορεί;
    Σεπτέμβριος 01, 2019, 11:16:32 μμ
  • sniper2: εχει κανεις λογαριασμο στο ellinikos stratos?
    Σεπτέμβριος 04, 2019, 01:22:16 μμ
  • deve: παιδια απολυομαι κυριακη 17 νοεμβριου και θα φυγω με αδεια απο της 8 και επειδη με στελνουν φυλακια δεν ξερω αν προλαβω να μαζεψω ολες της υπογραφες την μερα που απολυομαι μπορει να βαλει ο αυδμ καποια υπογραφη για καποιον αλλον ?
    Οκτώβριος 06, 2019, 04:40:23 μμ
  • vasilis19942020: Παιδιά γειας σας! Μπορεί κάποιος να μου πει πως πάω Μεγάλο Πεύκο απο Κτελ Κηφισσού;
    Δεκέμβριος 19, 2019, 12:56:10 μμ
  • Nautaki2020: Καλησπέρα παιδιά, μπαίνει κάποιος πολεμικό ναυτικό στον πόρο στις 12/02/2020
    Ιανουάριος 10, 2020, 05:22:48 μμ
  • NautisAsim: Καλησπέρα!11/2/2020 Πόρος!
    Ιανουάριος 26, 2020, 11:42:36 μμ
  • navarxos: και εγω πορο 12/2020
    Ιανουάριος 27, 2020, 09:16:51 πμ
  • navarxos: 12/2*
    Ιανουάριος 27, 2020, 09:17:58 πμ
  • John1993: Καλησπέρα. Και εγώ Πόρο 11/2
    Ιανουάριος 28, 2020, 09:40:56 μμ
  • spyG: Kαλημερα,Πορο 12.2.20
    Φεβρουάριος 02, 2020, 11:52:03 πμ
  • nikbass: Καλησπερα! Πορος Α Εσσο 2020! 12/2
    Φεβρουάριος 02, 2020, 07:33:21 μμ
  • navarxos: Ρε μάγκες το ρωτάω και το ξαναρωτάω αλλά είναι το μεγάλο μου αγχος. Με τα κινητά ισχύει ότι ισχύει και στον στρατό ξηράς? Δηλαδή απαγορεύεται αλλά κάνουν τα στραβά μάτια?
    Φεβρουάριος 02, 2020, 10:44:28 μμ
  • Farikanos: αρουρια σας περιμενουμε, καλη θητεια
    Φεβρουάριος 07, 2020, 01:19:42 πμ
  • Greg13333: Καλησπερα,γνωριζει κανεις πως ειναι τα πραγματα στο λφατ;
    Φεβρουάριος 09, 2020, 04:37:14 μμ
  • Nautaki2020: 10 το πρωί την Τετάρτη φεύγουμε για πορο!!! Κινητό να το πάω διακριτικά αλλά φανερά ή να το κρύψω στη βαλίτσα;
    Φεβρουάριος 10, 2020, 03:26:24 μμ
  • Katadromeas35: Γίνεται να με πάρουν ειδικές δυνάμεις ενώ έχω 1.50 ύψος;;;
    Φεβρουάριος 11, 2020, 03:13:24 μμ

Η θητεία, τα βύσματα και ποιος φταίει.

• 104 replies
  • 47117 views
*

Αποσυνδεδεμένος Thornheart

• 40
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 12:50:52 πμ »
Παράθεση από: "287leme"
Παιδιά καλώς σας βρήκα. Πρώτη φορά ποστάρω και ελπίζω να έχουμε ενδιαφέροντα θέματα να συζητάμε. Οσον αφορά τα βύσματα πιστεύω ότι ο καθένας προσπάθησε (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) να βάλει βύσμα προκειμένου να υπηρετήσει όσο το δυνατόν πιο άνώδυνα γίνεται. Από εκεί και πέρα λίγοι είναι αυτόί που τα καταφέρνουν με αποτέλεσμα οι υπόλοιποι μεταξύ ατών και εγώ να κράξουμε τα βύσματα.
Η διαφορά είναι εάν έχεις βύσμα καλώς το έχεις αλλά να μην προκαλείς τους άλλους που χώνονται για χάρη σου. Εκεί είναι το θέμα

Ωραίος. Συμφωνώ με όλα εκτός από το "χώνονται για χάρη σου". Κανένας φαντάρος δεν χώνεται για χάρη κάποιου άλλου φαντάρου. Χώνεται για χάρη κάποιου πολιτικού και για χάρη κάποιου αργόμισθου και άχρηστου καραβανά. Εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Thornheart »
Γ\' 2007 - ΤΕΛΟΣ

*

Αποσυνδεδεμένος Picard

• 37
  • +0/-0
    • Προφίλ
Re: Η θητεία, τα βύσματα και ποιος φταίει.
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 09:40:38 μμ »
Εγω παντως σκεφτομαι να βαλω βυσμα,επισης εκτος απ'αυτο σκεφτειτε καποιους που γινονται γιοταδες εθελημενα για να περασουν καλα και να μην κανουν διαφορες υπηρεσιες,ο αλλος εγινε Ι4 ενω ηταν καλα στην υγεια του,πηρε παραπανω αδεια απο τους αλλους,δεν εκανε υπηρεσιες,αγγαρειες και οτιδηποτε αλλο,ακομη και στην εκπαιδευση δεν κουραστηκε,οποτε δεν ειναι οι βυσματιες μονο ασε που εχω ακουσει απο φιλους μου που βαλανε βυσμα και περασανε χειροτερα απο κατι αλλους που πηγανε ετσι,ισως το βυσμα να μην ειχε τα αναλογα κονε ξερω γω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 11:01:48 μμ »
Πολύ καλό και ξεκάθαρο post από τον admin. Νομίζω η ουσία του ζητήματος βρίσκεται εδώ όπως πολύ καλά μας αναλύει ο admin:
Παράθεση από: "admin"
... δεν στρέφομαι εναντίον των οπλιτών που βάζουν βύσμα. Κάθε άλλο, αφού τους δίνεται αυτή η δυνατότητα, καλά κάνουν!!

Το κακό είναι ότι το ίδιο το κράτος έχει θεσμοθετήσει με κάθε επισημότητα -προσέξτε όχι ανεπίσημα και πλάγια- αλλά με κάθε επισημότητα το βύσμα.
...
Δεν φταίνε, όμως οι στρατεύσιμοι γι αυτή την κατάσταση αλλά το κράτος που έχει θεσμοθετήσει αυτές τις ανισότητες.
Παράθεση από: "airman_style"
2. Υπηρέτησα στην ΠΑ. Ξέρω δεκάδες άτομα που στον στρατό ξηράς κάνανε κατάτι λιγότερες σκοπίες απο μένα, κουράστηκαν λιγότερο και βγαίναν και πολύ συχνότερα. Και στο φινάλε για όσους πήζουν σε ξεχασμένες μονάδες στα σύνορα φταίω εγώ που πήγα στην ΠΑ και όχι οι συνάδελφοί τους του ΣΞ. Παράξενα πράγματα.
Όπου κι αν πας, αυτοί που έχουν βύσμα κατά κάποιο τρόπο είναι ευνοημένοι σε σχέση μ' αυτούς που δεν έχουν. Ειδικά ΠΑ και ΠΝ αν μπεις χωρίς βύσμα την έβαψες. Το ίδιο συμβαίνει και στον ΣΞ στο Υγειονομικό και Διαβιβάσεις σε μικρότερο όμως βαθμό.
Παράθεση από: "ygeionomikarios"
Χαίρομαι που ο ίδιος ο admin άνοιξε ένα τέτοιο θέμα.
Νομίζω πως ο admin άνοιξε αυτό το θέμα για να εκτονωθεί λίγο η κατάσταση και να σταματήσει να κλειδώνει θέματα που ξεφεύγουν εκτός θέματος επειδή κάποιοι (ygeionomikarios κλπ) παρεμβαίνουν με κάθε ευκαιρία σε άσχετες συζητήσεις για να "την πούνε" στα βύσματα του Πολεμικού Ναυτικού και της Πολεμικής Αεροπορίας.
Είναι αυτοί που έχουν επιλέξει να προσκολληθούν στα 2 κόμματα εξουσίας της χώρας και έχουν πελατειακές σχέσεις με πολιτικούς, βουλευτές,υπουργούς. Είναι δηλαδή αυτοί που στη ζωή τους έχουν επιλέξει το ρόλο του αυλοκόλακα αποσκοπώντας σε προσωπικά οφέλη από αυτη τη συμπεριφορά και συναλλαγή. Ποιοι άλλοι είναι; Είναι τα παιδιά μεγαλοεπιχειρηματιών και γενικότερα οι γόνοι επιφανών οικονομικά οικογενειών οι οποίοι έχουν πρόσβαση σε πολιτικούς και στρατιωτικούς κύκλους για ευνόητους λόγους. Είναι επίσης διάφοροι τραγουδιστές, ηθοποιοί, αθλητές οι οποίοι εκμεταλλεύονται τη δημοσιότητα τους για να αποκτήσουν αυτές τις γνωριμίες.
Όποιοι κι αν είναι, κάνουν ότι κάνουν γιατί κάποιοι τους το επιτρέπουν. Δεν έχει σημασία ποιοί ωφελούνται, κι ούτε υπάρχει λόγος να τους κατονομάσουμε και να τους ρίξουμε στην πυρά. Θα δανειστώ και πάλι ένα κομμάτι της δημοσίευσης του admin:
Παράθεση από: "admin"
Συνοψίζοντας, είμαστε κατά των βυσμάτων, αλλά δεν φταίνε αυτοί που βάζουν βύσματα για να περάσουν καλή θητεία αλλά η πολιτεία που με τη στάση της, τα έχει θεσμοθετήσει. Αν δεν καταργηθούν οι βυσματικοί θεσμοί και οι ανισότητες, δε θα καταργηθούν τα βύσματα!
Απλά δεν κατάλαβες ή δεν ήθελες να καταλάβεις αυτά που έγραψα...
Δεν είπα πουθενά ότι το σύνολο των ψηφοφόρων ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έχει ισχυρό βύσμα. Μιλάω για αυτούς που έχουν προσκολληθεί. Να το πω αλλιώς; Αναφέρομαι στους οργανωμένους, σ'αυτούς που επί χρόνια λειτουργούν ως ιπποκόμοι, αυλοκόλακες, "κομματάρχες" προβεβλημένων πολιτικών προσώπων. Ναι αυτοί αποτελούν μια ιδιαίτερη "ράτσα ανθρώπων" με χαρακτηριστικά και συμπεριφορές που δεν συναντάς στην πλειοψηφία των πολιτών.
Δεν ξέρω πως λέγεται αυτή η "κατηγορία" ανθρώπων. Εγώ τους λέω κομματόσκυλα. Αυτοί είναι που έχουν το "χοντρό" βύσμα. Ωστόσο, γνώμη μου είναι πως η πλειοψηφία έχουν κάποιο βύσμα (πολιτικό ή στρατιωτικό) άμεσο ή μέσω τρίτων, που μπορεί να μην τους στείλει στην Αεροπορία, μπορεί όμως να τους στείλει σε ευνοϊκή μετάθεση, να τους δώσει παραπάνω άδειες ή να τους βγάλει άοπλους. Δεν είναι κομματόσκυλα όλα τα βύσματα

*

Αποσυνδεδεμένος EVANS

• 313
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 05:53:51 μμ »
αυτό τι θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον.κα΄τάρχην είμαι ναυτης.το μόνο σίγουρο είναι ότι το πν+πα είναι πολύ καλύτερα από τον σξ.αλλά αφού ο στρατός στηριζεται στο βύσμα γιατί αν μπορείς να μην  το χρησιμοποιησεις.και όσο αδεκαστος και να είσαι αν το έχει;ς θα το χρησιμοποιήσεις.έγω δεν είχα αλλά 'εψαξα τελευταία στιγμη σε συγγενεις και φίλους και το βρήκα.δεν θεωρώ ότι η θητεία στο πν+πα έχει νόημα.είναι υπερπλήρεις από εποπ και απλά παίρνει για ψηφοθηρικούς λόγους.όταν δουλεύει έτσι το σύστημα εσύ δεν μπορείς να πας κόντρα.επίσης, δουλεύω κάπου 5 χρόνια,έχω δώσει τηυν ζώη μου έκει και έχω κερδίσει κάποια πράγματα με την αξία μου και δεν πρόκειται να τα χαραμείσω για να πάω κάπου 1χρόνο για να σφουγγάριζω και στην καλύτερη να γράφω στο word και όταν γύρισω να έχω χάσεςι την δουλειά μου και το κράτος να μου πει ότι ήταν υποχρέωση σου τι να κάνουμε.αν είχα πάει στον στράτο θα έλεγα τα ιδιά( όπως 'ολοι μας).τέλος,κάποιος μου είπε ότι ουσιαστικά πουλήσα την ψυχή μου(εννοώντας τις πεποιθήσεις μου) για την μεταταξη αλλά αυτός(ναυτής επίσης) είχε μπει τυχαία και δεν νόμίζω να λέει ψεμματα.οπότε τον πήγαινε 2-2 off και πήγαινε και στις δουλιές του.αν ήταν έβρο ομως θα παρακάλαγε να βρει το βύσμα να τον φέρει στην αθήνα(κατι απολύτως φυσιολογικο).τότε να δω αν θα πούλαγε τη ψυχή του. :slap
14/05/08- 30/05/08: Κ.Ε.ΠΑΛ.
02/06/08- 02/07/08: Κ.Ε.ΠΑΛ.
03/07/08- 16/10/08: Ν.Ν.Σ
17/10/08- 14/05/09: Ν.Ν.Α

*

Αποσυνδεδεμένος ygeionomikarios

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 12:12:03 πμ »
Παράθεση από: "EVANS"
αυτό τι θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον.κα΄τάρχην είμαι ναυτης.το μόνο σίγουρο είναι ότι το πν+πα είναι πολύ καλύτερα από τον σξ.αλλά αφού ο στρατός στηριζεται στο βύσμα γιατί αν μπορείς να μην  το χρησιμοποιησεις.και όσο αδεκαστος και να είσαι αν το έχει;ς θα το χρησιμοποιήσεις.έγω δεν είχα αλλά 'εψαξα τελευταία στιγμη σε συγγενεις και φίλους και το βρήκα.δεν θεωρώ ότι η θητεία στο πν+πα έχει νόημα.είναι υπερπλήρεις από εποπ και απλά παίρνει για ψηφοθηρικούς λόγους.όταν δουλεύει έτσι το σύστημα εσύ δεν μπορείς να πας κόντρα.επίσης, δουλεύω κάπου 5 χρόνια,έχω δώσει τηυν ζώη μου έκει και έχω κερδίσει κάποια πράγματα με την αξία μου και δεν πρόκειται να τα χαραμείσω για να πάω κάπου 1χρόνο για να σφουγγάριζω και στην καλύτερη να γράφω στο word και όταν γύρισω να έχω χάσεςι την δουλειά μου και το κράτος να μου πει ότι ήταν υποχρέωση σου τι να κάνουμε.αν είχα πάει στον στράτο θα έλεγα τα ιδιά( όπως 'ολοι μας).τέλος,κάποιος μου είπε ότι ουσιαστικά πουλήσα την ψυχή μου(εννοώντας τις πεποιθήσεις μου) για την μεταταξη αλλά αυτός(ναυτής επίσης) είχε μπει τυχαία και δεν νόμίζω να λέει ψεμματα.οπότε τον πήγαινε 2-2 off και πήγαινε και στις δουλιές του.αν ήταν έβρο ομως θα παρακάλαγε να βρει το βύσμα να τον φέρει στην αθήνα(κατι απολύτως φυσιολογικο).τότε να δω αν θα πούλαγε τη ψυχή του. :slap

Το πρόβλημα είναι ότι δεν είσαι μόνο εσύ που έπρεπε να δουλέψεις....Χιλιάδες παιδιά που μπαίνουν σε κάθε ΕΣΣΟ στο ΣΞ έχουν υποχρεώσεις,γυναίκες,φίλους,δουλειά...Εσύ απλά εκμεταλλεύτηκες μια κατάσταση και συντηρώντας το πολιτικο-στρατιωτικό κατεστημένο(βύσμα), που κατά τα άλλα απεχθάνεσαι γιατί εξ'αιτίας του θα έχανες τη δουλειά σου, εξασφάλισες μια άνετη θητεία. Δε σε κατακρίνω που κοίταξες τον εαυτούλη σου. Αν ο καθένας κοιτούσε και το διπλανό του εκτός από την πάρτη του τότε θα ζούσαμε σε μια άλλη κοινωνία. Καλώς ή κακώς όμως ζούμε στην κοινωνία του ατομικισμού.
Αν και δεν έχω σε καμία υπόληψη τους καραβανάδες οφείλω να παραδεχτώ ότι στην Άρτα όπου παρουσιάστηκα άκουσα από έναν Αρχιλοχία μία από τις πιο σωστές φράσεις που έχω ακούσει στη ζωή μου: Τις πρώτες μέρες έκανε αρκετό κρύο (αρχές Φλεβάρη) ειδικά στην αναφορά για πρωινό το κρύο και η υγρασία σου τρυπούσαν το κόκκαλο. Κάποια παιδιά αργούσαν να ξυπνήσουν και να ντυθούν με αποτέλεσμα οι υπόλοιποι να τους περιμένουν έξω στο κρύο. Τότε λοιπόν λέει ο τύπος "στο στρατό το μυαλό σας πρέπει να είναι πάντα στο συνάδελφο". Αυτό το πνεύμα της συναδελφικότητας είναι κάτι που το βλέπεις στο ΣΞ σίγουρα σε μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι στο Ναυτικό ή στην Αεροπορία. Είναι ίσως και το μοναδικό πράγμα που μου άρεσε στο στρατό.
Δε με ενοχλεί και ούτε μου φαίνεται αλλόκοτο που κάποιος χρησιμοποιεί βύσμα για να περάσει πιο χαλαρά. Ενοχλούμαι όμως όταν ο βυσματίας βγάζει κακία, κομπάζει για το πόσο καλά περνάει και χαίρεται να πήζουν οι άλλοι. Μην ξεχνάτε μάγκες ότι στρατιώτες,ναύτες,σμηνίτες είμαστε όλοι φαντάροι και για να κάνει κάποιος θητεία στο σπιτάκι του πρέπει κάποιος άλλος να σφουγγαρίζει τουαλέττες στον Έβρο.
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ
ΚΕΥΓ Άρτας(2 μήνες)- 401ΓΣΝΑ(2 εβδομάδες)- 549ΤΕ Νήσος Σύμη(5 μήνες)- Προεδρική Φρουρά(4,5 μήνες)

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 02:30:27 πμ »
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είσαι μόνο εσύ που έπρεπε να δουλέψεις....Χιλιάδες παιδιά που μπαίνουν σε κάθε ΕΣΣΟ στο ΣΞ έχουν υποχρεώσεις,γυναίκες,φίλους,δουλειά...Εσύ απλά εκμεταλλεύτηκες μια κατάσταση και συντηρώντας το πολιτικο-στρατιωτικό κατεστημένο(βύσμα), που κατά τα άλλα απεχθάνεσαι γιατί εξ'αιτίας του θα έχανες τη δουλειά σου, εξασφάλισες μια άνετη θητεία. Δε σε κατακρίνω που κοίταξες τον εαυτούλη σου. Αν ο καθένας κοιτούσε και το διπλανό του εκτός από την πάρτη του τότε θα ζούσαμε σε μια άλλη κοινωνία. Καλώς ή κακώς όμως ζούμε στην κοινωνία του ατομικισμού.
...
Αυτό το πνεύμα της συναδελφικότητας είναι κάτι που το βλέπεις στο ΣΞ σίγουρα σε μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι στο Ναυτικό ή στην Αεροπορία. Είναι ίσως και το μοναδικό πράγμα που μου άρεσε στο στρατό.
Δε με ενοχλεί και ούτε μου φαίνεται αλλόκοτο που κάποιος χρησιμοποιεί βύσμα για να περάσει πιο χαλαρά. Ενοχλούμαι όμως όταν ο βυσματίας βγάζει κακία, κομπάζει για το πόσο καλά περνάει και χαίρεται να πήζουν οι άλλοι. Μην ξεχνάτε μάγκες ότι στρατιώτες,ναύτες,σμηνίτες είμαστε όλοι φαντάροι και για να κάνει κάποιος θητεία στο σπιτάκι του πρέπει κάποιος άλλος να σφουγγαρίζει τουαλέττες στον Έβρο.
Συμφωνώ  απόλυτα 8)
Μαθήματα συναδελφικότητας μας κάνανε κι εμάς στον 2ο λόχο (ΚΕΥΓ). Αντί για κρύο όμως είχαμε καύσωνα, και περιμέναμε κάτω από τον ήλιο 230 άτομα τους 5-10 που κατέβαιναν καθυστερημένοι.

Άσχετο, γιατρέ πρέπει να ανανεώσεις την υπογραφή σου, εκτός αν φοβάσαι μη σου την πέσουνε στη μονάδα :lol:

*

Αποσυνδεδεμένος EVANS

• 313
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 10:38:10 μμ »
θα συμφωνήσω μάζι σου.εγώ ποτέ δεν κόμπασα για την μετάταξη μου.και έπειδη ήξερα την διαφορά ναυτικού και ξηράς πάντα προσπάθουσα να ήμουν τυπικός στην μονάδα και όσο πιο κάλος με τους άλλους ναύτες αν και αυτοί δεν ήταν πάντα.βλέρετε όταν ξέρεις ότι ένα τηλ μπορεί να σε βγάλει έξω όταν θ'ελεις τότε χάνεις τον έλεγχο και αυτό ΄το έχω ζήσει με ένα ναυτη από την παλια μου υπηρρεσία.
14/05/08- 30/05/08: Κ.Ε.ΠΑΛ.
02/06/08- 02/07/08: Κ.Ε.ΠΑΛ.
03/07/08- 16/10/08: Ν.Ν.Σ
17/10/08- 14/05/09: Ν.Ν.Α

*

Αποσυνδεδεμένος vassilis m

• *
  • 6
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 10:39:13 μμ »
Για την ομαλή λειτουργία των στρατοπέδων είναι αυτονόητο ότι ευθύνονται οι διοικητές. Σε τελευταία ανάλυση είναι θέμα προσωπικού φιλότιμου να επιτρέπει ο διοικητής να είναι τα δύο τρίτα των φαντάρων (και πάντα τα ίδια πρόσωπα) κάθε μέρα έξω και επιπλέον να παίρνουν και άδεια τα Σαββατοκύριακα, ενώ οι άλλοι (πάντα τα ίδια πρόσωπα)να τρελλαίνονται στις υπηρεσίες και να μη σταματούν να τρέχουν.
  Οι στρατιώτες δεν είναι πρόβατα. Είναι άνθρωποι με προσωπικότητα, οι περισσότεροι έχουν κάνει σπουδές και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τους εκμεταλλεύεται όταν καλούνται τα υπηρετήσουν την θητεία τους.

*

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

• 62
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 07:57:03 μμ »
Για την προβληματικη κατασταση που επικρατει στο στρατο φταιμε κυριως ολοι εμεις. Ολοι εμεις που ψησαμε τη μανα μας να κλαφτει λιγο στο θειο που ξερει καποιον αλλα τελικα δεν εκατσε, ολοι εμεις που ανεχομαστε καθημερινα να υποτιμουν την προσωπικοτητα και τη νουμοσυνη μας. Το προβλημα δεν ειναι εκει εξω, στον πολιτικο που κανει ρουσφετακια για να μαζεψει ψηφους ή στον καραβανα που γινεται χαλι μολις τον παρουν ενα τηλεφωνο. Αυτοι κανουν τη δουλεια τους. Το προβλημα ειμαστε εμεις οι ιδιοι που με τη σταση μας εχουμε νομιμοποιησει αυτες τις συμπεριφορες. Γιατι οπως λενε και στο χωριο της γιαγιας μου, για να σε καβαλησουν πρεπει να σκυψεις πρωτα.

*

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 03:51:21 μμ »
Παράθεση από: "arlekinos"
Για την προβληματικη κατασταση που επικρατει στο στρατο φταιμε κυριως ολοι εμεις. Ολοι εμεις που ψησαμε τη μανα μας να κλαφτει λιγο στο θειο που ξερει καποιον αλλα τελικα δεν εκατσε, ολοι εμεις που ανεχομαστε καθημερινα να υποτιμουν την προσωπικοτητα και τη νουμοσυνη μας. Το προβλημα δεν ειναι εκει εξω, στον πολιτικο που κανει ρουσφετακια για να μαζεψει ψηφους ή στον καραβανα που γινεται χαλι μολις τον παρουν ενα τηλεφωνο. Αυτοι κανουν τη δουλεια τους. Το προβλημα ειμαστε εμεις οι ιδιοι που με τη σταση μας εχουμε νομιμοποιησει αυτες τις συμπεριφορες. Γιατι οπως λενε και στο χωριο της γιαγιας μου, για να σε καβαλησουν πρεπει να σκυψεις πρωτα.

Αυτή την παροιμία με το σκύψιμο και το καβάλημα την αναφέρεις συχνά. Μήπως τελικά είναι η κρυφή σου φαντασίωση; (αστειάκι)
Συμφωνώ με όσα λες αλλά δεν βλέπω να αντιπροτείνεις κάτι. Εκτός κι αν εννοείς να τρέχουμε με τη μάνα μας, τον πατέρα μας και τη γιαγιά μας και να κλαιγόμαστε ομαδικώς για να πάρουμε αναβολή ή απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους. Τα ζω αυτές τις μέρες τα σκηνικά αυτά στο Φρουραρχείο. Εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω.
Ο στρατός είναι χαμένος χρόνος. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πιέσουμε συλλογικά τους πολιτικούς έτσι ώστε να καταργηθεί η θητεία. Ακόμα και οι απολυμένοι πρέπει να το κάνουν για να μη ζήσουν τα παιδιά τους, τα μικρότερα αδέρφια τους και οι φίλοι τους αυτό τον παραλογισμό. Από εκεί και πέρα για όσους τελικά υπηρετούμε ή θα υπηρετήσουμε το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να διατηρήσουμε την αξιοπρέπεια μας. Όχι στα βύσματα, όχι στην κλάψα!
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ
ΚΕΥΓ Άρτας(2 μήνες)- 401ΓΣΝΑ(2 εβδομάδες)- 549ΤΕ Νήσος Σύμη(5 μήνες)- Προεδρική Φρουρά(4,5 μήνες)

*

Αποσυνδεδεμένος silver

• 285
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 09:00:35 μμ »
η ολοκληρωτικη καταργηση της θητειας δεν νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη λυση.
οπως εχω ξαναπει για μενα το καλυτερο ειναι να υπαρχει ενας αρτια εκπαιδευμενος επαγγελματικος στρατος,
και οι υπολοιποι να κανουν μια 3μηνη θητεια με αδεια καθε ΣΚ και τις υπολοιπες μερες μονο εκπαιδευση.αλλα σωστη εκπαιδευση.

οι 12 μηνες ειναι πεταμενος χρονος.

τωρα για τα βυσματα,ο στρατος ειναι μια αντανακλαση της κοινωνιας.αυτο τα λεει ολα.

*

Αποσυνδεδεμένος Picard

• 37
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 03:17:43 πμ »
μπορει να γινει μισθοφορικος ο στρατος και να ληξει μια για παντα αυτο το προβλημα,ευκαιρια να καταπολεμησουμε την ανεργια,ειδικα για αυτους που ειναι πορωμενοι με το στρατευμα να μη μας σπανε τα νευρα  :mrgreen:

*

Αποσυνδεδεμένος Psminitis

• 194
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 08:52:23 πμ »
Οσον αφορά τις πολιτικές; νεολαίες που αναφέρθηκε, υπολόγισε ότι το 80 με 90% των φοιτητών ψηφίζει αυτές των Πασοκ και Νδ και φυσικά όλοι αυτοί δεν ευνοούνται. Υπολόγισε επίσης ότι ταυτόχρονα το 20-25% των φοιτητών έιναι εγγεγραμμένοι σε αυτές και το 10-15% ενεργά μέλη. Ούτε και αυτοί απαραίτητα ευνοούνται. Φυσικά έχουν περισσότερες πιθανότητες αλλά επαναλαμβάνω όχι απαραίτητα. Σίγουρα έλαχιστα από τα μεγάλα κεφάλια των παρατάξεων πχ. υπεύθυνοι, γραμματεικοί έχουν υπηρετήσει στο ΣΞ. Το ίδιο ισχύει και για τα μεγάλα κεφάλια των αριστερών παρατάξεων. οσον αφορά το στρατό. Εφόσον η κατανομή γίνεται τυχαία και όχι βάση ικανοτήτων πχ ένας οικονομολόγος ή ένα δικηγόρος ενώ υπάρχει θέση δεν πάει στην αντίστοιχη υπηρεσία ή ένα μηχανικός δεν παέι στο μηχανικό είναι ένας λόγος για βύσμα. Επίσης δεδομένων των καταστάσεων που επικρατούν στην παραμεθώριο το "βύσμα" είναι απλά μέτρο αυτοπροστασίας. Δεν νομίζω να απασχολεί κάποιον που έζησε 10 χρόνια μακρυα από το σπίτι του στη Αγγλία ή τη Γερμανία, να ζήσει 4 μήνες σε ένα νησί αλλά εκ των προτέρων ξέρει τι έχει να συναντήσει εκεί και αυτό τον καίει. Πχ αντε και στο Κουφόβουνο έχει 1-1 οφφ τι να το κάνεις άμα είσαι από Αθήνα ή Κρήτη. Η άντε και στη Σάμο πχ ή στη Λήμνο έχει 3-3οφφ και πάλι άχρηστο είναι για κάποιον που μένει μακρυά. Αρα το κοντά ή το μακρυά από το σπίτι δεν είναι θέμα "μαμοθρεφτισμού" αλλά περισσότερο λογικής. Προσωπικά πιστεύω πως και να μειωθεί ο ΣΞ κατά 3 μήνες ελάχιστα θα αλλάξει η κατάσταση με τους αιτούντες μετάταξη αφού εκ των πραγματων στην ΠΑ ή στο ΠΝ η θητεία είναι η μισή ή και λιγότερη ασε που 2 μήνες πριν την απόλυση είσαι ουσιαστικά απολυμένος. Αλλωστε θυμηθείτε και όταν το ναυτικό ήταν 3 μήνες παραπάνω πάλι τα βύσματα εκεί πηγαίνανε αποφεύγοντας βέβαια την υπηρεσία στα πλοία.
19/5/2009 - 7/7/2009 ΚΕΥΓ, Αρτα
8/7/2009 - 6/8/2009 424 ΓΣΝΘ
9/8/2009 - 9/11/ 2009 71 Α/Μ ΤΥΠ Νέα Σάντα
23/8/2009 - 22/9/2009 Απόσπαση Φυλάκιο Δροσάτου
31/09/2009 - 8/10/2009 Απόσπαση ΛΑΦ - Νέας Σάντας
9/11/2009 - 19/1/2010 424 ΓΣΝΘ

*

Αποσυνδεδεμένος George84

• 1012
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 11:18:08 πμ »
Σιγά μην είχε στο Κουφοβουνο 1-1 off. Σαφώς και δεν έχει νοημα να έχεις off στον Έβρο ενώ είσαι από Αθήνα, Κόρινθο ή Κρήτη. Έχω ξαναπεί ομως ότι με κάποιο τρόπο θα πρέπει να εξισωθούν οι υπηρεσίες στον Έβρο με τις υπηρεσίες ΠΝ και ΠΑ (στην Αθήνα). Δηλαδή 1(μέσα)-1(έξοδο) στον Έβρο, 1(μέσα)-1(Off) στην Αθήνα. Όχι 10(με έξοδο)-20(off) στην Αθήνα και 3+(μέσα)-1(έξοδο ή υπηρεσιακό) στον Έβρο.

*

• 1312
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 03:13:31 μμ »
Symfwnw apolyta me ton george84.
A\' EΣΣΟ 2008 ΤΕΛΟΣ