1η ΜΣΕΠ Διδυμότειχο

• 29 replies
  • 23876 views
*

Αποσυνδεδεμένος Γιατρός

• 186
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 09:30:42 πμ »
Παράθεση από: "digibill"
Παράθεση από: "Γιατρός"
Το πιθανότερο πάντως είναι, αν δεν έχεις βύσμα, να σε στείλουν τοποθέτηση σε κάποιο ραντάρ

Ραντάρ?!!!
Αυτό πάντα το είχα απορία: τα κτίρια και οι εγκαταστάσεις των ραντάρ έχουν κάποιου είδους ηλεκτρομαγνητική θωράκιση? Είμαι τελειόφοιτος φυσικό και ξέρω πολύ καλά πώς επιδρά βιολογικά η η/μ ακτινοβολία (κει ειδικά τα τόσο μεγάλης έντασης μικροκύματα που εκπέμπουν τα ραντάρ!). Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να πάω σε ραντάρ!! Υπάρχει κάποιος τρόπος να αρνηθεί κανείς τέτοια τοποθέτηση?

Μπα, μην ανησυχείς... εγώ τόσους μήνες σε ραντάρ τίποτα δεν έπαθα. Το τρίτο μου μάτι το βρίσκω πολύ βολικό, και με την ουρά διώχνω τις μύγες  :D Η ακτινοβολία στα ραντάρ είναι σε επίπεδα ασφαλείας (που τα καθορίζει το ΝΑΤΟ, όχι οι δικοί μας). Δεν μπορω να σου γράψω λεπτομέρειες γιατί είναι διαβαθμισμένες, αλλά είναι οκ από ασφάλεια. Στα μεγάλα ραντάρ που υπάρχουν στα τρία ΚΕΠ η ακτινοβολία είναι κάπως ισχυρότερη, γι αυτό και έχουν όριο τις 13 υπηρεσίες τον μήνα. Και όχι, τα ραντάρ δεν παίρνουν μόνο εθελοντές. Βασικά, κανείς δεν παέι εκεί με τη θέλησή του (επειδή είναι όλα χαμένα μες τις ερημιές), άσχετα αν μετά τους αρέσει και δεν θέλουν να φύγουν! Εξαίρεση: το 1ο και 2ο ΚΕΠ (Χορτίατης και Πάρνηθα), που είναι και βυσματικές μονάδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Γιατρός »
--
Η εγχείρισις επέτυχε, ο ασθενής απέθανε

*

Αποσυνδεδεμένος Γιατρός

• 186
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 09:32:40 πμ »
Παράθεση από: "digibill"
Το πιθανότερο πάντως είναι, αν δεν έχεις βύσμα, να σε στείλουν τοποθέτηση σε κάποιο ραντάρ

Ραντάρ?!!!
Αυτό πάντα το είχα απορία: τα κτίρια και οι εγκαταστάσεις των ραντάρ έχουν κάποιου είδους ηλεκτρομαγνητική θωράκιση? Είμαι τελειόφοιτος φυσικό και ξέρω πολύ καλά πώς επιδρά βιολογικά η η/μ ακτινοβολία (κει ειδικά τα τόσο μεγάλης έντασης μικροκύματα που εκπέμπουν τα ραντάρ!). Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να πάω σε ραντάρ!! Υπάρχει κάποιος τρόπος να αρνηθεί κανείς τέτοια τοποθέτηση?

Μπα, μην ανησυχείς... εγώ τόσους μήνες σε ραντάρ τίποτα δεν έπαθα. Το τρίτο μου μάτι το βρίσκω πολύ βολικό, και με την ουρά διώχνω τις μύγες  :D Η ακτινοβολία στα ραντάρ είναι σε επίπεδα ασφαλείας (που τα καθορίζει το ΝΑΤΟ, όχι οι δικοί μας). Δεν μπορω να σου γράψω λεπτομέρειες γιατί είναι διαβαθμισμένες, αλλά είναι οκ από ασφάλεια. Στα μεγάλα ραντάρ που υπάρχουν στα τρία ΚΕΠ η ακτινοβολία είναι κάπως ισχυρότερη, γι αυτό και έχουν όριο τις 13 υπηρεσίες τον μήνα. Και όχι, τα ραντάρ δεν παίρνουν μόνο εθελοντές. Βασικά, κανείς δεν παέι εκεί με τη θέλησή του (επειδή είναι όλα χαμένα μες τις ερημιές), άσχετα αν μετά τους αρέσει και δεν θέλουν να φύγουν! Εξαίρεση: το 1ο και 2ο ΚΕΠ (Χορτίατης και Πάρνηθα), που είναι και βυσματικές μονάδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Γιατρός »
--
Η εγχείρισις επέτυχε, ο ασθενής απέθανε

*

Αποσυνδεδεμένος digibill

• 202
  • +0/-0
    • Προφίλ
    • http://www.yiannakos.gr
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:00:51 μμ »

Προσωπικά δεν με χαλάει το απομακρυσμένο της περιοχής, ίσα-ίσα, την ησυχία μου θέλω :lol:

Οι βιολογικές επιπτώσεις της μικροκυματικής ακτινοβολίας (ραντάρ, κινητά κλπ) είναι συσσωρευτικές..... :? Δεν λέω ότι θα φύγω με φωσφορούχες τρίχες :P  αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχει σοβαρή επιβάρυνση του οργανισμού (μπορεί να μην υπάρχουν συγκεκριμένες μελέτες, γνωρίζω όμως -από φυσικής πλευράς- ότι πιθανές συνέπειες υπάρχουν και βγαίνουν μακροπρόθεσμα :roll:  :roll:  )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από digibill »

*

Αποσυνδεδεμένος Vangelis A.

• 28
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 11:36:47 μμ »
Παιδια και γω συμφωνω πανω κατω με αυτα που γραφει το παιδι για το διδυμοτειχο.Εγω περασα ενα μηνα με αποσπαση στο Α/Α Καρπαθου και  εχω να πω τα εξης..
1.Εγκαταστασεις πολυ καλες,χτισμενες το 2003.Θαλαμοι Σμηνιτων με ντουλαπες σαν αυτες που εχουμε σπιτι.ΚΨΜ με γιγαντοοθονη και καναπεδες.
2.Φαγητο πολυ καλο...κοτοπουλο αλα κρεμ,πιτσα,σουβλακια με πιτες και πατατες τηγανητες και αλλα τετοια...Γεια σου Μαζωνακη...
3.Σχετικα με τα οφφ τους παιζει 20 μερες στην Καρπαθο και μετα 10 μερες ΟΦΦ για τους παραμενοντες,δηλαδη οσους δηλωσουν να κανουν ολη την θητεια στην καρπαθο.Πολλοι βεβαια δηλωνουν παραμενοντες και τους παιζει 20-10 και στο 3μηνο πανω ή 4μηνο βαζουν βυσμα και περνουν μεταθεση εκει που θελουν και τους αρχιζει ο Δικας στα καντυλια...χαχα...!Οσοι δεν δηλωσουν παραμενοντες τους παιζει 30-7.Οταν λεμε 20 ή 30 μερες στην Καρπαθο δεν εννοουμε 20 μερες μεσα στο στρατοπεδο...καθε 2-3 μερες υπαρχουν εξοδοι και αν εχει κοσμο τους παιζει και 1-1  με τις εξοδους.Το καλοκαιρι ειναι σουπερ βεβαια...αλλα τον χειμωνα δεν εχει και τιποτα να κανεις στο νησι...περιμενεις απλα να περασουν οι μερες και να παρεις το C-130 του νοτιου δρομολογιου και να φυγεις...

Καλα...οσο για το κλιμα που επικρατει στην μοναδα δεν εχω να πω και πολλα...μια παρεα ημασταν ολοι...μονιμοι και στρατευσιμοι...εκτος απο 1-2 ατομα που τα θελανε ολα στην εντελεια και προβλεπε ολοι οι υπολοιποι ηταν χυμειο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Vangelis A. »

*

Αποσυνδεδεμένος beetle

• 37
  • +0/-0
    • Προφίλ
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 23, 2008, 04:13:52 μμ »
Έλα 2 άτομα απόσπαση στο διδυμότειχοοοο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από beetle »
Στρατιώτης  361 / 365 μέρες 98.9%

*

Αποσυνδεδεμένος Pao13

• *
  • 7
  • +0/-0
    • Προφίλ
Re: 1η ΜΣΕΠ Διδυμότειχο
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 09:31:21 μμ »
Παιδιά αλλάξανε πολλά. Σε πάει 1-1 αλλά από συμπεριφορά 0. Ότι του φανεί του καθενός. Μαλακίες στο φουλ. Εκτός αν το βύσμα σας είναι αστέρι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »

*

Αποσυνδεδεμένος Xanthosz

• *
  • 1
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 05:59:50 μμ »
Μαλακίες στο φουλ ? Δλδ ? Με άδειες τ παίζει?

*

Αποσυνδεδεμένος Pao13

• *
  • 7
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 01:50:38 μμ »
Σε πάει 1-1 ή και 1-3 ανάλογα τα άτομα..Απο υπηρεσίες μόνο πύλη και περίπολο....

*

Αποσυνδεδεμένος Hecarus

• *
  • 2
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 30, 2016, 09:17:02 μμ »
Παίδες, 1 ΜΣΕΠ ειναι τέλεια. τα οφφ απεριόριστα, φαγητό πολύ καλο, θάλαμοι κ εγκαταστάσεις σε πολύ καλή κατάσταση. Λίγα άτομα κ όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Μιά παρέα. Κανονίζουμε τις υπηρεσίες μεταξύ μας και όπως μας βολεύει. Πολύ πιο ανετα απο σειρούλες μου στην Θεσσαλονίκη και Αθήνα. Είμαι συχνά σπίτι μου και για αρκετές μέρες και θα κάνω και 3 ΜΗΝΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

*

Αποσυνδεδεμένος Pao13

• *
  • 7
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 17, 2016, 09:33:42 μμ »
Πόσα άτομα είστε τώρα;

*

Αποσυνδεδεμένος Pao13

• *
  • 7
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 17, 2016, 09:34:28 μμ »
Πόσα άτομα είστε τώρα;

*

Αποσυνδεδεμένος Hecarus

• *
  • 2
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 11, 2016, 06:31:51 πμ »
Ειμαστε 7 ατομα (τα ατομα της 1μσεπ κ του 7σηε(μιας μικρης μοναδας μου συστεγάζεται) ) και μοιραζομαστε την πυλη (24ωρη) και ΠΠΣΚυριακη την λεσχη στο Διδυμότειχο ( σαν ταβερνα, σερβιτορος τους καλοκαιρινους μηνες)

*

Αποσυνδεδεμένος Pao13

• *
  • 7
  • +0/-0
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 14, 2016, 06:54:32 μμ »
Φίλε και εγώ πέρασα ωραία..οκ υπήρχαν και κακές στιγμες με μερικούς.....αλλά τα περισσότερα στελέχη είναι ΚΟΡΥΦΗ....Έχω να θυμάμαι πολλούς.......

*

Αποσυνδεδεμένος Apatsi

• *
  • 1
  • +0/-0
    • Προφίλ
Απ: 1η ΜΣΕΠ Διδυμότειχο
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 25, 2020, 07:01:34 μμ »
Παιδιά η 1η ΜΣΕΠ όσο γράφω αυτές τις γραμμές έχει 4 σμηνιτες από τους οποίους οι τρεις κάνουμε 24ωρη υπηρεσία πύλη και ο τέταρτος είναι στην λεσχη αξιωματικων και απλά δουλεύει σαν σερβιτόρος 4-6 ωρες. Εμείς που είμαστε στην πύλη μας πηγαίνει 2 έξω - 1 μέσα . Συνολικά στον μήνα κάνουμε δηλαδή 10 υπηρεσίες και τις υπόλοιπες 20 μέρες είμαστε σπίτι μας..αν είναι κάποιος από εβρο είναι ιδανική θητεία και μονάδα για να ερθει.. αν από την άλλη είσαι από μακριά, ρυθμίζεις έτσι τις υπηρεσίες σου , ώστε να παίρνεις 10ημερα-15 ημέρα για αδεια..ο διοικητής άψογος,χαλαρός και γενικά όλο το προσωπικό πολύ φιλικό και προσιτό. Πρόσφατα έγινε και ανακαίνιση στους θαλάμους με ξεχωριστο δωματιάκι για τον καθένα, καινούργια μπάνια και τουαλέτες και γενικά είναι και πολύ καθαρά. Ότι πληροφορία θέλετε ρωτήστε

*

Αποσυνδεδεμένος Kitsoss

• *
  • 1
  • +0/-0
    • Προφίλ
Απ: 1η ΜΣΕΠ Διδυμότειχο
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 30, 2020, 05:22:18 μμ »
Το κυλικείο έχει μπύρες?