Τώρα είναι Παρ 20 Οκτ, 2017 15:17

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 2 από 3 [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παρουσιάζομαι τον Νοέμβριο και έχω απορίες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Σεπ, 2017 21:25 
Στρατηγός

Για μια δεκαετία περίπου που οι ναύτες έκαναν θητεία αποκλειστικά στην ξηρά, ήταν πανεύκολο να πας στα νησιά 9μήνου. Η ιδανική θητεία για όποιον δεν είχε βύσμα. Από τότε που οι ναύτες ξανακάνουν θητεία σε καράβια, υπάρχουν αναφορές ότι αυτό δεν είναι τόσο εύκολο πια.
Δυστυχώς για το 2ο δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποιο βαθμό ισχύει, γιατί ως τώρα κανείς δεν έχει αναφέρει ρητά "ξέρω Χ ναύτες που δήλωσαν νησιά 9μήνου, αλλά τελικά δεν πήγαν". Υπάρχει μόνο γενικόλογη αναφορά ότι είναι πιο δύσκολο.
Αν εσύ ή κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο έχουν σπίτι σε νησί 9μήνου και είναι πρόθυμοι να κάνουν Υπεύθυνη Δήλωση ότι σε φιλοξενούν, ίσως να έχεις αυξημένες πιθανότητες να σε πάρουν στο εν λόγω νησί, αλλά σίγουρο δεν είναι τίποτα. Σε περίπτωση που σε πάρουν σε νησί 9μήνου μένεις εκεί για όλη τη θητεία, αμετάθετος.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Σεπ, 2017 22:45 
Ψαρούλης

Να σε καλά, σε ευχαριστώ.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Σεπ, 2017 13:53 
Ψαρούλης

Μία ακόμα ερώτηση. Ένας φίλος μου ήταν σμηνίτης στην Κάρπαθο, στις άδειές του κανόνιζε 1-2 μερες πριν, να κλείσει θέση σε στρατιωτικό αεροπλάνο για Αθήνα. Γενικά στο αεροπλάμο δεν ήταν μονο σμηνίτες.Τι παίζει στα άλλα νησιά, ειδικά της παραμεθορίου, γιατί με το πλοίο είναι μαρτύριο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Σεπ, 2017 16:13 
Ψαρούλης

Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Είναι να παρουσιαστώ τον Νοέμβρη( συμφωνα με τε λεγόμενα της στατολογίας) , οταν μπαινω www.stratologia.gr/el/katanomi να δω τι παίζει, βάζω ολα μου τα στοιχεία και μου λέέι οτι δεν είμαι προγραμματισμένος για την επόμενη ΕΣΣΟ. Λογικά ειμαι στην Δ ΕΣΣΟ 2017. Ξέρει κανείς τι παίζει ??

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Σεπ, 2017 21:40 
Έμπειρος

Νίκος_Ν έγραψε:
Για μια δεκαετία περίπου που οι ναύτες έκαναν θητεία αποκλειστικά στην ξηρά, ήταν πανεύκολο να πας στα νησιά 9μήνου. Η ιδανική θητεία για όποιον δεν είχε βύσμα. Από τότε που οι ναύτες ξανακάνουν θητεία σε καράβια, υπάρχουν αναφορές ότι αυτό δεν είναι τόσο εύκολο πια.
Δυστυχώς για το 2ο δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποιο βαθμό ισχύει, γιατί ως τώρα κανείς δεν έχει αναφέρει ρητά "ξέρω Χ ναύτες που δήλωσαν νησιά 9μήνου, αλλά τελικά δεν πήγαν". Υπάρχει μόνο γενικόλογη αναφορά ότι είναι πιο δύσκολο.
Αν εσύ ή κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο έχουν σπίτι σε νησί 9μήνου και είναι πρόθυμοι να κάνουν Υπεύθυνη Δήλωση ότι σε φιλοξενούν, ίσως να έχεις αυξημένες πιθανότητες να σε πάρουν στο εν λόγω νησί, αλλά σίγουρο δεν είναι τίποτα. Σε περίπτωση που σε πάρουν σε νησί 9μήνου μένεις εκεί για όλη τη θητεία, αμετάθετος.

Εγώ που έχω ορκιστεί κι έχω λάβει ετήσια αναβολή μπορώ να δηλώσω παραμεθώριο όταν με ξανακαλέσουν ή οχι;

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Σεπ, 2017 22:47 
Νέος

Παράθεση:
Μία ακόμα ερώτηση. Ένας φίλος μου ήταν σμηνίτης στην Κάρπαθο, στις άδειές του κανόνιζε 1-2 μερες πριν, να κλείσει θέση σε στρατιωτικό αεροπλάνο για Αθήνα. Γενικά στο αεροπλάμο δεν ήταν μονο σμηνίτες.Τι παίζει στα άλλα νησιά, ειδικά της παραμεθορίου, γιατί με το πλοίο είναι μαρτύριο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μπορείς με ενα μικρο αντιτιμο 5 ευρω μου φαίνεται, αλλα δεν είναι στανταρ τα δρομολογια πρωτον και κατα δευτερον πολλες φορες εμας του ΠΝ μας σνομπαρουν . Σε εμας ετυχε να θελουμε να κλεισουμε θεση και δεν μας απαντουσαν στα τηλεφωνα ποτε. Κοιτανε πρωτα να βολεψουν τους δικους τους και μετα ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΟΡΕΞΗ, και του ΠΝ κανεναν.

Παράθεση:
Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Είναι να παρουσιαστώ τον Νοέμβρη( συμφωνα με τε λεγόμενα της στατολογίας) , οταν μπαινω http://www.stratologia.gr/el/katanomi να δω τι παίζει, βάζω ολα μου τα στοιχεία και μου λέέι οτι δεν είμαι προγραμματισμένος για την επόμενη ΕΣΣΟ. Λογικά ειμαι στην Δ ΕΣΣΟ 2017. Ξέρει κανείς τι παίζει ??

Καλησπερα φιλε, συνηθως αυτα ενημερωνονται 15-30 μερες πριν την ημ/νια καταταξης. ξανακοιτα γυρω στις 10-15 οκτώβρη . Καλη θητεια να εχεις

Παράθεση:
Εγώ που έχω ορκιστεί κι έχω λάβει ετήσια αναβολή μπορώ να δηλώσω παραμεθώριο όταν με ξανακαλέσουν ή οχι;

98% αυτο που ισχύει είναι πως μετα το περας της αναβολης, επιστρεφεις στη μοναδα που ειχες παρει μεταθεση πριν παρεις αναβολη.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Σεπ, 2017 12:33 
Ψαρούλης

Καλησπερα παρουσιαζομαι τον νοεμβρη. Ξερουμε περιπου τι ημερομηνια θα μπουμε και ποτε να περιμενω το χαρτι?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Σεπ, 2017 17:16 
Ψαρούλης

Καλησπερα και παλι.Καθως ο Νοεμβρης πλησιαζει μου εχουν προκυψει και νεες αποριες και θα ηθελα καποιες απαντησεις.
Αρχικα ειδα στο internet οτι οι ΣΕΑ ,που υπηρετουν τη θητεια τους σε πλοιο κανουν 14μηνη θητεια,αντι για 17μηνη.Γνωριζει καποιος αν ισχυει κατι τετοιο;
Ακομα θα ηθελα να μαθω εαν για τους στρατευσιμους υπαρχει διαθεσιμη μεταθεση στην 353 ΜΝΑΣ.Τελος,γνωριζει καποιος εαν μπορω να υπηρετησω σε υποβρυχιο και αν ναι ξερει καποιες πληροφοριες για αυτο το τομεα του ναυτικου!!!
Ευχαριστω

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Σεπ, 2017 12:56 
Ψαρούλης

Καλησπέρα παιδιά. Θα μπω με την Δ' ΕΣΣΟ Νοεμβρίου 2017. Μου είπαν άτομα που γνωρίζουν οτι πλέον υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις 9μηνο και να κατσεις Αθήνα κάνοντας ομως ταξιδι σε φρεγάτα σπαστα για 60 μερες.
Η ερωτηση μου ειναι σε ποιον ναυσταθμο υπηρετεις και τι παιζει με τις αδειες στην περιπτωση αυτη.
Ευχαριστώ εκ των προτερων και καλη θητεία σε ολους.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Σεπ, 2017 20:16 
Έμπειρος
Άβαταρ μέλους

Θεόφιλος Ζαχάρογλου έγραψε:
Τελος,γνωριζει καποιος εαν μπορω να υπηρετησω σε υποβρυχιο και αν ναι ξερει καποιες πληροφοριες για αυτο το τομεα του ναυτικου!!!

Στα υποβρύχια δεν υπηρετούν στρατεύσιμοι.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ, 2017 17:24 
Ψαρούλης

Ρε παιδιά μέχρι χθες στην ιστοσελίδα της στρατολογίας έγραφε ότι είναι μπω Νοέμβρη αλλά δεν έχει οριστικοποιηθεί η ημερομηνία. Και σήμερα γράφει ότι δεν είμαι προγραμματισμένος για την επόμενη ΕΣΣΟ. Το είδα πριν λίγο και πήρα κατευθείαν τηλέφωνο στην στρατολογία άλλα τέτοια ώρα ούτε καν...Ακολουθεί και σαββατοκυριακο. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια εξήγηση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ, 2017 17:43 
Ψαρούλης

Και μενα το βγαζει και σε αλλους. Μαλλον κολλαει το συστημα γιατι κατι αλλαζει

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ, 2017 17:50 
Ψαρούλης

Μου πέρασε από το μυαλό αλλά δεν μπορούσα να διαχειριστώ την τρομάρα που πήρα. Να σε καλά!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ, 2017 22:32 
Ψαρούλης

Το έζησα και εγώ ακριβώς αυτό που λες και ρώτησα στο φόρουμ και ένας μπαγάσας είπε ότι γενικότερα αυτά ενοιμερωνονται 15 πριν περίπου... Επίσης παιδιά έχει έρθει σε κάνενα σας χαρτί για το ποια μέρα μπαίνουμε(λογικά και αυτό κανένα 15 μερο πριν έρχεται)

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ, 2017 0:11 
Ψαρούλης

βρηκα την εγκυκλιο σε καποια ιστοσελιδα ως ΣΤ'ΕΣΣΟ .... λογικα η ιστοσελιδα της στρατολογίας θα ενημερωθεί από βδομάδα.
https://diavgeia.gov.gr/doc/6%CE%9F%CE% ... nline=true

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 3 [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
10 απορίες σχετικά με την προσεχή θητεία
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: Μανωλάρας
Απαντήσεις: 3
Παρουσιάζομαι Φθινόπωρο 2015
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: MightyMike
Απαντήσεις: 3
Παρουσιάζομαι τον Νοέμβριο , τι να έχω μαζί μου ;
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: borderliner