Τώρα είναι Σάβ 22 Νοέμ, 2014 16:51

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 2 από 3 [ 33 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Σεπ, 2008 20:38 
Ψαρούλης
Άβαταρ μέλους

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, καθώς είμαι και εγω ομοιοπαθής.

Από το στρατολογικό γραφείο μου είπαν να παρουσιαστώ με την σειρά μου και εκεί να ενημερώσω των γιατρό της μονάδας, και να του δείξω και τα χαρτιά μου.

Τι διαδικασία ακολουθείται και πόσο διάστημα κρατάει;

tkats σου έστειλα pm. για ρίξτου μια ματιά.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Σεπ, 2008 20:50 
Ψαρούλης

Φιλε μου επειδη δεν μου ηρθε κανενα μηνυμα, για κανε το κοπο να μου το ξαναστειλεις...

Αμα μιλαμε για το ιδιο, δεν υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστεις η διαδικασια ειναι[φρουραρχειο-424 νοσοκομειο(αναλογα που εισαι)-φρουραρχειο-στρατολογικο γραφειο]
Ολα αυτα αμα τρεξεις γινονται και σε μια μερα(φυσικα εχοντας ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα)
Περιμενω pm.... :wink:

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Σεπ, 2008 20:59 
Ψαρούλης
Άβαταρ μέλους

το pm το έστειλα στον tkats, γιατί είναι πιο κοντά στα δικά μου δεδομένα. Είχα την ίδια νόσο και γι αυτό ρώτησα την διαδικασία. Απο το ΣΓ μου είπαν να παρουσιαστώ κανονικά και απο εκεί θα μου πούν τι θα κάνω.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Σεπ, 2008 21:04 
Ψαρούλης

Εχεις ξεμπερδεψει με τη νοσο? Ειχες πιο παλια πριν σου ερθει το χαρτι καταταξης...
Ελπιζω να πανε ολα καλα, απο το ΣΓ γνωριζουν καλυτερα τη καθε περιπτωση.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 27 Σεπ, 2008 20:56 
Ψαρούλης
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους. Είχα καιρό να μπω στο chat και για αυτό δεν είχατε κανένα νέο για το θέμα μας.

Η διαδικασία που έκανα εγώ είναι:

Πας στην πύλη στην Τρίπολη και λες στον αξιωματικό πύλης πως πρέπει να περάσεις από τον γιατρό στα ιατρεία τις Τρίπολης για λόγους υγείας-απαλλαγής του λες και το πρόβλημα υγείας για να ενημέρωση το γιατρό και περνάς μαζί με ένα συνοδό σου πολίτη (πατέρα-μητέρα). Πας στον γιατρό του λες το ιστορικό του δείχνεις τα χαρτιά και σου λέει, προχώρα στην υπόλοιποι διαδικασία κατάταξης και αύριο το πρωί θα πας στο ΓΝΑ να περάσεις από επιτροπή απαλλαγής.
Κατά την διαδικασία κατάταξης θα περάσεις και από την διαδικασία του γιατρού-κατάταξης όπου εκεί δηλώνεις τις ασθένειες σου και εκείνος σου βγάζει το παραπεμπτικό για ΓΝΑ

Τώρα την επόμενη μέρα στο ΓΝΑ τα πράγματα είναι απλά, αφού πας στο ΓΝΑ σου δίνει ο συνοδός – Φαντάρος - Αερονομος το παραπεμπτικό και πας στον αιματολόγο, ο οποίος βλέπει τα χαρτιά που έχεις από το πρόβλημα υγείας (Βιοψία - Αιματολόγος-Ακτινολόγος), ρίχνει μια ματιά τι λέει ο νόμος για το πρόβλημα υγείας, και σε ρωτάει αν θες να πας φαντάρος.............

Ο νόμος λέει πως αν το πρόβλημα υγείας εμφανίσθηκε πριν από 5 χρόνια παίρνεις αναβολή 2 ετών για λόγους υγείας, και μετά περνάς ξανά από επιτροπή (παρουσιάζεσαι στο ελληνικό και όχι Τρίπολη)
Εάν έχουν περάσει τα 5 έτη ελέγχετε η υγειά του ατόμου......... και εφόσον κριθεί πως μπορεί να υπηρέτηση παίρνει Ι3 άοπλο

Ο γιατρός όμως λέει πως δεν στέλνω κανένα παιδί να υπηρετήσει αν έχει περάσει τέτοιο πρόβλημα υγείας εκτός αν το επιλέγει αυτός.

Για οποιαδήποτε απορία είμαι εδώ.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΠΟΡΙΑ!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Μαρ, 2009 0:19 
Ψαρούλης

Καλησπέρα σε όλους,

Έπασχα από παρόμοια ασθένεια, λέμφωμα Hodjkin και η ιατρική μου θεραπέια (χημειοθεραπεία-ακτινοβολία) διήρκησε από το 1987 εώς το 1990. Σε ένα χρόνο λήγει η απαλλαγή μου λόγω σπουδών. Εχω γνωμάτευση από το νοσοκομείο για στρατιωτική χρήση που αναγράφει το ιστορικό, όπως επίσης ότι παρακολουθούμαι ακόμη για προληπτικούς λόγους σε ετήσια βάση. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στη δική μου περίπτωση θα παίξει Ι3-Ι4 ή Ι5 (απαλλαγή). Στον πίνακα νοσημάτων βρήκα ότι αναφέρει τη συγκεκριμένη νόσο με Ι5, αλλά δεν ξέρω αν έχει σημασία το διάστημα που έχει μεσολαβήσει!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Μαρ, 2009 17:50 
Ψαρούλης

Καλησπερα φιλε μου...
Εγω πιστευω οτι μετα απο τοσα χρονια(περιπου 19) ειναι λιγο δυσκολο για απαλλαγη...αλλα εξαρταται και τη περιπτωση.
Οντως μετα απο τοσα χρονια το παρακουλουθεις? Γιατι εγω ξερω για 5 χρονια παρακουλουθηση....
Βασικα καλυτερα να ρωτησεις σε καποιο στρατολογικο γραφειο.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Μαρ, 2009 8:18 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

starlet84 έγραψε:
Καλησπερα φιλε μου...
Εγω πιστευω οτι μετα απο τοσα χρονια(περιπου 19) ειναι λιγο δυσκολο για απαλλαγη...αλλα εξαρταται και τη περιπτωση.
Οντως μετα απο τοσα χρονια το παρακουλουθεις? Γιατι εγω ξερω για 5 χρονια παρακουλουθηση....
Βασικα καλυτερα να ρωτησεις σε καποιο στρατολογικο γραφειο.

Mh grafete p@paries xwris na kserete. I5 apallagh 8a parei. Tou to esteila analytika kai se pm.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Μαρ, 2009 23:08 
Ψαρούλης

Εγω αυτα που εγραψα ηταν συμφωνα με αυτα που περασα και ακουσα για παραπλησιες περιπτωσεις.....
Για αυτο δεν εγραψα με σιγουρια και τον προετρεψα να παει σε Σ.Γ

Αλλη φορα να εισαι πιο προσεκτικος στο γραπτο σου λογο ygeionomikarios

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Μαρ, 2009 0:08 
Έμπειρος

θελω να ρωτησο και εγω κατι !! εχω ενα προβλημα με την καρδια απο μικρος και πριν κατι μερεσ πιγα ετοιμασα τα χαρτια απο την γιατρο μοθ ετσι ωστε να μην ταλαιπωριθω στων στρατο !!!! μου ειπε τελωσ παντων οτι μπωρο να βγω και ι2 ι3 οτι θελω !!!! εμενα θα με στηλουν οταν παρουσιαστω στο κοντινοτερο στρατιοτικο νοσοκομειο για να κανω παλι εξετασεις για να πιστουν και ο ειδιοι ??? ( συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη ) !

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Απρ, 2009 22:04 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

starlet84 έγραψε:
Εγω αυτα που εγραψα ηταν συμφωνα με αυτα που περασα και ακουσα για παραπλησιες περιπτωσεις.....
Για αυτο δεν εγραψα με σιγουρια και τον προετρεψα να παει σε Σ.Γ

Αλλη φορα να εισαι πιο προσεκτικος στο γραπτο σου λογο ygeionomikarios

Eimai poly prosektikos se ayta pou grafw!!! Eyxaristw pantws gia to sxolio sou...
Esy egrapses gi ayta pou perases esy kai gi ayta pou akouses apo edw kai apo kei...Egw egrapsa gi ayta pou isxyoun me vash thn empeiria mou apo tis 2 katatakseis opou hmoun sto Frourarxeio kai apo ta 6 xronia spoudwn sthn iatrikh.
File ydroxooe an 8es steile mou se pm ti akrivws provlhma exeis me thn kardia sou kai 8a sou dwsw mia oso to dynaton pio egkyrh apanthsh gia to I sou.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Μάιος, 2009 4:24 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

ELPIZW OLOI PLEON SAUTO TO TOPIC NA EISTE KALA :)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Μάιος, 2009 10:24 
Ψαρούλης

Ολα καλα...... :cheers :cheers
Ειναι κατι που περναει και μενουν μονο οι κακες αναμνησεις :wink:

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Μάιος, 2009 16:40 
Ψαρούλης

Έχω κι εγώ μία απορία. Έχω Ιδιοπαθής Θρομβοπενική Πορφύρα έχει τελειώσει η δίχρονη αναβoλή που είχα πάρει για λόγους υγείας και Αύγουστο μπαίνω, όταν είχα περάσει από επιτροπή για την αναβολή πριν από δύο χρονιά μου είχαν πει ότι πάω για απαλλαγή. Ισχύει όντος αυτό? Aν ισχύει και δεν θέλω να πάρω απαλλαγή ας πούμε και θέλω να πάω κανονικά στρατό θα μου την δώσουν με το ζόρι?
Και κάτι άσχετο, με την περίπτωση της επιληψίας τι γίνετε? Αυτό αφόρα έναν φίλο μου είχε πάρει δύο χρονιά αναβολή και μπαίνει και αυτός Αύγουστο.

Υ.Γ. Πάλι καλά που υπάρχουν και κάποια άτομα σαν και σένα ygeionomikarie που ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω μπαίνουν εδώ μέσα και δίνουν κάποιες σωστές πληροφορίες αλλιώς θα έμπαινε ο καθένας και θα έλεγε το μάκρη του και το κοντό του, έχω λύσει πολλές απορίες μου μέσα από τις απαντήσεις σου ‘’αυτό ισχύει και για όλους όσους ξέρουν κάτι παραπάνω μπαίνουν μέσα και δίνουν απαντήσεις π.χ στρατιωτικούς γιατρούς, στρατιωτικούς κ.α δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνουν’’ Για να μην έχουμε και καμιά παρεξήγηση το είπα αυτό. . . . απλά είδα ότι ο ygeionomikarios ασχολείτε λίγο παραπάνω γιαυτό απευθήνθικα σε αυτόν.
Κάποιοι είδα ότι προσπάθησαν να σού την πουν εδώ μέσα ygeionomikarie μην δίνεις σημασία εσύ κανείς πολύ σωστά την δουλεία σου ότι γράφεις είναι εγγύηση συνέχισε έτσι και άσε τους άλλους να λένε ότι θέλουν, είσαι πρώτος σε πάω αν και δεν σε ξερώ.

ΤΕΛΟΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. . . . ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΥΓΕΙΑ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Μάιος, 2009 21:55 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου.
Στο θέμα σου τώρα. Η ΙΘΠ δίνει γενικά Ι5. Δηλαδή η λογική λέει ότι τώρα που θα παρουσιαστείς ξανά, θα σου δώσουν την οριστική απαλλαγή.
Αν η νόσος βρίσκεται σε ύφεση (δηλαδή τα αιμοπετάλια είναι κοντά στα φυσιολογικά όρια και δεν υπάρχει κίνδυνος αιμορραγιών) τότε είναι δυνατόν να σε κρίνουν Ι3 άοπλο ή Ι4 και να υπηρετήσεις ειδικά αν τους πεις ότι αυτό επιθυμείς.
Προσωπική άποψη: ΜΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ. Το είπες και μόνος σου. Πάνω από όλα η υγεία. Έχεις ένα υπαρκτό πρόβλημα και δεν αξίζει να το επιδεινώσεις με τον στρατό. Αν θέλεις να σου πω με απόλυτη ακρίβεια τι πρόκειται να γίνει τον Αυγουστο με το θέμα σου πες μου αν συνεχίζεις να παίρνεις κορτιζόνη ή κάποιο ανοσοκατασταλτικό, αν έχεις υποβληθεί σε σπληνεκτομή (αφαίρεση σπλήνα) και πόσα ήταν τα αιμοπετάλια σου στην τελευταία γενική αίματος.
Όσο για το θέμα της επιληψίας εξαρτάται από τη συχνότητα των κρίσεων. Υπάρχουν π.χ. άτομα που κάνουν σπανιότατα κρίσεις. Αυτοί υπηρετούν ως άοπλοι (Ι4). Όσοι έχουν συχνές κρίσεις παίρνουν αρχικά 2ετή αναβολή και μετά απαλλαγή.

Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 3 [ 33 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
!!!ΑΠΟΡΙΑ!!!
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: tsakou
Απαντήσεις: 3
ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΕΩΣ ΑΠΟΡΙΑ
Συγγραφέας: maximusgr
Απαντήσεις: 6
ΠΕΡΙΟΔΕΥΩΝ-ΑΠΟΡΙΑ
Συγγραφέας: lawfighter