Τώρα είναι Τετ 18 Οκτ, 2017 23:22

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 4 από 4 [ 52 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανοιπότακτοι εσωτερικού. Τι ισχυεί στην πράξη τελικά;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Οκτ, 2015 9:35 
Ψαρούλης

http://manel.gr/images/%CE%9A%CE%97%CE% ... CE%A31.JPG

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Οκτ, 2015 17:47 
Ψαρούλης

KALISPERA SAS.SORRY POU DEN GRAFO STA ELLINIKA,ALLA EXEI PROVLIMA TO DIKTIO KAI GRAFO APO TABLET KAI DEN EXEI ELLINIKA.DEN THA SAS KOURASO.PARAKALO POLY OPOIOS EXEI DEI TIS PROIGOUMENES EROTISEIS MOU AS MOU APANTHS AN MPOREI I AN KSEREI.I EROTISI EINAI APLI.EXO ANEVASEI KAO PHOTOS GIA TIN PATHISI.GIA KYFOSI POU I SPONDILIKI STILI EINAI SAN ( C ) MISOFEGGARO KAI THA. PREPEI NA FORAEI KHDEMONA TO PAIDI GIA DYO XRONIA DEN MPOREI NA PAREI APALAGH? I ANAVOLI?PANTOS DEN EINAI SIGOURO OTI META APO DYO XRONIA THA FTEIAKSEI I SPONDILIKI STILI.PREPEI NA KANEI KAI FYSIOTHERAPIES.I ALLI LYSH THA ITAN NA SYNEXISEI TIS SPOUDES STO EKSOTERIKO.MPOREI NA PAREI PALI ANAVOLI LOGO SPOUDON?PARAKALO APANTISTEVMOU SYNTOMA!!! SOS!!! EYXARISTO!!!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Μαρ, 2016 23:05 
Ψαρούλης

Καλησπερα,καποιος που να γνωρίζει η να εχει μια παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω να απαντησει ετσι ωστε να εχω μια εμπεριστατωμένη αποψη(εχω διαβαση εχω ενημερωθει απο διαφορα foroum και αποψεις)Θα ειμαι οσο πιο συντομος γινεται ετσι ωστε να γινω οσο το δυνατον πιο κατανοητος και να μην σας κουρασω...Λοιπον,ειμαι 32 ετων,κατοικο στην Γερμανια τους τελευταιους 5-6μηνες(απο τον Οκτωβριο του 2016) λογω εργασιας,εχω παρη ολες τις αναβολες μου(αναβολη λογω φοιτησης+2ετη απο τον στρατο),απο τις οποιες η τελευταια εληξε πριν καν ανεβω στην Γερμανια.Εχει ερθει το χαρτι απο τον στρατο οπου λεει να παρουσιαστω(σε διευθυνση συγκενικου προσοπου,την διευθυνση της κατοικιας μου δεν την εχω δωσει ποτε στην στρατολογια).Πηγε ο πατερας μου στην στρατολογια,οπου τον ειπαν οτι ειμαι ανυποτακτος(το ηξερα το περιμενα)τους ειπε οτι βρισκομαι στο εξωτερικο και τον ενημέρωσαν να στειλω χαρτι απο το προξενειο που να αποδεικνύει οτι κατοικω οτι βρισκομαι στο εξωτερικο.Σημειωση1Τον Απριλιο θα κατεβω στην Ελλαδα οχι για διακοπες αλλα μονιμα...Σημειωση2 Εχω υπηρετησει 3 μηνες.Ερωτηση,τι να κανω,τι θα με συμβουλεύατε απο καποια προσωπικη σας εμπειρια.Να παρω το χαρτι απο το προξενειο και να θεωρουμε ανυποτακτος εξωτερικου η να μην το παρω και να θεωρουμε ανυποτακτος εσωτερικου;Εχω βρει μια καλη δουλεια μετα απο χρονια,αυτος ειναι ο λογος που θα κατεβω και μονιμα.να αφησω την δουλεια και να υπηρετήσω κανονικα;και αν ναι,τι επιπτωσεις θα εχω σαν ανυποτακτος εσωτερικου η και εξωτερικου.Ευχαριστω...Μου αρεσει που ειπα οτι θα ειμαι και συντομως...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Μαρ, 2016 3:02 
Στρατηγός

Για να λάβεις νομικό καθεστώς ανυπότακτου εξωτερικού πρέπει να βρίσκεσαι 11 χρόνια στο εξωτερικό. Πάρε μια βεβαίωση από το Προξενείο απλώς για να δηλώσεις ότι αυτή τη στιγμή βρίσκεσαι στο εξωτερικό, αλλά το νομικό σου καθεστώς θα είναι "εσωτερικού". Είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού, εφόσον κυρηχθείς ανυπότακτος παίρνεις πρόστιμο 6.000 € που πάει στην εφορία. Η υποχρέωση στράτευσης παραμένει.

Να ταξιδέψεις Ελλάδα από χώρα Σένγκεν δεν έχεις πρόβλημα. Εξαιρετικά απίθανο να σε σταματήσουν επειδή δεν πήγες στρατό. Το θέμα είναι αξίζει η δουλειά που έχεις τα 6.000 € πρόστιμο, ενώ σου απομένουν μόλις 6 μήνες θητείας και εφόσον υπηρετήσεις μετά θα είσαι ελεύθερος να πας όπου θες;

Εφόσον σου έχει έρθει το χαρτί κατάταξης, μπορείς να αιτηθείς και μίας αναβολής κατάταξης για κοινωνικούς λόγους (πχ επειδή εργάζεσαι στη Γερμανία και χρειάζεται να εργαστείς 2 μήνες ακόμα). Με αυτήν μπαίνεις απλά στην επόμενη ΕΣΣΟ, 2 μήνες μετά. Ίσως αυτό σου δώσει χρόνο να ξανασκεφτείς τί είναι καλύτερο για εσένα.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Μαρ, 2016 17:29 
Στρατηγός

:wink:

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιούλ, 2016 12:41 
Ψαρούλης

και εγω
สุดยอดเว็บไซด์เกมส์พนันออนไลน์ หนึ่งของประเทศไทย ลุ้นรับรางวัลแจ๊กพอต แถมฟรีเงินโบนัส คลิก โป๊กเกอร์ออนไลน์

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Μάιος, 2017 4:13 
Ψαρούλης

Παιδιά, κάτι άκυρο, αν πληρώσεις τα 6000 ευρω πρόστιμο, τότε σταματάνε να σε κυνηγάνε, ή προστεθείτε νέο πρόστιμο? Όχι ότι σκοπεύω να βγω ανυπότακτος, απλά από περιέργεια

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 4 [ 52 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Παρόμοια Θέματα
Από ΚΕΝ στην Άρτα μπορώ να παώ για ΔΕΑ?
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: stergios
Απαντήσεις: 36
ΕΣΣΟ Αυγούστου- Ισχυουν ακόμα οι Μεταταξεις στην Αεροπορία?
Δ. Συζήτηση: Πολεμική Αεροπορία
Συγγραφέας: John23
Απαντήσεις: 13
Μεταθέσεις στην Αθήνα για Τεχνικο???
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: mpogiati
Απαντήσεις: 1
Κινητο με καμερα στην 124 μετα τη βασικη
Δ. Συζήτηση: Πολεμική Αεροπορία
Συγγραφέας: marioslab
Απαντήσεις: 0
Κατάταξη στην προηγούμενη ΕΣΣΟ!