Τώρα είναι Τετ 13 Δεκ, 2017 12:17

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 1 από 2 [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γεια σας - λίγα πράγματα και απορίες σχετικά!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Ιουν, 2012 23:12 
Νέος

Γεια σας,είμαι 26,θα κλείσω τα 27 στο τέλος του χρόνου.Αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα!Καταρχάς πριν 1,5 χρόνο και ενώ είχα τελειώσει τις σπουδές μου,και ετοιμαζόμουν να κόψω την αναβολή μου,είχα την ξαφνική απώλεια της μητέρας μου!Μετά από αυτό,δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να διακόψω την αναβολή,γιατί μέχρι και πριν μερικούς μήνες αντιμετώπιζα προβλήματα (κατάθλιψη,σε μικρό βαθμό κλπ).Ο πατέρας μου,ο οποίος δεν μου είχε φερθεί καλά,επέμενε να κόψω την αναβολή αμέσως,και μετά να ασχοληθώ με αγροτικές δουλειές και να μείνω μόνιμα στο χωριό του!Εγώ λοιπόν τον 1,5 αυτό χρόνο,μένω μόνιμα στην Αθήνα,και αναγκάστηκα να φορτωθώ στην αδερφή μου,που από ότι φαίνεται δεν με θέλει.Δεν έκανα σχεδόν τίποτα,εκτός από ξένες γλώσσες,υπολογιστές κλπ.Τώρα ο πατέρας μου και η αδερφή μου με πιέζουν περισσότερο από ποτέ να διακόψω την αναβολή.Εγώ τώρα που "στάθηκα λίγο στα πόδια μου" έχω ξεκινήσει να κάνω αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές,και να μελετάω συστηματικά!
1)Ισχύει ότι αν διακόψω τώρα την αναβολή,θα πάω τέλη Οκτωβρίου?Και αν έχω περάσει σε μεταπτυχιακό,θα πάρω εκ νέου αναβολή (ακόμα και αν τη διακόψω τώρα)
2)Έχω κάποια κολλήματα,που δεν μπορώ να αντέξω!Φαίνονται παιδιάστικα,βέβαια,αλλά α)έχω πρόβλημα με τις τουαλέτες του στρατού,γιατί είναι οι "τούρκικες" που πρέπει να κάθεσαι.β)η στολή αγγαρείας με ενοχλεί πολύ.όσο σκέφτομαι ότι πρέπει 12 μήνες να φοράω συνεχώς πουκάμισο με παντελόνι,με ενοχλεί απίστευτα.Να ήταν κάποιο μπλε σκούρο τ shirt με jean δεν θα είχα πρόβλημα!Όσο για τις στολές εξόδου,είναι τέλειες, γ)Έχω πρόβλημα με την ανάπτυξή μου,για την ακρίβεια θυμίζω περισσότερο παιδί λυκείου,παρά άτομο της ηλικίας μου.Δεν έχω καθόλου γένια στα μάγουλα αλλά το εφηβικό χνούδι,που δεν φαίνεται από πολύ κοντα + έχω ακμή.ενώ το μουστάκι και το μουσάκι στο πηγούνι που έχω,δεν τα έχω ξυρίσει σχεδόν ποτέ,απλά τα περιποιούμαι με ξυριστική μηχανή,ώστε να φαίνομαι μεγαλύτερος.Επιπλέον είμαι 1,76 και 58 κιλά,και αυτό είναι πρόβλημα μεταβολισμού,χωρίς να είναι ανησυχητικό.Φοβάμαι γενικά μήπως με πάρουν και αρχίσουν να με κοροϊδεύουν,να με θεωρούν μπούλη κλπ.δ)Ενώ όλες οι ιατρικές μου εξετάσεις είναι τέλειες,συνέχεια νιώθω καταβεβλημένος,δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα!Αυτά είναι μερικά από τα κολλήματά μου!Κατά τ'άλλα ήθελα να ξεφύγω από την καθημερινότητα που έχω,αλλά να υπήρχε μια μορφή στρατού,που να ήταν συνεχώς με πιο αθλητικό ντύσιμο,ασκήσεις γυμναστικής όχι πιεστικές βέβαια και φυσικά καλύτερες συνθήκες,και όχι εντελώς ξύρισμα στο πρόσωπο!Και φυσικά να σου προσφέρει κάτι το ουσιαστικό για την μετέπειτα ζωή!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας - λίγα πράγματα και απορίες σχετικά!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 3:47 
Πάλιουρας

Αν σοβαρολογείς, προτείνω Ι5.
Αν τρολλάρεις, ωραίος!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 12:12 
Στρατηγός

δεν υπάρχει καμμιά τέτοια μονάδα, όλες ειναι χάσιμο χρόνου.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 14:06 
Πάλιουρας

Πάντως το θέμα με τη μαμα σου σου δίνει μειωμένη θητεία! Δηλαδή 8 μήνες ΕΣ και 9 μήνες ΠΝ ή ΠΑ.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 15:06 
Νέος

Όχι δεν τρολάρω!Επίσης αν πάρω Ι5 θα με κράξουν εντελώς!Θα με αποκληρώσουν σίγουρα από την οικογένεια,ούτε τα 100€ που μου δίνει ο πατέρας μου,κάθε μήνα δεν θα μου δίνει!Μη σας πω ότι μπορεί να με διώξουν από το σπίτι,είναι πολύ αυστηρή η οικογένεια,και ειδικά από τότε που "έφυγε" η μητέρα μου!Αυτό που ήθελα ήταν μεταπτυχιακές σπουδές,γιατί γενικά έχω καλό βαθμό πτυχίου κλπ,αλλά με την πίεση που ένιωθα πέρυσι,δεν τα κατάφερα και στις εξετάσεις που έδωσα πέρυσι απέτυχα.
Επιπλέον τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίζω όλα τα συμπτώματα για σκλήρυνση κατά πλάκας.Μπορεί και να το είχα από πιο παλιά,αλλά δεν ήταν σε τόσο μεγάλο βαθμό.Ενώ όλες οι εξετάσεις αίματος κλπ ήταν τέλειες, κάθε μέρα νιώθω κόπωση,με δυσκολία σηκώνομαι από το κρεβάτι,σε άσχετες στιγμές της μέρας χάνω για δευτερόλεπτα την όρασή μου,τυχαίνει τα πόδια μου να μουδιάζουν και δεν μπορώ για 5-10 λεπτά να κινηθώ,και επιπλέον έχω και απώλεια μνήμης,δηλαδή ξεχνάω που έβαλα κάτι,και το βρίσκω σε άσχετο σημείο.Όλοι οι συγγενείς μου λένε ότι είναι η ιδέα μου,και ότι δεν έχω τίποτα.Όταν λέω για να πάω να κάνω κάποια εξέταση είναι αντίθετοι.Αν πάω στο στρατό θα γίνουν όλες αυτές οι εξετάσεις,και μπορούν να καταλάβουν τι έχω?

+ Ότι διάβασα κάπου για ανταλλαγή θητείας με κοινωνική εργασία.Θα μπορούσα να κάνω οτιδήποτε!Αλλά μπορεί να ισχύει μόνο για μάρτυρες του Ιεχωβά.Επίσης θα είμαι στιγματισμένος για όλη μου τη ζωή,παραγκωνισμένος από όλους!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 15:51 
Στρατηγός

http://www.thiteia.org/index.php?option ... &Itemid=58

για όλα τα άλλα που έχεις γράψει δεν θα μπω στον κόπο να τα σχολιάσω γιατί θα γίνω κακός πολύ κακός και δεν το θέλω

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 19:44 
Νέος

Εννοείς ότι είναι αστείοι οι λόγοι που δεν θέλω να στρατευτώ?Πάντως αν όντως μου παρέχεται δωρεάν ένα μικρό δωμάτιο,και έχω όλα τα απαραίτητα,θα με ενδιέφερε να κάνω κοινωνική εργασία,ακόμα και σε απομακρυσμένη περιοχή!Και στην ανάγκη θα τρώω και λίγα από τα έτοιμα χρήματα,που έχω στο βιβλιάριο καταθέσεων!Τουλάχιστον θα είναι αξέχαστη σαν εμπειρία,και ίσως προσφέρω κάτι!Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να στιγματιστώ και να παραγκωνιστώ από τους γύρω μου!Δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα στην αδερφή μου και στον πατέρα μου!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 19:53 
Στρατηγός

thebest20 έγραψε:
Εννοείς ότι είναι αστείοι οι λόγοι που δεν θέλω να στρατευτώ?

ακριβώς

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 22:26 
Στρατηγός

φίλε αμα δεν θες να πας μην πας, τράβα το με αναβολές υγείας όσο παει και μετα πάρε απαλλάγη. Γράψε κανονικά τον πατέρα σου και τους άλλους, στην τελικη αμα του αρέσει τόσο ο στρατός να πάει ο ίδιος, βρες καμμιά δουλεία να βγάζεις κανα φράγκο και άσε τους άλλους να κάνουν τους χαμάληδες για 8.60 το μήνα ;)

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν, 2012 22:59 
Στρατηγός

βασικά με αυτά που περιγράφει δεν πρόκειται να βρει ποτέ δουλειά,άκου εκεί δεν του αρέσει και δεν τον βολεύει η στολή,δηλαδή αν πάει σε δουλειά και του πούνε να φοράει γραβάτα θα τους πει ότι τον πνίγει ? :lol:

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Ιουν, 2012 0:19 
Στρατηγός

αμα τον ενοχλουν τα ρούχα μπορεί να δουλέψει σαν ναυαγοσώστης :P

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Ιουν, 2012 0:56 
Στρατηγός

Χαχαχα και να πάρει και κρεατίνες για να μην ντρέπεται επειδή ο μεταβολισμός του είναι περίεργος..λες και άλλοι άνθρωποι δεν έχουνε τέτοιο μεταβολισμό!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Ιουν, 2012 18:20 
Στρατηγός

σε ποιο σωμα θα πας?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιουν, 2012 20:56 
Νέος

Το χαρτί λέει πολεμικό ναυτικό,αλλά στις επιλογές είναι σημειωμένο Στρατός Ξηράς (ΣΞ).Να δουλέψω ναυαγοσώστης,δεν νομίζω,είναι πολύ δύσκολο,δεν είμαι γυμνασμένος και επιπλέον είμαι αδύνατος!Όσο και να φάω δεν θα παχύνω!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιουν, 2012 23:09 
Νέος

Φιλε μου θα σε συμβούλευα να τον ξεχάσεις το στρατό και να πας για το μεταπτυχιακο σου. Δεν με νοιαζουν ολες αυτες οι ιστοριες που λες. Απλα κ εγω εκανα το λαθος και γυρισα μετα το μεταπτυχιακο και τωρα περιμενω πως και πως να τελειωνω και να φυγω, ασχετως αν ειμαι καλα φτιαγμενος. Οπως στο λεω μην πας καθολου

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
Μπαίνω Φλεβάρη, Απορίες σχετικά με ΠΝ
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: ori22
Απαντήσεις: 2
Ερώτηση σχετικά με μειωμένη θητεία
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: tornadoGR
Απαντήσεις: 11
σχετικά με τους οβα?
Δ. Συζήτηση: ΕΠ.ΟΠ και λοιποί
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
ΣοΣ!! Ερώτηση σχετικά με την μέγιστη αναβολή που δικαιούμαι!
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: lefteris28
Απαντήσεις: 0
Πώς είναι τα πράγματα τώρα σε ΝΝΑ & ΝΝΣ?
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: vaskan21
Απαντήσεις: 7

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: