Τώρα είναι Παρ 20 Οκτ, 2017 15:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 2 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 9μηνη θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Σεπ, 2017 23:48 
Ψαρούλης

Όσοι ναύτες μπουν σε καράβια αρχίζοντας από την ΕΣΣΟ του 17 τον Σεπτέμβρη θα κάνουν 9μηνο

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Σεπ, 2017 22:51 
Νέος

Με λίγα λογια είναι σαν να σου λενε " θες 9μηνο και να περάσεις ψιλοζόρικα ;" ή "θες 12μηνο σε υπηρεσια ξηράς ,να εισαι και πιο χαλαρός" ; Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όντας 12μηνιτης, αν μου δινοταν η δυνατοτητα απο την αρχη, θα δηλωνα παραμεθωριο. Βαρύ το 12μηνο, ειδικα αυτές τις εποχες για οσους τους περιμενουν οι δουλειες τους οταν τελειωσουν.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Σεπ, 2017 13:01 
Ψαρούλης

Καλησπέρα παιδιά. Θα μπω με την Δ' ΕΣΣΟ Νοεμβρίου 2017. Μου είπαν άτομα που γνωρίζουν οτι πλέον υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις 9μηνο και να κατσεις Αθήνα κάνοντας ομως ταξιδι σε φρεγάτα σπαστα για 60 μερες.
Η ερωτηση μου ειναι σε ποιον ναυσταθμο υπηρετεις και τι παιζει με τις αδειες στην περιπτωση αυτη.
Ευχαριστώ εκ των προτερων και καλη θητεία σε ολους.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Οκτ, 2017 20:16 
Ψαρούλης

ΔΕΣΣίτες Νοεμβρίου 2017 πάμε δυνατά... Και εγω μια απο τα ίδια... Αντε καλή θητεία να έχουμε... Γνωρίζει ρε παιδια κανένας παλιός τι φάση παίζει Σαμοθράκη ?? Τωρα βέβαια φαγαν και την πλημμύρα εκεί. Γενικότερα εγω σπούδαζα Ξάνθη και με ψήνει αρκετά το νησί, αλλα δεν ξέρω καθόλου πως είναι η κατάσταση σε αυτα. Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα υπάρχουν τεραστιες δαιφορές απο νησί σε νησί...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Οκτ, 2017 11:48 
Στρατηγός

Liatsos Vassileios έγραψε:
Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα υπάρχουν τεραστιες δαιφορές απο νησί σε νησί...

Μπα, στο ΠΝ σε όλα τα νησιά περίπου το ίδιο είναι.
Επίσης, ό,τι βρεις στο φόρουμ, ακόμα κι αν έχει γραφτεί μια δεκαετία πριν, κατά 90% ισχύει και σήμερα. Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι ότι πριν 10 χρόνια τα νησιά είχαν 15-15off και τώρα πια έχουν 20 ημέρες μέσα - 10 άδεια. Όλα τα υπόλοιπα σχεδόν ίδια.

Καλή θητεία! :cheers

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ, 2017 19:43 
Έμπειρος
Άβαταρ μέλους

Saepan έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά. Θα μπω με την Δ' ΕΣΣΟ Νοεμβρίου 2017. Μου είπαν άτομα που γνωρίζουν οτι πλέον υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις 9μηνο και να κατσεις Αθήνα κάνοντας ομως ταξιδι σε φρεγάτα σπαστα για 60 μερες.
Η ερωτηση μου ειναι σε ποιον ναυσταθμο υπηρετεις και τι παιζει με τις αδειες στην περιπτωση αυτη.
Ευχαριστώ εκ των προτερων και καλη θητεία σε ολους.

Ποια είναι αυτά τα άτομα (άραγε); Ρητορική η ερώτηση. Απ'ό,τι διαβάσαμε όλοι τελευταία, η (αμετάθετη) θητεία στα πλοία έγινε 9μηνη. Πολύ καλή αλλαγή. Πλοία υπάρχουν πολλά βέβαια και το αν θα κάνεις ταξίδια εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από το πλοίο. Π.χ. υπάρχουν... μπετονένια πλοία, πλοία που είναι σε επισκευή δηλαδή. Εκεί μετράει και καραβίσια η θητεία και το πλοίο κινείται όσο ο Καπετάν Μιχάλης, δηλαδή καθόλου. Τώρα, κάποιες φρεγάτες κάνουν μεγάλα ταξίδια, αλλά άτυπα, απ'όσο έχω ακούσει και χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, μπορεί και να σε ρωτήσουν αν θες να πας. Μιλάμε πάντα για τα μεγάλα ταξίδια. Για τα μικρά πηγαίνεις ασυζητητί.

Πάλι ο ναύσταθμος εξαρτάται από το πλοίο. Τα περισσότερα πλοία είναι στη Σαλαμίνα και στην Αμφιάλη (Σκαραμαγκάς), αλλά υπάρχουν και πλοία των οποίων η βάση είναι η Σούδα. Οπότε πλοίο δεν ισοδυναμεί απαραιτήτως με Αθήνα.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Οκτ, 2017 13:22 
Ψαρούλης

Παράθεση:
Ποια είναι αυτά τα άτομα (άραγε); Ρητορική η ερώτηση. Απ'ό,τι διαβάσαμε όλοι τελευταία, η (αμετάθετη) θητεία στα πλοία έγινε 9μηνη. Πολύ καλή αλλαγή. Πλοία υπάρχουν πολλά βέβαια και το αν θα κάνεις ταξίδια εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από το πλοίο. Π.χ. υπάρχουν... μπετονένια πλοία, πλοία που είναι σε επισκευή δηλαδή. Εκεί μετράει και καραβίσια η θητεία και το πλοίο κινείται όσο ο Καπετάν Μιχάλης, δηλαδή καθόλου. Τώρα, κάποιες φρεγάτες κάνουν μεγάλα ταξίδια, αλλά άτυπα, απ'όσο έχω ακούσει και χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, μπορεί και να σε ρωτήσουν αν θες να πας. Μιλάμε πάντα για τα μεγάλα ταξίδια. Για τα μικρά πηγαίνεις ασυζητητί.

Πάλι ο ναύσταθμος εξαρτάται από το πλοίο. Τα περισσότερα πλοία είναι στη Σαλαμίνα και στην Αμφιάλη (Σκαραμαγκάς), αλλά υπάρχουν και πλοία των οποίων η βάση είναι η Σούδα. Οπότε πλοίο δεν ισοδυναμεί απαραιτήτως με Αθήνα.

Και οταν λεμε μικρα ταξιδια εννοουμε? Τριημερα στο Αιγαιο? Οι συνθήκες πανω στα βαπορια? Ρωταω ολα αυτα γιατι προσπαθω να ξεκαθαρισω τι ειναι καλυτερο. 9μηνο παραμεθωριο να εχεις την ησυχια σου η να εισαι 30 λεπτα απο το σπιτι σου και να κανεις και κανενα ταξιδι που στο κατω κατω σου δινει και καποιες εμπειριες.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Παρόμοια Θέματα
θητεία στη Χίο
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: toumazis
Απαντήσεις: 1
Έρευνα για το στρατό και τη στρατιωτική θητεία
Δ. Συζήτηση: Ανακοινώσεις και νέα του δικτυακού κόμβου
Συγγραφέας: Nickelodeon
Απαντήσεις: 4
Εξαγοράσιμη θητεία λόγω αναρρωτικής άδειας;
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: ditikos
Απαντήσεις: 0
εξάμηνη θητεία κ ναυτικό
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: monco
Απαντήσεις: 1
Μειωμένη θητεία,νοσηλευτής,από Θεσσαλονικη.
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: Prince Jordan
Απαντήσεις: 11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 6 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: