Τώρα είναι Σάβ 26 Ιούλ, 2014 6:05

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 3 από 6 [ 76 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προεδρική Φρουρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Σεπ, 2010 17:13 
Ψαρούλης

Ρε παιδια να ρωτησω κατι οταν εχεις υπηρεσια κανεις μια ωρα σκοπια κ μετα απο 5 ωρες ξανα, στο ενδιαμεσο τι κανεις? Ξεκουραζεσαι καθολου ή σε βαζουν να κανεις τπτ δουλειες του στρατοπεδου??

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Σεπ, 2010 21:38 
Στρατηγός

αν θες να κοιμηθείς στην θητεία σου πάνω από 6 ώρες σε μια μέρα ξέχνα φρουρά-στρατονομία και ειδικές δυνάμεις

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Σεπ, 2010 15:57 
Ψαρούλης

Ναι σε νανουριζουν κιολας :P

Οσο εισαι νεος φιλε μου, δηλαδη 3+ μηνες θα κοιμασαι γυρω στις 3-4 max την μερα. Οταν παλιωσεις θα κοιμασαι 5-6 και μπορει και λιγο παραπανω καποιες μερες

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Σεπ, 2010 20:11 
Ψαρούλης

Thanks ardi!
Καλα προφανως και δεν περιμενα κατι περισσοτερο απο 3-4 ωρες!Να σου πω την αληθεια περιμενα λιγοτερες ! PDT_Armataz_01_05

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Δεκ, 2010 11:10 
Ψαρούλης

Ημουν λουδαριος (ΛΔ) στην προεδρικη φρουρα. Ήθελα να γινω Ευζων αλλα με γάμισε η μεση μου στην εκπαιδευση και δεν με αφησε ο λοχαγος εκπαιδευσης. Ετσι με στειλανε Λοχο διοικησεως. Μην παει κανεις σας ΠΦ με σκοπο να παει ΛΔ γιατι δεν ειναι χαλαρα ουτε ζωη και κοτα. Απλα διαφορετικα απο το Λοχο Ευζώνων οχι ομως πιο χαλαρα.
Το προγραμμα μας ηταν το εξης:
Ξυπνημα 6 ξυρισμα κοντρε προσωπικη υγιινη κτλ
6:30 ξεκιναμε καθαριοτητες και ετοιμασια για επιθεώρηση.
7:10 πρωινο
7:20 τελικες προετημασιες για επιθεωριση
7:30 Επιθεωριση, ολοι κοκαλα μπροστα απο τα κρεβατια τα οποια πρεπει να ειναι αψογα τεντα με γωνιες φακελους κτλ, φοριαμος τελειος οπλα καθαρα στολες gg αρβιλα γυαλισμενα και να μην υπαρχει ουτε σκονη στον θαλαμο.
8:00 αναφορα οπου πεφτουν καθε μερα 10-20 Κ συνολο (βλεπε κρατησεις) σε διαφορους για διαφορους λογους πχ αγιαλιστος το κρεβατι δεν ειχε καλη γωνια στην κουβερτα, ενα φυλο βρεθηκε στον κηπο κ.α. Εγω ειχα φαει στο συνολο καμια 20αρια στην θητεια μου και ημουν ο μεσος ορος.
8:30 Γυμναστικη. Τρεξιμο στο ζαπειο με τους Ευζωνες παρεουλα εκτος και αν υπαρχει πολυ δουλεια στο γραφειο.
10:00 γραφειο. Οτι ειναι να κανει ο καθενας. Συνηθως γραφιας καποιου αξιωματικου αλλα σπανια εισαι χαλαρος.
11:30 προγευμα
14:00 μεσιμεριανο
14:30 φρουρα
15:00 Λατζα - ΚΨΜ καθαριοτητες στο ΚΨΜ μην φανταστιτε playstation.
17:30 εδω ξεκιναει ελευθερος χρονος μεχρη τις
17:30 απογευματινη φρουρα
20:00 βραδινο
20:30 Λατζα βραδυ
22:00 βραδυνη αναφορά
22:15 ΚΨΜ βραδυ
22:30 υπνος

Αυτο που δεν εχω αναφέρει καθόλου ειναι η υπηρεσία που χωνετε καπου αναμεσα σε αυτες τις ωρες. Εχουμε και λεμε
Για τους νεους μονο σκοπετα (επισης οι νεοι κανουν και τις καθαριοτητες :twisted:)
Σκοπετο = 3 2ωρα
Πιο παλιοι περνουν και πύλη παλι 3 2ωρα αλλα ενα νουμερο το περνει ο παλεουρας που ειναι 2 2ωρα
Και δεκανεας αλλαγής που θεωρητε το βησματικο και ειναι 30 λεπτα συνολο.

Τα καλα τωρα του ΛΔ ειναι οτι οταν παλιωσεις περνεις πυλη 2ωρο - δεκανεας που και που και εισαι αραχτος. Προσοχη ακομα και αν παλιωσεις αναγαστικα που και που περνεις σκοπετο γιατι απλα δεν αρκει ο κοσμος.
Εχουμε υπηρεσιακα σημιωματα τις μερες που εχουμε υπηρεσια και βγαινουμε λιγο εξω καθε μερα εστω και για 2 ωρες στο κολωνακι.
Η υπηρεσια παει στα φυσιολογικα της 1-1. Λογο καμπανας ομως μπορει να πας 3-4-5 μεσα. Εχω κατσει και εβδομαδα :evil: Αν εχεις φαει και καμπανα δεν εχει και υπηρεσιακο οποτε γαματα.
Στα μη φυσιολογικα μπορει να παει και 4 μεσα αν φας καμπανα την 5η γινετε 8 μεσα.
Αδειες φυσιολογικα χωρις το μπονους των Ευζωνων ομως. Αν κανεις χοντρη μαλακια μπορεις να φας ανετα και 20φ.

Μην ξεχασω οτι την πιπα της εκπαιδευσης την περνανε και οι λουδαριοι εκτος καποιων εξεραισεων οπως μαγειρες οδηγοι και βησματα.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Φεβ, 2011 12:38 
Ψαρούλης

καλημερα παιδια!ξερει καπιοσ να μου απαντησει τι ισχυει με την προεδρικη φρουρα?οι αδειεσ ειναι κανονικες οπςσ και στον ΣΞ ?για παραδειγμα παιρνεισ το 6ημερο των γιορτων (χριστουγεννων-πασχα )κανονικα?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Φεβ, 2011 10:33 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

pano1988 έγραψε:
καλημερα παιδια!ξερει καπιοσ να μου απαντησει τι ισχυει με την προεδρικη φρουρα?οι αδειεσ ειναι κανονικες οπςσ και στον ΣΞ ?για παραδειγμα παιρνεισ το 6ημερο των γιορτων (χριστουγεννων-πασχα )κανονικα?

YES

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Φεβ, 2011 15:08 
Ψαρούλης

ygeionomikarios έγραψε:
pano1988 έγραψε:

YES

thanks file!!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Μαρ, 2011 13:19 
Ψαρούλης

καλημερα παιδια!παρπυσιαζομαι αυριο πρωι στην προεδρικη φρουρα..ξερετε που ακριβως θα παροιυσιαστω?συνταγμα ειναι η μοναδα?που ακριβως ?και τι ωρα πρεπει να μαι εκει?ευχαριστω πολυ!!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Μαρ, 2011 16:35 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

pano1988 έγραψε:
καλημερα παιδια!παρπυσιαζομαι αυριο πρωι στην προεδρικη φρουρα..ξερετε που ακριβως θα παροιυσιαστω?συνταγμα ειναι η μοναδα?που ακριβως ?και τι ωρα πρεπει να μαι εκει?ευχαριστω πολυ!!

Ηρώδου Αττικού είναι η είσοδος της μονάδας. Πήγαινε κατά τις 9 το πρωί. Μια συμβουλή για αύριο: μην πάρεις στα σοβαρά αυτά που θα γίνουν και αυτά που θα σου κάνουν την πρώτη μέρα. Και προς θεού μην κοιτάξεις κανέναν στα μάτια! Κάνε ό,τι σου λένε οι εκπαιδευτές χωρίς πολλές κουβέντες...

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Μαρ, 2011 17:13 
Ψαρούλης

ygeionomikarios έγραψε:
pano1988 έγραψε:

Ηρώδου Αττικού είναι η είσοδος της μονάδας. Πήγαινε κατά τις 9 το πρωί. Μια συμβουλή για αύριο: μην πάρεις στα σοβαρά αυτά που θα γίνουν και αυτά που θα σου κάνουν την πρώτη μέρα. Και προς θεού μην κοιτάξεις κανέναν στα μάτια! Κάνε ό,τι σου λένε οι εκπαιδευτές χωρίς πολλές κουβέντες...

ok φιλε ευχαριστω!!να μην παω δηλαδη 7.30 γενικα απο το κεντρο σε ολουσ 7.30 λεγανε να μπουν οπου και να μπαιναν...πω καταλαβα απο την 1η μερα θα αρχισοουν τα πανηγυρια δηλαδη...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Μαρ, 2011 17:40 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Γι αυτό καλύτερα να πας πιο αργά. Θα ξεκαυλώσουν στους πρωινούς και ίσως γλιτώσεις το χοντρό γίδεμα

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Μαρ, 2011 16:07 
Πάλιουρας

ygeionomikarios έγραψε:
Γι αυτό καλύτερα να πας πιο αργά. Θα ξεκαυλώσουν στους πρωινούς και ίσως γλιτώσεις το χοντρό γίδεμα

Τι σημαίνει αυτό, ντοκ? δεν το 'χω ξανακούσει.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Μαρ, 2011 12:17 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Καλώς τον! Καλά είσαι φίλε μου; Χρόνια και ζαμάνια.
Γίδεμα είναι το ευζωνικό "καψώνι". Και πίστεψέ με οι παλιοί εύζωνες έχουν τεράστια φαντασία και ευρηματικότητα στον τομέα αυτό! Αν ο φίλος από πάνω το πάρει στην πλάκα δε θα έχει πρόβλημα. Αν όμως το πάρει στραβά θα υποφέρει. Επισήμως οι πρακτικές αυτές αποδοκιμάζονται από τους αξιωματικούς της Πρ. Φρουράς. Στην πράξη όμως το θεωρούν αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαίδευσης οπότε κάνουν τα στραβά μάτια σε αυτά που γίνονται στο "Ενυδρείο" (χώρος εκπαίδευσης των υποψηφίων ευζώνων) αλλά και σε αυτά που γίνονται όταν οι υποψήφιοι εύζωνες ολοκληρώσουν την εκπαίδευση και ανέβουν στο λόχο ως νέοι Εύζωνες.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Απρ, 2011 11:38 
Ψαρούλης
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα και από μένα. Εγώ που έχω κληθεί Αεροπορία αλλά δε θέλω να σερβίρω στο Ζούμπερι αλλά θέλω κάτι πιο ουσιώδες μπορώ να πάω στη Προeδρiκή Φρουρά και συγκεκριμένα στους Εύζωνες; Το θέλω πολύ, αλλά δεν ξέρω αν περνούν από Τρίπολη να διαλέξουν υποψηφίους και μπορεί σύντομα να πάω να κάνω τη θητεία μου. Το ότι μπορεί να γίνεται μέσα δεν με τρομάζει, όποιος θέλει κ;aτi πολύ ξεπερνά τις δυσκολίες...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 6 [ 76 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
Σωματικά κριτήρια επιλογής στην Προεδρική Φρουρά
Δ. Συζήτηση: Στρατός Ξηράς - Αμυνα
Συγγραφέας: dokimastiko1
Απαντήσεις: 1
Προεδρική Φρουρά
Δ. Συζήτηση: Στρατός Ξηράς - Αμυνα
Συγγραφέας: amateur
Απαντήσεις: 3
Πολεμική Αεροπορία -> Προεδρική Φρουρά
Δ. Συζήτηση: Πολεμική Αεροπορία
Συγγραφέας: CasusBelli