Τώρα είναι Δευτ 25 Ιουν, 2018 8:59

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 2 από 3 [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Μάιος, 2009 20:48 
Ψαρούλης

Σαν στρατονόμος μπορείς να πας στην Κρήτη? Και αν ναι που?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Μάιος, 2009 18:20 
Ψαρούλης

Δεν ξέρει κανείς ρε παιδιά να μου πει?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Μάιος, 2009 21:27 
Ψαρούλης
Άβαταρ μέλους

Devil_7 έγραψε:
Σαν στρατονόμος μπορείς να πας στην Κρήτη? Και αν ναι που?

Μπορείς να πας Κρήτη αλλά μόνο στα Χανιά. Στο ΠΒΚ ή στην Ταξιαρχία.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Αύγ, 2009 15:53 
Ψαρούλης

Παιδιά θέλω τα φώτα σας αν γνωρίζετε!

Είμαι 1,77 και έβαλα ΑΣΤΕΡΑΤΟ μέσο για πάω στρατονομία, στο μέσο ομως του είπαν οτι δεν γίνεται διότι υπάρχει όριο 1,80 και 1-2 ποντος να είσαι κοντύτερος δεν σε παίρνουν. Μάλιστα και στην στρατολογία που ρώτησα μου απέκλεισαν και το ΠΟΛΙΤΙΚΟ μέσο, γιατι σε μετράνε με την μεζούρα στο ΚΕΝ το κλιμάκιο που έρχεται.

Ξέρει κανείς αν τώρα πράγματι είναι τόσο τυπικά τα πράγματα;;; δηλαδή να τρέξω να ξεσκιστώ να βρώ ΠΟΛΙΤΙΚΟ μέσο, ή τσάμπα κόπος;;;

(Να φανταστείτε έναν γνωστό μου τον πήραν στην Ναυτονομία με το ίδιο ύψος γιατι δεν είχαν καν άτομα...)

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Ιαν, 2010 2:12 
Ψαρούλης

Στρατονομος ειμαι και απολυομαι σε 6 μερες και εχω να πω τα εξης.Η καρδιτσα οντως ειναι ζορικη ειδικα τωρα ,αν και δεν τα εζησα προλαβα στο τσαφ,με τους νεους αξιωματικους που ηρθααν υπαρχει αρκετο τεντωμα και γυμναστικη αλλα παλευεται ανετα.Τωρα για την μειωμενη θητεια αν την δικαιουται κανεις υπαρχει ενα κολπακι που το ειδα 2 φορες απο κοντα απο την μοναδα μου.Γινετε στρατονομοι και 1.5 μηνα μετα καντε τα χαρτια σας δεν σας κοβουν απο στρατονομους,ενω ηδη ειστε, και περνετε την μειωση.Εγγυημενο αυτο που σας λεω!!!!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Ιούλ, 2010 23:01 
Ψαρούλης

geia sas paidia , eimai kainourios sth parea sas,eimai ma8iths deuterova8mias ekpaideushs kai m aresoune ta enstola epaggelmata.endiaferomai gia stratonomos kai i8ela th boi8eia sas parakalw apadiste mono oi gnwstes tou adikeimenou.loipon pws borw na ginw stratonomos pou pigainw me ti prosoda kai poso diarkei? diladi stratonomos pigaineis gia kapoious mhnes h monimos mexri na vgeis suntaxh? parakalw diafwtisteme

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Ιούλ, 2010 18:06 
Πάλιουρας
Άβαταρ μέλους

...μόνο έφεδρος όταν κάνεις τη θητεία σου στο στρατό.
Γενικά :1,82 ύψος και άνω ,δίπλωμα οδήγησης ,Ι1 σωματικη ικανοτητα,21 ετών και άνω, χωρίς τρύπες από σκουλαρίκια , χωρίς τατουάζ και συνήθως πτυχιο κάποιας σχολής (ΤΕΙ/ΑΕΙ κτλ).

Αν σου αρέσουν οι στολές περίμενε τις απόκριες :P
Όταν μεγαλώσεις κι άλλο θα αλλάξεις γνώμη !

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 13 Ιούλ, 2010 18:06 
Στρατηγός

Η ειδικότητα που παίρνεις στο στρατό δεν είναι επάγγελμα...ούτε η θητεία είναι επάγγελμα. Αν θες να γίνεις επαγγελματίας, μπορείς είτε να περάσεις σχολή Ευελπίδων είτε ΣΜΥ, είτε να πας ΕΠΟΠ και με το κατάλληλο βύσμα να πας Στρατονομία. Αν περάσεις στο νομικό τμήμα της ΣΣΑΣ σίγουρα θα γίνεις η στρατονόμος ή στρατολόγος ή στρατοδίκης. Τα ίδια ισχύουν και για αερονόμος ή ναυτονόμος στις αντίστοιχες σχολές. Παρόλα αυτά και γω πιστέυω οτι θα αλλάξεις γνώμη, υπάρχουν καλύτερα επαγγέλματα και ένστολα και άστολα. Για στρατονόμος κατά τη διάρκεια της θητείας μπορείς να το δηλώσεις και αμα έχεις τα κατάλληλα προσόντα θα σε πάρουν. Δεν είναι καλή ειδικότητα και συνήθως τη διαλέγουν παιδιά που απλά δεν είχαν καλό βύσμα και πήγαν σε μαύρα σώματα όπως τεθωρακισμένα ή πυροβολικό ή κάποιοι από το πεζικό. Κανένας πχ από το υγειονομικό ή το υλικού πολέμου δεν πάει για στρατονόμος. Προσωπικά σου εύχομαι να έχουν αλλάξει τα πράγματα ώσπου να πας φαντάρος και είτε να έχει καταργηθεί η θητεία είτε να χει μειωθεί όσο το δυνατόν περισσότερο. Είτε σε καλό σώμα είτε όχι, το "φρενάρισμα" που τρώς από το στρατό στην προσωπική και επαγγελματική σου ζωή είναι πολύ μεγάλο.

23/8/2009 - 22/9/2009 Απόσπαση Φυλάκιο Δροσάτου
31/09/2009 - 8/10/2009 Απόσπαση ΛΑΦ - Νέας Σάντας
9/11/2009 - 19/1/2010 424 ΓΣΝΘ
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Ιούλ, 2010 15:03 
Ψαρούλης

γεια σας παιδια ! ειμαι 27 ετων κ πληρω ολες τισ προυποθεσεις για στρατονομια εκτος του γεγονοτος οτι εχω μια τρυπα στο αυτι την οποια ομως εχω πολυυυ καιρο να χρησιμοποιησω αλλα θεωρω πως φαινεται . θα με δεχθουν η θα με κοψουν ? να βαλω βυσμα γι αυτο ? γινεται δηλαδη να ερθει το χαρτι εκ των πρωτερων να παω μετα το κεντρο Σ/Ν ??

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Ιούλ, 2010 17:39 
Πάλιουρας
Άβαταρ μέλους

Οχι θα ερθουν στο κεντρο να σας διαλέξουν(δε φαινεται στο χαρτι που θα σου ερθει σπιτι),αλλά δε γνωρίζω εάν πάνε σε όλα τα κέντρα για να διαλεξουν ατομα.
Γιατι εχω ακουσει οτι πχ για Προεδρική Φρουρά δε πάνε σε όλα τα κέντρα.

Εαν μπεις Εσσο αυγουστου επειδη (πιστευω οτι)θα ειναι μικρή ,εαν δηλωσεις οτι θελεις να πας και σε παρουν,δε θα σε κοψουν στο ΚΕΣΝ.Νοεμβριου που ειναι μεγαλύτερες εσσο είναι αλλιώς.

Δε χρειάζεσαι βυσμα εαν πληρείς τις προυποθέσεις .

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Αύγ, 2010 18:12 
Ψαρούλης

Παιδιά εγώ αυτό που κατάλαβα στη στρατονομία είναι ότι ελάχιστοι μπαίνουν επειδή το θέλουν και πλοιρούν τις προποθέσεις.Οι περισσότεροι μπαίνουν είτε με βύσμα είτε με το ζόρι. Οι τλευταίες δύο σειρές ήταν πολύ μικρές κι έτσι τράβηξαν πολύ κόσμο με το ζόρι.Τά μάτια μου είδαν στρατονόμους 18 και 19 χρονών, 1.75, αμόρφωτους, σχετικά χοντρούς κλπ...προφανώς με βύσμα.Όποιος πάει ΣΝ θα δει ότι στην καρδίτσα εντελώς τυχαία τα πόστα σε γραφεία κλπ τα έχουν άτομα από Καρδίτσα,Τρίκαλα και Λάρισα. Εκεί που απότι κατάλαβα δε χωράει βύσμα είναι στα ιατρικά θέματα.Αν βγεις Ι2 κλπ παίρνεις δρόμο.. Στο κέντρο στην καρδίτσα (ΚΕΣΝ) οι εγκαταστάσεις είναι σούπερ,όπως και το φαγητό.Έχει τρέξιμο αλλά και ενδιαφέρον, απλά σου σπάνε τα νεύρα με κάθε ευκαιρία,ειδικά στην αρχή.Οι στρατονόμοι-εκπαιδευτές στην καρδίτσα είναι υποχρεωμένοι να σου σπάσουν τα νεύρα αλλιώς τα ακούνε αυτοί.Αν μπορείς να τρέξεις και να υποστείς το σπάσιμο νεύρων αξίζει για τη συνέχεια γιατί διαλέγεις το που θα πας και την περνάς χαλαρά,ανάλογα και με το που πήγες.Μετά ούτε ρουφιάνος γίνεσαι ούτε τίποτα.Αν έχεις μυαλό και φερεσαι σωστά κανείς δε σε βρίζει...Ελπίζω να ξεκαθάρισαν μερικά πράγματα..

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Αύγ, 2010 21:43 
Έμπειρος

Με τατου στο μπρατσο ψηλα που δε φαινεται ουτε με κοντομανικο κοβεσαι?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ, 2010 22:25 
Ψαρούλης

Δυστυχως θα περάσεις από γιατρό χωρίς μπλούζα και το θέμα θα κολλήσει εκεί. Θα σου πρότεινα να μην το δοκιμάσεις με το σκεπτικό "κι αν δε με κόψουν?" γιατί από τη στιγμή που σε κόβουν μπορεί να μείνεις ένα μήνα ή και περισσότερο εκεί, κι ενώ θα ξέρεις ότι περιμένεις τη μετάθεσή σου, θα ακολουθείς το πρόγραμμα και θα έχεις φωνές και καμπάνες όπως οι υπόλοιποι...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ, 2010 12:31 
Έμπειρος

thx φίλε!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Αύγ, 2010 12:54 
Ψαρούλης

Καλησπέρα. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το θέμα...

Όσον αφορά τις μεταθέσεις:
Επιλέγω ΕΓΩ που θα πάω (αρκεί να υπάρχει ΣΝ στην πόλη αυτή);
Η μετάθεση αυτή για το 9μηνο, είναι η μόνη (αμετάθετο); Ή θα κάνω ένα τρίμηνο κάπου, και ένα τρίμηνο κάπου αλλού;

Όσον αφορά το ΚΕΣΝ:
Η διάρκεια της εκπαίδευσης εκεί, πόσο διαρκεί ακριβώς;
Υπάρχει περίπτωση να πάρω άδεια εκεί; Το λέω γιατί πιθανότατα τότε να έχω εξεταστική, και να χρειάζεται να δώσω κάποιο μάθημα.

Το οτι δεν θα κάνω τόσες υπηρεσίες μέσα, και οτι παιζει ωράριο μέχρι τις 3 το μεσημερι (και μετα είμαι ελεύθερος) ισχύει;

Ευχαριστώ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 3 [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ.
Δ. Συζήτηση: ΕΠ.ΟΠ και λοιποί
Συγγραφέας: ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ_ΠΝ
Απαντήσεις: 0
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και άλλες ερωτήσεις...
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: 08B-ESSO
Απαντήσεις: 6
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΤΗΣ
Συγγραφέας: NAYTARAS
Απαντήσεις: 17
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Συγγραφέας: stnautis
Απαντήσεις: 3
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ-ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΣΤΟΛΟΥ/ΣΑΛΑΜΙΝΑ