Τώρα είναι Τετ 30 Ιούλ, 2014 14:06

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 2 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Δεκ, 2007 22:46 
Έμπειρος

Παιδια ας μην παρεξηγουμε τα πραγματα!!

Μπορει τα παλικαρια να κανανε μια πιο ευκολη θητεια αλλα ειναι επιλογη τους και εμας δεν μας πεφτει λογος ουτε μπορουμε να τους κρινουμε!!

Και στην θεση τους το ιδιο θα εκανα!!

Εγω ειμαι στην 96 ΜΕΘ και στην αρχη μπορω να πω οτι μας πηγαινε 3 και τεσσερις εξω!!
το καλοκαρι ειχα 25 μερες να βγω οχι οτι ημουν στην μοναδα αλλα σε φυλακιο!!

Το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να μας νοιαζει τι κανει ο καθενας αλλα το τι κανουμε εμεις και τι κανουμε για να περασουμε οσο το δυνατον πιο ανωδυνα γινεται

Καλα κανανε τα παλικαρια και πηγανε εκει και εγω στην θεση τους το ιδιο θα εκανα και αυτη η "αδικια" θα συνεχισει να υφισταται!!

Κοιταχτε τι θα κανετε για να περασουν οι μερες σας να απολυθειτε και μην αρχιζετε διαμαχες τυπου "γιατι αυτος εκανε αυτο?" "γιατι εκανε εκεινο?" ΞΕΚΟΛΗΣΤΕ!!!!

Νεοσυλλεκτοι οπλιτες μην φοβαστε να πατε στρατο!! Το ξερω οτι για πολλους ειναι χασιμο χρονου αλλα δεν μπορειτε να κανετε αλλιως!! Μονο εκει θα καταλαβατε τι πραγματικα ειστε γιατι ζειτε μονοι σας και θα δειτε καθε καρυδιας καρυδι!! Καλη θητεια σε ολους!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιούλ, 2008 14:41 
Ψαρούλης

airman έγραψε:

Οσα και να γραψει, η αεροπορια παραμενει η αιχμη του δορατος των ενοπλεων δυναμενων μας, και οι φανταροι της εχουν αναλαβει με επιτυχια την φρουρηση των στρατοπεδων της, οπως αλλωστε αποδυκνειεται περιτρανα στης ασκησεις ΚΕΡΒΕΡΟΣ οπου οι λοκατζηδες αδυνατουν να επιτυχουν σημαντικη δολιοφθορα σε αυτα.

.

Αστο airman ειχαμε κανει Κερβερο στο 1ο ΚΕΠ Χορτιατη. πως να μπουν οι λοκατζηδες αφου καθε 10 μετρα ειχαμε και σκοπια 2 ατομων.αλλιως θα ειχαν φτασει στο δικητηριο σε χρονο dt

Αποσπαση Μ.ΑΤΑ ΛΑΡΙΣΑ(ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΟ 1 Μήνα)
1ο ΚΕΠ ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 02 Αύγ, 2008 17:05 
Ψαρούλης

Ρε παιδια. τι ακουω? ρε χεστικαμε πιος εχει παραπανο αδεια για να πιει τον φραπε του. Στρατο πας, οχι βολτα. ρε κανονικα και κατα τιν γνωμη μου δεν πρεπει να δινουν κανεναν αδειες. ολοι μεσα στο στρατοπεδο αντε γιατι πολυ χαλαρα και λαιτ. Ο στρατος δεν ειναι πλακα. ετσι οπως παμε θα μας γαμισουν καμια μερα οι τουρκοι και εμεις θα πεινουμε φραπεδακια. αντε τωρα.Σαν κοριτσια κανετε. Μαμααα με βαλαν στον εβρο, δεν πηγα Αεροπορια, που εχουν πιο πολυ αδεια. :P :P

για να μιν μπει η λογικη στο στρατοπεδο
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Αύγ, 2008 23:58 
Πάλιουρας
Άβαταρ μέλους

Θρασυβουλος Μαυροβουνιοτη έγραψε:
Ρε παιδια. τι ακουω? ρε χεστικαμε πιος εχει παραπανο αδεια για να πιει τον φραπε του. Στρατο πας, οχι βολτα. ρε κανονικα και κατα τιν γνωμη μου δεν πρεπει να δινουν κανεναν αδειες. ολοι μεσα στο στρατοπεδο αντε γιατι πολυ χαλαρα και λαιτ. Ο στρατος δεν ειναι πλακα. ετσι οπως παμε θα μας γαμισουν καμια μερα οι τουρκοι και εμεις θα πεινουμε φραπεδακια. αντε τωρα.Σαν κοριτσια κανετε. Μαμααα με βαλαν στον εβρο, δεν πηγα Αεροπορια, που εχουν πιο πολυ αδεια. :P :P

τι λες ρε μαλακα στρατοκαυλε??

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Αύγ, 2008 0:18 
Έμπειρος

Φίλε μου να ξέρεις ότι η λήψη κάποιων ουσιών απαγορεύεται αυστηρά στον στρατό... Στο λέω για να είσαι προετοιμασμένος, μην σου κάνουν κανένα ναρκοτέστ κατά την διάρκεια του πολέμου με τους Τούρκους και περάσεις στρατοδικείο...

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 05 Αύγ, 2008 20:01 
Ψαρούλης

Απ'οτι ειδα στο προφιλ σου Βουλη (απο τα Θρασυβουλη) εχεις γεννηθει το 1992...δηλαδη εισαι 16 χρονων που αυτο με την σειρα του μας λεει, οτι οποια ιδεα εχεις για τον στρατο ειναι μεσα απο τα video του YouTube και απο το Medal of Honour. Λογικα δεν ξερεις καν πως πιανεται ενα οπλο, ουτε σκοπια εχεις κανει, ουτε 12ημερο σκηνακια χαμενος στα βουνα εχεις παει, ουτε σκατο εχεις φαει . Οταν μεγαλωσεις και πας στρατο, οπως εμεις, θα μαθεις την εννοια της λεξης "Α Π Α Λ Ε Ψ Ι Α", θα σου πω εγω ΜΕΤΑ αν θες να καταργηθει η αδεια στον στρατο. Εσυ παλλικαρι μου αν θες μην παιρνεις αδειες, και δωστες σε καμια σειρουλα σου να παει στην κοπελα του να περασει καλα.
Σε βλεπω με ασπρο πουκαμισακι που τα μανικια δενουν πισω στην μεση στο 414 να κανεις τον κοκκορα....

Γιωτομπαλο....

Φιλικα

Μια παλιοσειρα

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι έκανες παιδί μου στη σκοπιά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Νοέμ, 2008 3:28 
Ψαρούλης

εγω δηλαδη που εχω 2 μεσον ενα γαλονα κ εναν απο την πολιτικη ζωη του τοπου-χρισημοποιησα το ενα απο τα 2 ετσι ωστε να καταταχθω πεζοναυτης .γουσταρω μια εκπαιδευση παρομοια των λοκατζηδων,γουσταρω αποβασεις κ δεν γουσταρω λουφα κ παραλλαγη στην αεροπορια κ στο ναυτικο..κ μπορουσα να ημουν στην νδβε 5 λεπτα περπατημα απο το σπιτι μου..τι ειμαι εγω μαλακας η στρατο καυλος? θα το δειξει η ιστορια μπαινω στις 11-11

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Νοέμ, 2008 14:32 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Εγω πάλι στρατόκαυλο θα σε χαρακτήριζα. Να έχεις όλες αυτές τις δυνατότητες και να επιλέξεις την πιο δύσκολη? Και όλα αυτα για ποιον λόγο? Για ποιον λόγο να διαλέξεις τον δύσκολο δρόμο? Μήπως θα σου το αναγνωρίσει κανείς? δε νομίζω... Τεσπα επιλογή σου ήταν, εσύ θα το "λουστείς" εμάς δεν μας πέφτει λόγος...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Νοέμ, 2008 15:11 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

mocuba1 έγραψε:
εγω δηλαδη που εχω 2 μεσον ενα γαλονα κ εναν απο την πολιτικη ζωη του τοπου-χρισημοποιησα το ενα απο τα 2 ετσι ωστε να καταταχθω πεζοναυτης .γουσταρω μια εκπαιδευση παρομοια των λοκατζηδων,γουσταρω αποβασεις κ δεν γουσταρω λουφα κ παραλλαγη στην αεροπορια κ στο ναυτικο..κ μπορουσα να ημουν στην νδβε 5 λεπτα περπατημα απο το σπιτι μου..τι ειμαι εγω μαλακας η στρατο καυλος? θα το δειξει η ιστορια μπαινω στις 11-11

:bravo κάνε ένα post σε κανά-δυο μήνες να μας πεις τότε τι γουστάρεις...
Άντε που έχετε όλοι άποψη και την υποστηρίζετε κιόλας απ'έξω....

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Νοέμ, 2008 16:14 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Βασικά πρόκειται για τα κλασσικά άτομα που έχουν λιώσει στο "Αρετή και Τόλμη" της ΝΕΤ, και έχουν δει απο 15 φορές όλα τα Ράμπο καθώς και ταινίες όπως "Η επίλεκτη", "Κομάντο", "Οι τρείς ήρωες", και άλλα παρόμοιου περιεχομένου... Νομίζουν οτι θα πάνε και σε 1 μήνα θα καυχιούνται οτι έγιναν "κομάντα". Η κατάληξη των περισσοτερων? Δεν θα βγάλουν καν την βασική εκπαίδευση, γιατί αλλιώς τα φανταζονταν και αλλιώς τελικά ήταν, και θα αρχίσει η "μοιρασιά" τους σε ΤΘ, ΠΖ κτλ κτλ.....

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Νοέμ, 2008 19:33 
Νέος

Δηλαδή το να θέλει κάποιος να πίνει φραπεδάκια και να μην κάνει τον $#%#% σε ένα στρατόπεδο είναι λάθος?Όπως ήδη έχω πεί, πρέπει να κάνει κάποιος 1-2 πράγματα,να μάθει να ρίχνει και μια τουφεκιά και να δεί τον τρόπο ζωής στον στρατό,αλλά αυτά είναι το 1/10 της θητείας.όταν λοιπόν θα μεγαλώσεις με το καλό και έχεις σπουδές/δουλειά/σχέση κάθε μέρα στο στρατό θα εύχεσαι να είσαι κοντά τους, και αν πας μικρός θα εύχεσαι να τα ζείς εκείνη την στιγμή όπως θα κάνουν άλλοι, για αυτό μην αφήνεις τις εθνικιστικές φανφάρες να κάνουν την θητεία ιδανικό...

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Παρόμοια Θέματα
Help: Τips να περνάει η ώρα στη σκοπιά!
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: desperado
Απαντήσεις: 14
laptop, σκοπιά, και Παλάσκας, Κανελόπουλος, Σαλαμίνα
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: wrack
Απαντήσεις: 7
Καθόλου έξοδοι - κάθε μέρα σκοπιά.