Τώρα είναι Σάβ 23 Ιουν, 2018 15:02

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 7 από 9 [ 121 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι ισχυει για τους διδακτορες στο στρατο;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Φεβ, 2013 20:45 
Έμπειρος

kd305 έγραψε:
FarCry έγραψε:

και ο τοπος συμφεροντων αν ειναι αθηνα σε βαζουν αθηνα. οχι αττικη. ετσι μου ειπαν. δηλαδη δε θα σε πανε αυλωνα ουτε μεγαρα. δεν ξερω βεβαια ποσο αυστηροι ειναι σε αυτο το θεμα. δεν υπαρχουν και πολλα στρατοπεδα εντος του δημου αθηναιων

Πάρτο αλλιώς...δεν αναφέρει κάτι για δήμο αλλά για νομό και στον Νομό Αττική είναι και ο Αυλώνας και τα Μέγαρα....αυτό ισχύει και στα παιδιά που κάνουν μειωμένη θητεία η κατ'εξαίρεση μετάθεση...για να πας σε στρατόπεδο στην Αθήνα θα πρέπει να έχεις και κανένα βύσμα αλλιώς κάνε το σταυρό σου και άναψε και κανένα κεράκι.

Εννοείται πως η Αθήνα έχει πάρα πολλά στρατόπεδα...και μερικά είναι κατάμαυρα.

α για νομο λεει οχι δημο. αυτο δεν ηξερα γιατι ελεγαν οι αλλοι για τοπο συμφεροντων αθηνα και το πηρα πολυ αυστηρα τον ορισμο. αρα παιζει να με πανε αυλωνα ή μεγαρα. οκ. thanks

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Φεβ, 2013 14:30 
Ψαρούλης

Παιδιά, καλησπέρα!

Έχω μία ερώτηση: Είμαι στα "τελειώματα" του διδακτορικού (Πολ Μηχ ΕΜΠ) και μπαίνω τον Μάρτιο στην Τρίπολη (Αεροπορία). Λόγω του νέου νόμου ενώ προβλέπω να τελειώσω με τη συγγραφή κτλ δεν έχω ιδέα με ποια διαδικασία θα εξεταστώ / παρουσιάσω και πότε - ούτε και το πανεπιστήμιο μέχρι στιγμής.

Σε μία περίπτωση τέτοιας καθυστέρησης λόγω "ανωτέρας βίας" ή "συνθηκών" (π.χ. παλιότερα λόγω παρατεταμένων καταλήψεων) μπορεί να το επικαλεστεί κάποιος και να τύχει των ευνοϊκών ρυθμίσεων των κατόχων διδακτορικού; Ξέρω ότι είναι στη "γκρίζα" περιοχή του νόμου, αλλά υπάρχει περίπτωση να αξιολογηθεί αυτό κατά το δοκούν ή σε κόβουν έτσι κι αλλιώς;

Επίσης, μία επιστολή από τον καθηγητή μου ή την τριμελή που να πιστοποιεί ότι έχω κάνει έναν αριθμό δημοσιεύσεων και ότι είμαι όντως στη φάση της ολοκλήρωσης (αφού αντίστοιχο χαρτί από τη Γραμματεία θα αργήσει) μπορεί να βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Φεβ, 2013 19:05 
Στρατηγός

Όχι, δεν έχεις καμία τέτοια δυνατότητα. Στην καλύτερη μπορούν να πάρουν μια βεβαίωση ότι έχεις ολοκληρώσει και εκρεμμεί η ορκομωσία. Αυτό που περιγράφεις δεν θα το δεχτούν σε καμία περίπτωση.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Φεβ, 2013 4:00 
Έμπειρος

ναι αυτο ακριβως. και εγω αυτο θα παρουσιασω. οτι περασα επιτυχως την εξεταση και θα παρω το διδακτορικο (ασχετως αν χρειαζεται να κανω τυχον διορθωσεις δεν παιζουν ρολο στην αποδοση του βαθμου). θα πω στη γραμματεια να μου το γραψει ετσι ωστε να μη μου κανουν τα @@ μπαλονια οτι δεν εχω τελειωσει επειδη εχω να κανω διορθωσεις. βεβαια αφου η δευτερη σειρα μπαινει τελος του μαρτη οπως περιμενα και εγω παιζει να τελειωσω και τις διορθωσεις και να εχω το χαρτι χωρις να γραφει τιποτα ιστοριες.

αντε και μετα την εκπαιδευση μαχιμος στην αθηνα (ελπιζουμε σε κανενα καλο βυσματακι)! αυτα ειναι. βαλε και ενα οπλοφοβικο και τελειωσαμε :hello

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Φεβ, 2013 9:46 
Ψαρούλης

Καλήμερα! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Συνεπώς, θα πρέπει να τους πιέσω όσο μπορώ να τελειώνω για να μην μπλέξω με τη γραφειοκρατία.

Εάν προκύψει κάτι νεότερο θα ενημερώσω το φόρουμ για να γνωρίζουν πιθανώς και άλλοι ενδιαφερόμενοι.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Φεβ, 2013 7:10 
Έμπειρος

Zaganiariotis έγραψε:
Μια βεβαίωση ότι υποστήριξες είναι αρκετή, ωστόσο αυτό εξαρτάται και από τα πρόσωπα. Σε κάθε περίπτωση το να είσαι τυπικός ισχυροποιεί τη θέση σου.

μπορεις να μου πεις εαν το κονδιτιοναλ πάσσ θα το δεχτουν ή οχι? υπαρχει κανενας αλλος απο πανεπιστημιο του εξωτερικου που να εχει βρεθει σε παρομοια περιπτωση με τη δικη μου? ειναι πολυ σημαντικο αυτο που ρωταω

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ, 2013 15:42 
Έμπειρος

panmag έγραψε:
Όχι, δεν έχεις καμία τέτοια δυνατότητα. Στην καλύτερη μπορούν να πάρουν μια βεβαίωση ότι έχεις ολοκληρώσει και εκρεμμεί η ορκομωσία. Αυτό που περιγράφεις δεν θα το δεχτούν σε καμία περίπτωση.

να σε ρωτησω ρε φιλε. ρωτησα δικο μου στρατολογο και μου ειπε αφου ρωτησε και κατι δικους του σε κατι κεντρα οτι δεν τους εχει τυχει περιπτωση να παρουσιαστει καποιος με χαρτι βεβαιωσης γραμματειας οτι τελειωσες. ολοι παρουσιαστηκαν αφου ειχαν ορκιστει.

μηπως ξερεις κανενα που να εσκασε με βεβαιωση χαρτι απο τη γραμματεια? εαν υπαρχει καποιος αλλος που να εχει μπει με τη βεβαιωση οχι με το επισημο της ορκομωσιας και να το εχουν παρει απο το πρωτο γραφειο του στρατοπεδου για να το στειλουν ας απαντησει

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μαρ, 2013 17:53 
Στρατηγός

Ξέρω παιδιά από την σειρά μου (313 ) Δεν ξέρω πόσο ουσία έχει η ορκωμοσία, δεδομένου ότι σαν τελετή μπορεί να γίνει ακόμα και 6 μήνες αφού παρουσιάσεις.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μαρ, 2013 20:26 
Έμπειρος

Μια μικρή συνεισφορά στη συζήτηση.

Η μετάθεση του διδάκτορα συνδέεται στενά με την ειδικότητα που παίρνει. Συνήθως αυτή είναι "γραφέας - ειδικός επιστήμονας" ή "γραφέας στατιστικής". Τέτοιες ειδικότητες υπάρχουν σε πολύ συγκεκριμμένες μονάδες στην Αθήνα, άντε και λίγες στη Θεσσαλονίκη. Προσωπικά ξέρω μόνο τάγμα ΓΕΣ (για στελέχωση διευθύνσεων), ΚΕΤΕΣ (κέντρο έρευνας και τεχνολογίας) και Χημείο Στρατού. Θεωρητικά η αντιμετώπιση που έχουμε είναι για εξυπηρέτηση του στρατού που θέλει υψηλά μορφωμένο προσωπικό σε συγκεκριμμένες θέσεις (Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι θέλεις διδάκτορα να βγάζει φωτοτυπίες και να βαράει σκοπέτα στην πύλη του πενταγώνου, αλλά δεν βαριέσαι, αφού θα το βαρέσεις που θα το βαρέσεις στα 30 σου ας είναι τουλάχιστον light). Δεν υπάρχει κανένας λόγος (ουτε καν θεωρητικός) να έχεις έναν διδάκτορα στον Αυλώνα πχ. Αυτό διαφοροποιεί την κατάσταση από τις άλλες "κατ εξαίρεσιν" όπου μισοστέκει το "δεν χωράς σε στρατόπεδο στο κέντρο, πάνε Αυλώνα, κοντά είναι κι εκεί". Δεν πας λοιπόν σε "τόπο συμφερόντων" αλλά σε συγκεκριμένες μονάδες στην Αθήνα .- (αντε ίσως και Σαλονίκη) . Είχα σειρούλα στην Αθήνα που είχε τόπο συμφερόντων αρκετά μακρύτερα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Απρ, 2013 3:25 
Έμπειρος

panmag έγραψε:
Ξέρω παιδιά από την σειρά μου (313 ) Δεν ξέρω πόσο ουσία έχει η ορκωμοσία, δεδομένου ότι σαν τελετή μπορεί να γίνει ακόμα και 6 μήνες αφού παρουσιάσεις.

γραφει μεσα η παγια διαταγη οτι θελει επικυρωμενο φωτοαντιγραφο διδακτορικου τιτλου σπουδων. για να παρεις τον τιτλο σπουδων πρεπει να γινει η ορκομωσια γιαυτο. εμενα το χαρτι που θα μου δωσει η γραμματεια μου ειπε οτι θα γραφει πανω οτι ισχυει εναντι του τιτλου σπουδων οπου ζητηθει ο τιτλος σπουδων. ο στρατος λογικη δεν εχει γιαυτο σε ρωτησα.

δες το pdf στο πρωτο λινκ

https://www.google.gr/search?q=%CE%B5%C ... t=firefox-α

Επικυρωμένο φ/α βασικού πτυχίου της σχολής
 Επικυρωμένο φ/α διδακτορικού τίτλου σπουδών
 Αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ όλων των τίτλων
σπουδών χωρών που δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή
Ένωση

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ, 2013 13:10 
Έμπειρος

panmag έγραψε:

ελα φιλε μου οπως τα ειπες ηταν. πηρα την κατ εξαιρεση μεταθεση στην αθηνα με την βεβαιωση της γραμματειας. δε χρειαζεται ορκωμοσια απλα συμπληρωνεις μια υπευθυνη δηλωση οτι θα παρουσιασεις το πτυχιο σου μετα το περας της ορκωμοσιας και κλαιν.

αυτα εχω να σας πω. καλη θητεια μαγκες σε ολους 326 εδω, στρατιωτης Ερευνας Πληροφορικης στο 401 και ευχομαι σε ολους καλοι πολιτες.
Ι3 αοπλο και ζωαρα 4 εβερ !!!!

:cool

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ, 2013 14:09 
Στρατηγός

καλος πολιτης

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Φεβ, 2014 12:19 
Ψαρούλης

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ακόμη αυτό που αναφέρεται στη συζήτηση εδώ στο φόρουμ ότι οι κάτοχοι διδακτορικών διπλωμάτων λαμβάνουν την ειδικότητα "Γραφέας -Ειδικός επιστήμονας" και ότι μπορούν να πάρουν μετάθεση για τον τόπο συμφερόντων τους αμέσως μετά τη βασική εκπαίδευση στα ΚΕΝ. Εγώ είμαι διδάκτορας στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες.

Σας ευχαριστώ,

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Απρ, 2014 16:50 
Ψαρούλης

Να ενημερώσω σχετικά με την προηγούμενη ανάρτηση που έκανα και έχοντας πλέον την εμπειρία, ότι ανεξάρτητα από το πεδίο του διδακτορικού πράγματι μας δίνουν ειδικότητα γραφέα ειδικού επιστήμονα (εμένα μου έδωσαν ειδικότητα Γραφέα Στατιτστικής) και σε στέλνουν στον τόπο συμφερόντων σου.

Καλή θητεία σε όλους.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 13 Απρ, 2014 9:16 
Στρατηγός

:wink:

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 7 από 9 [ 121 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
312 εξ αναβολης με απολυση 16 φεβρουαριου τι ισχυει για μασ?
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: alex_21
Απαντήσεις: 1
3 ερωτησεις... πριν τον στρατο
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: psaras84
Απαντήσεις: 2
Tι ισχύει για τα δίδυμα αδέλφια στο στρατο;
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: nikam
Απαντήσεις: 1
χρησημα για τους φανταρουσ που μπηκαν τωρα