Τώρα είναι Σάβ 23 Ιουν, 2018 15:03

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 1 από 9 [ 121 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τι ισχυει για τους διδακτορες στο στρατο;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Οκτ, 2010 10:40 
Ψαρούλης

Καλημέρα,

Θα'θελα να ρωτησω τι κανονισμος υπαρχει, αν υπαρχει, στο στρατο οσον αφορα τους κατοχους διδακτορικου. Παρουσιαζομαι τον αλλο μηνα (πεζικο) και εχω διδακτορικο στην Πληροφορικη. Ισχυει, οπως εχω ακουσει, οτι οι διδακτορες μπορουν να μετατεθουν κάπου κοντά στον τόπο διαμονής τους; Είναι πολυ σημαντικο για μενα μιας και αν ειμαι κοντά στο σπιτι μου θα μπορεσω να κρατησω επαφη με καποιους ανθρωπους (δουλευα ταυτοχρονα τα τελευταια 4 χρονια), ωστε επιστρεφοντας να υπαρχει μια προοπτικη για δουλεια.

Εχω ακουσει πως οι κατοχοι διδακτορικου χαρακτηριζονται ως "ειδικοι επιστημονες" και πως αυτο βοηθαει για μια καλη μεταθεση. Ισχύει ή είναι ραδιο αρβυλα; Βυσμα δεν "παιζει", οποτε ο,τι κανω μονος μου. Οποιος πραγματικά γνωριζει κατι ή έχει κάποιο αντιστοιχο παραδειγμα, ας μου "δωσει τα φωτα του". Αυτο με την υπηρεσια του army.gr, όπου σου δινει μια φορμα να "επιλεξεις" την ειδικότητά σου και την περιοχη προτίμησείς σου, τι λέει;Όντως, λαμβάνονται υποψιν ή ειναι καθαρα τυπικο;

Ευχαριστω

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι ισχυει για τους διδακτορες στο στρατο;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Οκτ, 2010 17:52 
Ψαρούλης

Ρε παιδιά κανένας;! :-(

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Οκτ, 2010 17:52 
Πάλιουρας

Neosilektos έγραψε:
Καλημέρα,

Θα'θελα να ρωτησω τι κανονισμος υπαρχει, αν υπαρχει, στο στρατο οσον αφορα τους κατοχους διδακτορικου. Παρουσιαζομαι τον αλλο μηνα (πεζικο) και εχω διδακτορικο στην Πληροφορικη. Ισχυει, οπως εχω ακουσει, οτι οι διδακτορες μπορουν να μετατεθουν κάπου κοντά στον τόπο διαμονής τους; Είναι πολυ σημαντικο για μενα μιας και αν ειμαι κοντά στο σπιτι μου θα μπορεσω να κρατησω επαφη με καποιους ανθρωπους (δουλευα ταυτοχρονα τα τελευταια 4 χρονια), ωστε επιστρεφοντας να υπαρχει μια προοπτικη για δουλεια.

Εχω ακουσει πως οι κατοχοι διδακτορικου χαρακτηριζονται ως "ειδικοι επιστημονες" και πως αυτο βοηθαει για μια καλη μεταθεση. Ισχύει ή είναι ραδιο αρβυλα; Βυσμα δεν "παιζει", οποτε ο,τι κανω μονος μου. Οποιος πραγματικά γνωριζει κατι ή έχει κάποιο αντιστοιχο παραδειγμα, ας μου "δωσει τα φωτα του". Αυτο με την υπηρεσια του army.gr, όπου σου δινει μια φορμα να "επιλεξεις" την ειδικότητά σου και την περιοχη προτίμησείς σου, τι λέει;Όντως, λαμβάνονται υποψιν ή ειναι καθαρα τυπικο;

Ευχαριστω

Όπως έγραψα και εδώ
viewtopic.php?f=4&t=6545
με διαταγή του υπουργού από 11/2009 οι κάτοχοι διδακτορικού παίρνουν ειδικότητα γραφέα-ειδικού επιστήμονα και τοποθετούνται κοντά στο τόπο συμφερόντων τους.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Οκτ, 2010 19:04 
Ψαρούλης

Γειά χαρά,

και γώ με PhD Βιοχημεία και παρουσιάζομαι στο ΚΕΥΓ, Αρτα...
μήπως παίζει κανα στοιχείο παραπάνω για τον κανονισμό περί "ειδικοι επιστημονες"???
το ΦΕΚ ας πούμε?? αριθμός? ημ/νια?

ευχαριστώ πολύ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Οκτ, 2010 14:21 
Ψαρούλης

ψαξε-ψαξε βρίκα αυτό:
http://www.evenizelos.gr/statements/156 ... is-theitia

δεν το λεει ξεκάθαρα αλλα μιλάει για:
".....και κατ’εξοχήν τους κατόχους διδακτορικών και μεταπτυχιακών διπλωμάτων αλλά και όλους τους πτυχιούχους της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης οι οποίοι θα τοποθετούνται με βάση το επιστημονικό τους αντικείμενο και μετά την ολοκλήρωση της στρατιωτικής τους εκπαίδευσης θα καλύπτουν αντίστοιχες ανάγκες των μονάδων....."

όποιος βρεί κατι πιο συγκεκριμένο ας προσθέσει...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Οκτ, 2010 17:37 
Πάλιουρας

γενικά ισχύει αυτο με τους ειδικους επιστημονες (στην σειρα μου δεν το προλαβα, αλλα στην αμεσως επομενη εφαρμοστηκε). οσο για το παιδι με διδακτορικο στην βιοχημεια, πολυ πιθανον αν ειναι απο αθηνα να παει 441 (που με ολη μου την καρδια του το απευχομαι) η 401

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Οκτ, 2010 18:10 
Ψαρούλης

Αν κάποιος είναι στα τελειώματα και απομένει η παρουσιάση του διδακτορικού, μετράει καθόλου ή είναι σαν να μην έχεις κάνει ποτέ διδακτορικό; Με μεταπτυχιακό και διδακτορικό στα τελειώματα σε κρατάνε Έρευνα Πληροφορικής μετά την Λαμία;;

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Οκτ, 2010 18:17 
Πάλιουρας

mmanos έγραψε:
Αν κάποιος είναι στα τελειώματα και απομένει η παρουσιάση του διδακτορικού, μετράει καθόλου ή είναι σαν να μην έχεις κάνει ποτέ διδακτορικό; Με μεταπτυχιακό και διδακτορικό στα τελειώματα σε κρατάνε Έρευνα Πληροφορικής μετά την Λαμία;;

Πρέπει να έχεις παρουσιάσει και να το αποδείξεις με χαρτί από την γραμματεία για να μετρήσει. Για το δεύτερο ερώτημα εξαρτάται από τον κόσμο που έχει η σειρά και τα βύσματα που υπάρχουν. Τυπικά παίρνεις μόρια με το μεταπτυχιακό πάντως.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Οκτ, 2010 15:29 
Ψαρούλης

smurfie έγραψε:
...γενικά ισχύει αυτο με τους ειδικους επιστημονες (στην σειρα μου δεν το προλαβα, αλλα στην αμεσως επομενη εφαρμοστηκε)....1

Μπορεις σε παρακαλω να γινεις λιγο πιο σαφης;Τι εννοεις "εφαρμοστηκε"; Πώς δηλαδη εφαρμοστηκε;Το έλαβαν υποψιν οταν συμπληρωσες το χαρτι για την τοποθετηση μετα το ΚΕΝ (προφανως εχοντας και τα απαραιτητα δικαιολογητικα); Πρεπει να προσκομισεις τιποτα αλλα χαρτια;Ανεξαρτητου επιστημονικής κατάρτισης ισχυει;Εγινε οντως λογω PhD και οχι λογω βυσματος; Ο,τι γνωριζεις (εστω και με καποιο παραδειγμα που ξερεις που εγινε) ρε φιλε κανε ενα κοπο να ξαναπαντησεις....και προφανως οποιος αλλος γνωριζει ευπροσδεκτος...

Ευχαριστω και sorry για τις πολλαπλες ερωτησεις......

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Οκτ, 2010 17:46 
Ψαρούλης

Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου. Λοιπόν, ξέρω ότι ΥΠΑΡΧΕΙ νέα διάταξη (νομίζω ότι άρχισε να ισχύει από τη σειρά του Φεβρουαρίου 2010), σύμφωνα με την οποία αν έχεις διδακτορικό (αρκεί να έχεις κάνει παρουσίαση και δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις ορκιστεί) παίρνεις κατ' εξαίρεση μετάθεση μετά τη βασική εκπαίδευση στην πόλη σου. Το έχουν εφαρμόσει 3 φίλοι μου (2 πήγαν τον Μάιο και 1 τον Αύγουστο), οι οποίοι δεν είχαν βύσμα (αυτό το λέω με κάθε βεβαιότητα). Οι δύο ήταν στο μηχανικό και 1 στο πυροβολικό. Αρκεί να εχεις βεβαίωση από τη γραμματεία ότι έχεις παρουσιάσει τη διατριβή και να συμπληρώσεις το έντυπο που σου δίνουν στο κέντρο. Με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα γιατί θα πάω κι εγώ τον Φεβρουάριο και μέχρι τότε θα έχω παρουσιάσει το διδακτορικό μου, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ακριβώς ποιος είναι ο νόμος. Αν κάποιος γνωριζει το ΦΕΚ παρακαλώ να βοηθήσει!!!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Οκτ, 2010 13:49 
Νέος

Καλο θα ηταν να εχουμε καποιες λεπτομερειες σχετικα με την διαταγη αυτη......αριθμο ισως......που μπορουμε να την βρουμε κλπ.

Προσωπικα το θεωρω μουφα να μπορεις να πας στον τοπο καταγωγης σου. Το να αξιοποιουνται οι διδακτορες σε θεματα γραμματειακης υποστηριξης μου κανει λογικο.....και θεμιτο μπορω να πω. Αλλα να πηγαινουν στο σπιτι τους, μαλλον για ραδιο αρβυλα μου φαινεται.

Παντως αν εχει καποιος περισσοτερες λεπτομερειες καλο ειναι να τις καταθεσει......οχι ομως έωλα....."ακουσα", "μου ειπαν" κλπ. Με ενδιαφερει και εμενα το θεμα διοτι ανηκω σε αυτην τη κατηγορια.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Οκτ, 2010 19:25 
Πάλιουρας

dracan έγραψε:
Καλο θα ηταν να εχουμε καποιες λεπτομερειες σχετικα με την διαταγη αυτη......αριθμο ισως......που μπορουμε να την βρουμε κλπ.

Προσωπικα το θεωρω μουφα να μπορεις να πας στον τοπο καταγωγης σου. Το να αξιοποιουνται οι διδακτορες σε θεματα γραμματειακης υποστηριξης μου κανει λογικο.....και θεμιτο μπορω να πω. Αλλα να πηγαινουν στο σπιτι τους, μαλλον για ραδιο αρβυλα μου φαινεται.

Παντως αν εχει καποιος περισσοτερες λεπτομερειες καλο ειναι να τις καταθεσει......οχι ομως έωλα....."ακουσα", "μου ειπαν" κλπ. Με ενδιαφερει και εμενα το θεμα διοτι ανηκω σε αυτην τη κατηγορια.

Δεν είναι ράδιο αρβύλα, έχω πάνω από 20 παραδείγματα που έχουν έρθει αθήνα λόγω διδακτορικού και μόνο.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Οκτ, 2010 21:52 
Έμπειρος

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΟΡΚΙΣΤΩ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ, ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?ΜΠΑΙΝΩ 16/11

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Οκτ, 2010 23:35 
Στρατηγός

panosd, όπωσδήποτε βεβαίωση από την γραμματεία ότι έχεις ολοκληρώσει και εκρεμμεί η ορκωμοσία. Αν το έχεις είναι ΟΚ. Προσοχή, η βεβαίωσή σου να είναι για ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ (ποιός έχει σκεφτεί από το πράγμα τόσα χρόνια δεν έχω καταλάβει ρε παιδιά)

dracam, αυτό που λέει ο antonisz το έχω ακούσει από πολλούς διδάκτορες και το έχω δεί να γίνεται με άτομα μάλιστα που δεν είχαν βύσμα. Βέβαια μιλάμε για 100% διδάκτορες πληροφορικής, με τις όποιες ιδιομορφίες έχει το συγκεκριμένο αντικείμενο (απομακρυσμένη εργασία και διαχείριση κλπ).

Δεν έχω καταφέρει να βρώ την διαταγή που λές βέβαια (και με "κόφτει" καθότι διδάκτορας και εγώ) αλλά έχω πιστεί πλέον ότι δεν είναι ράδιο αρβύλα.

ΥΓ: Σε έναν μήνα θα επανέλθω με την προσωπική μου εμπειρία :-)

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Οκτ, 2010 2:25 
Έμπειρος

panmag έγραψε:
panosd, όπωσδήποτε βεβαίωση από την γραμματεία ότι έχεις ολοκληρώσει και εκρεμμεί η ορκωμοσία. Αν το έχεις είναι ΟΚ. Προσοχή, η βεβαίωσή σου να είναι για ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ (ποιός έχει σκεφτεί από το πράγμα τόσα χρόνια δεν έχω καταλάβει ρε παιδιά)

dracam, αυτό που λέει ο antonisz το έχω ακούσει από πολλούς διδάκτορες και το έχω δεί να γίνεται με άτομα μάλιστα που δεν είχαν βύσμα. Βέβαια μιλάμε για 100% διδάκτορες πληροφορικής, με τις όποιες ιδιομορφίες έχει το συγκεκριμένο αντικείμενο (απομακρυσμένη εργασία και διαχείριση κλπ).

Δεν έχω καταφέρει να βρώ την διαταγή που λές βέβαια (και με "κόφτει" καθότι διδάκτορας και εγώ) αλλά έχω πιστεί πλέον ότι δεν είναι ράδιο αρβύλα.

ΥΓ: Σε έναν μήνα θα επανέλθω με την προσωπική μου εμπειρία :-)

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΔΗΛΑΔΗ?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 9 [ 121 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
Άδεια απολύσεως για τους ναύτες του Αιγαίου
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: break
Απαντήσεις: 3
"Παππούδες" φαντάροι και σχέσεις με τους μικρότερους
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: Chessmaster
Απαντήσεις: 2
Ορισμένες ερωτήσεις σχετικά με τους ΥΕΑ.
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: SanityK
Απαντήσεις: 0
Βαγγέλης Βενιζέλος, ο προικοθήρας που “πόνεσε” τους φτωχούς
Δ. Συζήτηση: Πολιτική - Κοινωνία
Συγγραφέας: dimig
Απαντήσεις: 2
Καθημερινοτητα στο στρατο
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: Ap.Tsele
Απαντήσεις: 46

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]