Τώρα είναι Παρ 22 Ιουν, 2018 0:28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θητεια και ναυτια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ, 2009 19:04 
Νέος

Γεια σε όλους,
σε λιγους μηνες μπαίνω φανταρος αλλα έχω ένα προβλημα που με φοβίζει πολύ. Κατα τις μεταφορές παθαίνω ναυτία και κρίσεις πανικού. Αν και πιστεύω πως το ξεπερνάω σιγα-σιγά, φοβάμαι στην ιδέα οτι θα μου συμβεί κατα την μεταφορά απο το κέντρο στη μονάδα(και κυρίως στο πλοίο). Είναι δυνατό με κάποιο τρόπο να το αποφύγω και να ζητήσω να φύγω μόνος μου με αυτή την δικαιολογία? Τα χάπια ως λύση δεν είναι και η καλύτερη σε ένα μακρύ ταξίδι, ενώ αν μεταφερθώ μόνος μου θα ζητήσω απο κάποιον γνωστό μου να με πάει και θα χρησιμοποιήσω και αεροπλάνο.
Ξέρω οτι μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά για μένα είναι πρόβλημα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Θητεια και ναυτια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ, 2009 23:36 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

antenadoume έγραψε:
Γεια σε όλους,
σε λιγους μηνες μπαίνω φανταρος αλλα έχω ένα προβλημα που με φοβίζει πολύ. Κατα τις μεταφορές παθαίνω ναυτία και κρίσεις πανικού. Αν και πιστεύω πως το ξεπερνάω σιγα-σιγά, φοβάμαι στην ιδέα οτι θα μου συμβεί κατα την μεταφορά απο το κέντρο στη μονάδα(και κυρίως στο πλοίο). Είναι δυνατό με κάποιο τρόπο να το αποφύγω και να ζητήσω να φύγω μόνος μου με αυτή την δικαιολογία? Τα χάπια ως λύση δεν είναι και η καλύτερη σε ένα μακρύ ταξίδι, ενώ αν μεταφερθώ μόνος μου θα ζητήσω απο κάποιον γνωστό μου να με πάει και θα χρησιμοποιήσω και αεροπλάνο.
Ξέρω οτι μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά για μένα είναι πρόβλημα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εννοείς να πάρεις ι5 για αυτό τον λόγο? αν εννοείς αυτό δεν γίνετε όχι.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ, 2009 23:52 
Νέος

dionyshs έγραψε:
antenadoume έγραψε:
Είναι δυνατό με κάποιο τρόπο να το αποφύγω και να ζητήσω να φύγω μόνος μου με αυτή την δικαιολογία?

Εννοείς να πάρεις ι5 για αυτό τον λόγο? αν εννοείς αυτό δεν γίνετε όχι.

Καταρχην ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Σε καμια περίπτωση δεν εννοώ κάτι τέτοιο, δεν θέλω ούτε καν να φαντάζομαι οτι μπορεί να παρω απαλλαγή για κάτι τέτοιο(εννοώ λόγω των κρίσεων πανικού) και φυσικά δεν θα ήθελα να βγω άοπλος, καθώς ούτε αυτό νομίζω οτι θα βοηθήσει πουθενά.
Απλά η μεταφορά απο το κέντρο κατάταξης στη μονάδα έχω ακούσει οτι γίνεται μαζικά με κτελ και καράβι και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα π.χ. να βγεί κάποιο φύλλο πορείας και να φύγω με Ι.Χ. και μετά να πάω με το αεροπλάνο. Ξέρω οτι ακούγεται παράξενο, αλλά ουσιαστικά δεν επιβαρύνω τον στρατο εγώ θα πληρώσω τα έξοδα...
Φαντάζομαι πως είναι επιτρεπτό να κουβαλάω μαζί μου δραμαμίνες και αγχολυτικά για αυτόν τον λόγο, καθώς και για όλη την διάρκεια της θητείας μου.
Ευχαριστώ και πάλι

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ, 2009 23:56 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Όταν παρουσιαστείς στο κέντρο..και σε καλέσει ο διοικητής σου για συνέντευξη..να το αναφέρεις αυτό τον λόγο..πες ότι ακριβώς είπες εδώ μέσα..και μην φοβηθείς..άνθρωποι είναι δεν δαγκώνουνε.. :D

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ, 2009 23:59 
Νέος

dionyshs έγραψε:
Όταν παρουσιαστείς στο κέντρο..και σε καλέσει ο διοικητής σου για συνέντευξη..να το αναφέρεις αυτό τον λόγο..πες ότι ακριβώς είπες εδώ μέσα..και μην φοβηθείς..άνθρωποι είναι δεν δαγκώνουνε.. :D

Ευχαριστώ
μηπως γνωρίζεις κάτι για την δυνατότητα να κουβαλάω αυτά τα φάρμακα μαζί μου...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Δεκ, 2009 0:18 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

για χάπια πρέπει να έχεις συνταγή απο γιατρό..απ'όσο γνωρίζω..βέβαια θα σου απαντήσουνε καλύτερα οι γιατροί του φόρουμ..έχουμε πολλούς :cheers

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Δεκ, 2009 2:26 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου με συνταγή γιατρού μπορείς να έχεις μαζί σου οποιοδήποτε φάρμακο. Να ξέρεις πάντως ότι αν τα αγοραφοβικά σου συμπτώματα είναι έντονα είναι πιθανό να σου δώσουν αναβολή και αργότερα απαλλαγή. Πάντως σε περίπτωση που υπηρετήσεις να είσαι σίγουρος ότι θα σου γίνονται διευκολύνσεις σχετικά με τις μετακινήσεις σου αν δηλώσεις εξ' αρχής ότι πάσχεις από διαταραχή πανικού με αγοραφοβία (παρουσιάζοντας και την κατάλληλη γνωμάτευση από τον ψυχίατρο που σε παρακολουθεί). Ό,τι άλλη απορία έχεις ευχαρίστως να σου απαντήσω.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Δεκ, 2009 2:52 
Νέος

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,
απλα θέλω να πω οτι δεν πάσχω απο αγοραφοβία(ίσως δόθηκε αυτή η ενύπωση επειδή χρησιμοποίησα την λέξη μαζικά πιο πριν).
Παθαίνω κρίσεις πανικού(με συχνότητα 2 φορές το τελευταίο 9μηνο αν και έχω άγχος γενικά και σε άλλες στιγμές) και δεν παρακολουθώ ψυχίατρο.Τα χάπια που μου έχουν δώσει είναι ’πυροσβεστικά‘ για εξαιρετικές περιπτώσεις, τα έχω 8 μήνες και δεν έχω πάρει ποτέ(ούτε στις κρίσεις πανικού που συνέβησαν). Ο λόγος που θα ήθελα να με αφήσουν να φύγω μόνος μου είναι γιατι έτσι θα αποφύγω ένα πολύωρο και πιο κουραστικό για μένα ταξίδι(και μάλιστα εφόσον έχω και ναυτία) που ίσως μου προκαλέσει κρίση πανικού.Αν θα με πιάσει στην υπόλοιπη θητεία κρίση πανικού σκεφτόμουν απλά να το αντιμετωπίσω πέρνοντας ένα χάπι και να απευθυνθώ στον γιατρό της μονάδας αν επιμείνει.
Όσον αφορά την απαλλαγή ή την αναβολή δεν θέλω να το σκέφτομαι καν.Την απαλλαγή γιατί θεωρώ οτι μόνο αρνητικά θα με επηρεάσει (πως είναι δυνατό εγώ που θέλω να μην με αφήσουν να υπηρετήσω όταν τόσοι άλλοι γυρεύουν απαλλαγή...)
Όσο για την αναβολή δεν έχω και πολύ χρόνο για χάσιμο(η κοπέλα μου λέει να παντρευτούμε ακόμα και πριν τη θητεία θέλω να βρω δουλειά κλπ)...
Ελπίζω αυτές οι πληροφορίες να κατατόπισαν περαιτέρω.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Δεκ, 2009 3:08 
Νέος

Θα ήθελα και μια διευκρίνιση, συγνώμη αν σας ζαλίζω...
Όταν είπατε συνταγή γιατρού εννοείται απο τον στρατό ή και εκτός στρατού...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Δεκ, 2009 3:49 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Για να μπορέσεις να έχεις μαζί σου όταν παρουσιαστείς στο στρατό φάρμακα όπως π.χ. αγχολυτικά-ηρεμιστικά θα πρέπει να κρατάς γνωμάτευση από γιατρό ΕΚΤΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ όπου θα αναφέρεται η ονομασία του φαρμάκου και ο λόγος για τον οποίο έχει συνταγογραφηθεί. Αυτή είναι η προβλεπόμενη διαδικασία.
Όπως καταλαβαίνω από την διευκρίνιση που έκανες δεν πάσχεις από αγοραφοβία και ούτε καν από διαταραχή πανικού. Απλά έπαθες 2 μεμονωμένες κρίσεις πανικού. Άρα θα υπηρετήσεις κανονικά (αφού το επιθυμείς κιόλας). Πάντως για να μπορέσεις να παίρνεις ατομικά φύλλα πορείας και να ταξιδεύεις με τα μέσα που επιθυμείς εσύ, θα πρέπει από την αρχή να δηλώσεις το πρόβλημά σου στους γιατρούς του κέντρου κατάταξης αλλά και αργότερα στο γιατρό της μονάδας που θα υπηρετήσεις.

Από περιέργεια ο γιατρός που σου έδωσε τα αγχολυτικά χάπια τι ειδικότητα είχε;

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Δεκ, 2009 12:18 
Νέος

Ήταν ένας νευρολόγος σε ένα νοσοκομείο όταν έπαθα κρίση, μου έγραψε τα χάπια και δεν τον ξαναείδα.
Είχα και άλλες κρίσεις πιο πριν(οχι πολλές μόνο σε κάποιες δύσκολες φάσεις) απλά τους τελευταιους μήνες έχουν περιοριστεί.
Υπάρχει το ενδεχόμενο που διάβασα σε κάποιο άλλο ποστ αν κάποιος σου δώσει αναβολή/απαλλαγή να την αρνηθείς σκίζοντας το χαρτι?
Επισής λέτε να το δηλώσω στο κέντρο κατάταξης αλλά ο αδερφός μου που έχει πάει και αυτός λέει να μην το δηλώσω και το σκέφτομαι...
Ευχαριστώ και παλι.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Δεκ, 2009 14:28 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

antenadoume έγραψε:
Ήταν ένας νευρολόγος σε ένα νοσοκομείο όταν έπαθα κρίση, μου έγραψε τα χάπια και δεν τον ξαναείδα.
Είχα και άλλες κρίσεις πιο πριν(οχι πολλές μόνο σε κάποιες δύσκολες φάσεις) απλά τους τελευταιους μήνες έχουν περιοριστεί.
Υπάρχει το ενδεχόμενο που διάβασα σε κάποιο άλλο ποστ αν κάποιος σου δώσει αναβολή/απαλλαγή να την αρνηθείς σκίζοντας το χαρτι?
Επισής λέτε να το δηλώσω στο κέντρο κατάταξης αλλά ο αδερφός μου που έχει πάει και αυτός λέει να μην το δηλώσω και το σκέφτομαι...
Ευχαριστώ και παλι.

Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς την αναβολή αλλά πάντα τον τελευταίο λόγο τον έχει ο γιατρός. Πάντως σου ξαναλέω ότι από τη στιγμή που δεν έχεις αγοραφοβία δεν πρόκειται να σου δώσουν αναβολή. Θα μπορούσες πράγματι να μην αναφέρεις τίποτα στο κέντρο αλλά δεν στο συνιστώ. Ο λόγος είναι ότι για να έχεις μαζί σου τα χάπια σου (τα οποία είναι υποθέτω Lexotanil ή Xanax) θα πρέπει να είναι ενήμεροι οι ανώτεροι σου.
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ με το αν θα το δηλώσεις ή όχι. Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι κάτι το τρομερό ούτε μπορεί να σε βλάψει (απλά βιώνεις κάποια δυσάρεστα συμπτώματα κατά τη διάρκεια της κρίσης τα οποία όμως σύντομα υποχωρούν). Γενικά γνώμη μου είναι ότι οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας ακόμα κι αν είναι "ασήμαντο" όπως το δικό σου πρέπει να δηλώνεται στην κατάταξη. Δεν χρειάζεται να κάνεις ηρωισμούς. Τη θητεία σου θες να υπηρετήσεις και όσο πιο ανώδυνα γίνει αυτό τόσο το καλύτερο...

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Δεκ, 2009 15:55 
Νέος

ygeionomikarios έγραψε:
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ με το αν θα το δηλώσεις ή όχι. Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι κάτι το τρομερό ούτε μπορεί να σε βλάψει (απλά βιώνεις κάποια δυσάρεστα συμπτώματα κατά τη διάρκεια της κρίσης τα οποία όμως σύντομα υποχωρούν). Γενικά γνώμη μου είναι ότι οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας ακόμα κι αν είναι "ασήμαντο" όπως το δικό σου πρέπει να δηλώνεται στην κατάταξη. Δεν χρειάζεται να κάνεις ηρωισμούς. Τη θητεία σου θες να υπηρετήσεις και όσο πιο ανώδυνα γίνει αυτό τόσο το καλύτερο...

Αυτό είναι αλήθεια, μπορώ να τα βγάλω πέρα... ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Αλλά σε περίπτωση που τυχόν πάρω αναβολή τότε σημαίνει πως ο στρατός θα με επηρεάσει μόνο προς το χειρότερο και θα κάνει την ζωή μου χάλια... οπότε με αυτό το σκεπτικό σκέφτομαι να μην το δηλώσω και απλα να ζητήσω την χάρη όπως είπε και ο Διονύσης απο τον διοικητή.
Όσο για το φάρμακο λέγεται tranxene

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 

Παρόμοια Θέματα
Υπνοβασια - Θητεια
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: sakatis4554
Απαντήσεις: 11
Θητεια και ασκηση
Δ. Συζήτηση: Πολεμικό Ναυτικό
Συγγραφέας: tak13
Απαντήσεις: 0
Ερωτηση για Μειωμενη Εννεαμηνη Θητεια
Συγγραφέας: Cypher
Απαντήσεις: 6
Θητεια στα Τευωρακισμενα - Γ ΕΣΣΟ 2018
Δ. Συζήτηση: Στρατός Ξηράς - Αμυνα
Συγγραφέας: Patra1991
Απαντήσεις: 2
Εργασια ορισμενου χρονου και Θητεια (Νομοθεσια 2016)
Συγγραφέας: dexter08
Απαντήσεις: 1

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: