Τώρα είναι Τετ 26 Νοέμ, 2014 7:58

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 10 από 17 [ 246 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ - ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Ιαν, 2011 20:03 
Ψαρούλης

Για όσους μπαίνουν υγειονομικό τώρα, μερικά hints and tips απο εναν που μολις έφυγε απο εκεί.

-Ποτε μη βάζετε κέρματα αξιάς στα μηχανήματα αναψυκτικών και ροφημάτων. Τρώνε συνέχεια λεφτά και ο ιδιοκτήτης αρνείται να αποζημιώσει. Οι αξιωματικοί είναι με το μέρος σας 100% οπότε ειδοποιήστε τους αμέσως.

-Ελέγξτε πρώτα τους φοριαμούς πριν πιάσετε κρεβάτι. Θέλετε οποσδήποτε ενα φοριαμό με τα προβλεπόμενα ράφια (μερικοί δεν έχουν ράφια) αλλίως θα είναι πολύ δύσκολο να είστε τακτοποιημένοι.

-Μάθετε πως στρώνουνε κρεβάτια από νωρίς. Αν το στρώσεις μια φορά σωστά, δεν θα ξαναχρειαστεί στρώσιμο για ένα μήνα. Δεν είναι μαγκία να είναι το κρεβάτι σου για τον πούτσο, μόνο έξτρα φασαρία για σένα και τους συνάδελφους σου. Οι αξιωματικοί είναι ΠΟΛΥ χαλαροί στο θέμα κρεβατιού, αλλα μερικές φορές δεν έχουν επιλογή με αυτά που βλέπουν.

-Μην τρελαθείτε στο άγχος πρώτες μέρες με αλλαγές ρούχων. Θα στε στο κέντρο καιρό, ακόμα κι αν σας λένε οτι θα σας αλλάζουν ρούχα μόνο τις πρώτες 2 μέρες (με ουρές 800 ατόμων), τα ρούχα σας θα τα αλλάξουν και πιο μέτα. Καλύτερα όμως ανταλλάξτε εσείς ρούχα με συναδέλφους.

-Μην παίρνετε καφέδες από τα μηχανήματα σαν κορόιδα 8) Πηγαίνετε στο κυλικείο του διοικητηρίου (Το κτίριο που έχει μπροστά τη σημαία και τα 2 αγάλματα) για κανονική, υπέροχη, man-made φραπεδιά. Η ψησταριά κάνει κι αυτή χειροποίητους καφέδες αλλά πολύ χειρότερης ποιότητας. Τα μηχανήματα όμως κάνουν πραγματικά καταπληκτικό τσάι. Δοκιμάστε το όπωςδήποτε.

-Όταν σας κάτσει να έχετε υπηρεσία μαγειρία, φορέστε τα πιο βρώμικα ρούχα σας. Μετα θα μυρίζουν και μάλλον δεν θα τα ξαναφορέσετε.

Και η πιο σημαντική συμβουλή απ 'ολες:

Πολλοί από εσάς θα πάνε στο πέτρινο. Την γαμήσατε. Υπάρχει όμως ελπίδα. Πηγαίνετε μετά από μερικές μέρες (όταν ηρεμίσουν οι αξιωματικοί) στο λόχο που σας αντιστοιχεί (το πέτρινο περιέχει 4ες και 5ες διμοιρίες για κάθε λόχο, 4 διμοιρίες σύνολο) και ελέγξτε αν οι θάλαμοι είναι 100% πλήρεις. Αν δεν είναι, (που δε θα είναι) μπορείτε να ζητήσετε να μεταφερθείτε εκεί. Στην ΕΣΣΟ μας, 2010 Δ', υπήρχαν παιδία που πέτυχαν τέτοια μετακίνηση, οπότε μην τους αφήσετε να σας ψαρώσουν οτί δε γίνεται. Γενικά δεν υπάρχει δε γίνεται. Αλλά μιλάτε πάντα με το καλό.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Ιαν, 2011 22:09 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Ωραία τα hints και tips με πληροφορίες που δεν είχα σχολιάσει στο αρχικό post.
Κάτι άλλο που θα ήθελα να σχολιάσεις, εσύ που έφυγες πρόσφατα απ΄το ΚΕΥΓ καθώς και άλλοι που πέρασαν πρόσφατα από κει, είναι αν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση μ' αυτά που έχω γράψει, που αφορούν προσωπικές εμπειρίες από Μάιο μέχρι Ιούνιο 2007, δηλαδή πριν 3,5-4 χρόνια. Θα βοηθούσε πολύ τους νέους που παρουσιάζονται τον άλλο μήνα αφού πολλά πράγματα αλλάζουν από ΕΣΣΟ σε ΕΣΣΟ, πόσο μάλλον από τη 299 στην 314 σειρά. Έστω μια επιβεβαίωση ότι τα πράγματα έχουν όπως τα περιέγραψα χωρίς σημαντικές αλλαγές.
Ευχαριστώ.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Ιαν, 2011 23:20 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Έφτασε 314 ρε george? Σε θαυμάζω πάντως που έχεις όρεξη και γράφεις ακόμα. Εγώ κάπου το έχω αφήσει και ζητώ συγνώμη από τα παιδιά που μου έστειλαν pm και δεν απάντησα

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Ιαν, 2011 23:45 
Ψαρούλης

Ότι αλλο έχεις πει ισχύει μέχρι τώρα. Αν και οι διοικητές λόχων αλλάζουν συχνά οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω περι αυστηρότητας και νομιζώ τώρα θα αλλάξει ή ο δοιηκητής τάγματος ή στρατοπέδου (λογικά ταγματος, γιατι στρατοπέδου αλλάξε πρόσφατα)

Α, κατι άλλο που έχει αλλάξει είναι οτι η ψησταριά κάνει μόνο καφέδες πλέον.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Ιαν, 2011 14:00 
Νέος

αυτο που ισχυει σιγουρα ειναι οτι ο 2ος λοχος ειναι πολυ πιο χαλαρος απο τον 1ο.οι νυχτερινες εκπαιδευσεις που λενε ειναι φυκια!σας πανε σε τπτ τσιγκινα καταφυγια και σας μιλανε ειτε για εμπειριες ζωης και κουτσομπολια(οπως πχ σε εμας γνωστος ανθστης 2ου λοχου με καφε και τσιγαρο ειτε θα σας μιλανε για εκπαιδευση)σε καμια περιπτωση δεν θα κανετε νυχτερινες εκπαιδευσεις πεζικου οπως πχ πυρ και κινηση,καλυψη αποκρυψη κλπ εκπαιδευσεις πεζικου!!!αυτο με το delivery οντως ισχυει!δυσκολα στο ΚΕΥΓ!!!το κψμ εχει σοκολατες τσιπσ τσιγαρα sleeping bag για οποιους δεν εχουν πατους(μουφα εντελως)και ολα τα απαραιτητα!!!απο φαγητο παντος μονο σαντουιτσ γαλοπουλα και ζαμπον τπτ αλλο!απογοητευση σε θεμα φαγητου το κψμ!!!κατα τα αλλα παιδια μεχρι να ορκιστειτε θα κανετε μια βολη μετριο ή αρκετο βημα αναλογα με τον δμρτη σας!!!μεχρι να ορκειστειται τα πραγματα ειναι υπερ χαλαρα!!!εμεις δεν βαραγαμε προσοχη και χαιρετουρες σε κανεναν εκτος εαν δεις τον δοιηκητη ταγματος ή στρατοπεδου εκει τα τυπικα!!!αυτα τα λιγα και απο εμενα!!!ο στρατος να ξερετε ειναι διακοπες και ξεκουραση!εγω πχ οταν εφυγα με αδεια ορκομοσιας και μετα για εκε στο 401 στεναχωρηθηκα λιγο γιατι ημουν 3 βδομαδες απο το πρωι μεχρι το βραδυ σε φαι χεσιμο μπανιο καφε τσιγαρο με τα ιδια ατομα!!!!χαλαρωστε και περαστε καλα!οποιος κανει τον μαλακα στους ανωτερους θα περασει καλα οποιος ομως μπει στο ματι κανενος μαλακα θα ειναι λιγο καπως.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Ιαν, 2011 3:26 
Ψαρούλης

Πολύ κατατοπιστικό το θρεντ, μπράβο σε όλους! Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ή μη, ας με βοηθήσει. Είμαι οδοντίατρος:
1)Δεν εχω ορκιστεί ακόμα, να περιμένω να πάρω το πτυχίο στα χέρια μου (δηλαδή να μπω πια Αύγουστο) ή με μια βεβαίωση από τη σχολή να μπώ τώρα το Μάιο; (Η ορκωμοσία μου θα είναι γύρω στον Ιούνιο)
2)Όταν μου έρθει το χαρτί να παρουσιαστώ και δεν είμαι για Άρτα, να υποψιαστώ ότι δε θα πάρω ειδικότητα οδοντίατρου; γίνεται να πάρω αναβολή και να μπω με επόμενη ΕΣΣΟ μήπως και πάω Άρτα;
3)Ένας οδοντίατρος τι κάνει μόλις φύγει από το κέντρο; Δουλεύει σε οδοντιατρείο, ή παρακολουθεί μόνο; Υπάρχει περίπτωση να τελεί χρέη παθολόγου όπως πρόσφατα μου είπαν;;

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Ιαν, 2011 5:53 
Ψαρούλης

dentist έγραψε:
Πολύ κατατοπιστικό το θρεντ, μπράβο σε όλους! Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ή μη, ας με βοηθήσει. Είμαι οδοντίατρος:
1)Δεν εχω ορκιστεί ακόμα, να περιμένω να πάρω το πτυχίο στα χέρια μου (δηλαδή να μπω πια Αύγουστο) ή με μια βεβαίωση από τη σχολή να μπώ τώρα το Μάιο; (Η ορκωμοσία μου θα είναι γύρω στον Ιούνιο)
2)Όταν μου έρθει το χαρτί να παρουσιαστώ και δεν είμαι για Άρτα, να υποψιαστώ ότι δε θα πάρω ειδικότητα οδοντίατρου; γίνεται να πάρω αναβολή και να μπω με επόμενη ΕΣΣΟ μήπως και πάω Άρτα;
3)Ένας οδοντίατρος τι κάνει μόλις φύγει από το κέντρο; Δουλεύει σε οδοντιατρείο, ή παρακολουθεί μόνο; Υπάρχει περίπτωση να τελεί χρέη παθολόγου όπως πρόσφατα μου είπαν;;

υπαρχει τετοια περιπτωση που αναφερεται στο 2)??
εγω ειμαι γιατρος πτυχιουχος εσωτερικου αλλα παρουσιαζομαι μεσολογγι.
το χαρτι μου λεει σωμα : υγειονομικο
ειναι δυνατων να με κανουν πεζικαριο?
Νομιζω οτι αρκετα παιδιΑ ΑΠΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ θα πανε σ αυτη την εσσο μεσολογγι λογω ελλειψης χωρου

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Ιαν, 2011 13:32 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

dentist έγραψε:

Θα απαντήσω λίγο ανακατεμένα:
2. Είτε πας με βεβαίωση σπουδών (χωρίς πτυχίο) είτε αφού πάρεις το πτυχίο θα πας Άρτα. Απλά, αν δεν έχεις πτυχίο δεν θα πάρεις ειδικότητα οδοντίατρου αλλά μάλλον Ν/Τ.
1. Με βάση το παραπάνω είναι δική σου επιλογή τι θες να κάνεις. Αν βιάζεσαι να τελειώσεις με το στρατό πήγαινε Μάιο. Αν θές να έχεις ειδικότητα οδοντίατρου περίμενε να πάρεις το πτυχίο σου πρώτα, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι και το καλύτερο γιατί ...
3. ... εφόσον πάρεις την ειδικότητα οδοντίατρου, το πιο πιθανό (αν και όχι σίγουρο) είναι ότι θα σε στείλουν σε μονάδα που διαθέτει οδοντιατρείο, οπότε θα μπορείς να κάνεις και εξάσκηση κανονικά (που μετράει και ως προϋπηρεσία). Στο ΚΙΧΝΕ που ήμουνα για παράδειγμα ο οδοντίατρος δούλευε καθημερινά μέχρι το μεσημέρι στο οδοντιατρείο και είχε μάλιστα και αρκετή δουλειά. Χρέη παθολόγου σαφώς και δεν θα έχεις, ακόμα και οι γιατροί δηλαδή κάνουν εφημερίες ως "Ιατροί άνευ ειδικότητας" και αν χρειαστεί εξέταση από παθολόγο δίνουν παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο. Τώρα αν υπάρχει ανάγκη, υπάρχει περίπτωση να κάνει και ο οδοντίατρος κάποιες εφημερίες (έχω ακούσει και νοσηλευτές να κάνουν εφημερίες αλλά σπάνια). Να σημειώσω ότι θα κάνεις κανονικά υπηρεσίες, εκτός αν πας σε καμιά χαλαρή μονάδα με πολλά άτομα.

vc15 έγραψε:
υπαρχει τετοια περιπτωση που αναφερεται στο 2)??
εγω ειμαι γιατρος πτυχιουχος εσωτερικου αλλα παρουσιαζομαι μεσολογγι.
το χαρτι μου λεει σωμα : υγειονομικο
ειναι δυνατων να με κανουν πεζικαριο?
Νομιζω οτι αρκετα παιδιΑ ΑΠΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ θα πανε σ αυτη την εσσο μεσολογγι λογω ελλειψης χωρου

Δεν θα σε κάνουν πεζικάριο. Όντως σ' αυτήν την ΕΣΣΟ κάποιοι θα παρουσιαστούνε Μεσολόγγι, θα ανήκουν όμως στο Υγειονομικό, απλά θα κάνουν την βασική εκπαίδευση εκεί. Λογικά μετά τη βασική εκπαίδευση θα πάτε στο ΚΕΥΓ στην Άρτα όπου γίνεται εκπαίδευση στους γιατρούς και Ν/Τ (εκτός αν έχει καταργηθεί στο 9μηνο... δεν ξέρω).

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Ιαν, 2011 19:42 
Ψαρούλης

Καλησπέρα και από εμένα. Παρουσιάζομαι στις 7 στην Άρτα κ έχω μια γενική απορία.
Έχς μυωπία 8 κ 7,25. Έως τώρα ήξερα πως βγαίνω Ι4 (μεγαλύτερη μυωπία απο 7) αλλά μόλις σήμερα είδα στο φύλλο της κυβερνήσεως πως βγαίνω Ι3 (Ι4 θες πάνω από 9)
Τελικά τι ισχύει? αν είναι να βγω Ι3 καλύτερα να πάω με φακούς για να γλιτώσω και το ταξίδι. Εάν βρούν οτι έχω 8 κ το παίξω οτι έχω και αχρωματοψία, θα βγω Ι4?
Όλο το τοπικ είναι πολυ κατατοπιστικό κατά τα άλλα.
Ευχαριστώ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Ιαν, 2011 22:09 
Νέος

εαν θες να βγεις καποιο Ι τοτε πες εχω μυωπια αλλα αμα σου πουνε ποσο και τους πεις οσο εχεις ειδικα δεν την γλιτωνεις την αθηνα και το Ι αοπλο!τωρα εαν θες να εισαι Ι1 τοτε πηγαινε με φακους και πες δεν εχω μυωπια οταν σε ρωτησουν οπως εκανα και εγω για να μην με βγαλουν Ι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Ιαν, 2011 23:06 
Έμπειρος

Αν βγεις Ι3 άοπλο νομίζω δεν έχει μεγάλη διαφορά από το Ι4, οπότε αξίζει τον κόπο αν σκοπός είναι το άοπλο...
Κατά τ'άλλα έχουν αλλάξει κάπως οι υπηρεσίες από όταν περιγράφεις. Συγκεκριμένα πλέον υπάρχουν τα εξής: σκοπιά πύλη, ΤΑΕ, σκοπιά αποθήκης οπλισμού, μαγειρία, θαλαμοφύλακας, μεγάλη περίπολος και περίπολος τομέα (από τον όρχο ως τη διαχείριση). Μακράν πιο βυσματική τα ΤΑΕ.......

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιαν, 2011 0:35 
Ψαρούλης

Γεια χαρα σε ολους.Πολλα μπραβο για το θεμα και για την παιδεια των +φορουμιτων.αν ειναι ετσι ο στρατος θα περασουμε καλα!!!!
Δεν ηξερα οτι υπηρχε φορουμ σχετικα με τον στρατο και για να πω την αληθεια τωρα το εψαξα.πολλες χρησιμες πληροφοριες.
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση(μαλλον 3)
1)εχω μυωπια 3,5 αλλα δεν εχω φακους...αν το δηλωσω θα παω οπωςδηποτε αθηνα?δλδ αν δεν βγαλω τα γυαλια?για να το γλυτωσω τι πρεπει να κανω?μονο να παρω φακους?
2)εχω επισης ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ασθμα.μαλλον πρεπει να το δηλωσω ε?
3)Εχω τελειωσει φαρμακευτικη και εχω παρει και την αδεια ασκησεως απλα η τελευταια δεν εχει θεωρηθει απο το ιταλικο κρατος(ιταλια σπουδασα).τι πρεπει να κανω?
Ευχαριστω πολυ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιαν, 2011 0:59 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

1) Αν το δηλώσεις θα σε στείλουν 401 να σε δει οφθαλμίατρος. Αν φοράς φακούς και δεν πεις τίποτα θα περάσει στο ντούκου. Πάντως όπως έχω γράψει και παλιότερα εμένα προσωπικά δε με χάλασε καθόλου το ταξιδάκι στην Αθήνα τη 2η μέρα. Χαβαλές στο πούλμαν, στάσεις για μάσα και τσιγάρο, φιλαράκια που ήρθαν να με δουν για λίγες ώρες στο 401 και γενικά μια ολόκληρη μέρα μακριά από το στρατόπεδο. Μια χαρά ήταν.
2) Θα είναι βλακεία σου να μην δηλώσεις το αλλεργικό άσθμα. Ίσως γλιτώσεις κάποια πράγματα στη θητεία χάρη σε αυτό. Το πιο σημαντικό βέβαια είναι ότι τα προβλήματα υγείας καλό είναι να μην τα αποκρύπτουμε από τους γιατρούς πρώτα απ' όλα για τη δική μας ασφάλεια.
3) Για να σου αναγνωριστεί η ειδικότητα του φαρμακοποιού από το στρατό και επομένως για να κάνεις θητεία ως φαρμακοποιός οφείλεις να προσκομίσεις είτε το πτυχίο σου είτε την άδεια ασκήσεως. Ένα από τα δύο είναι αρκετό. Άρα αφού παίζει πρόβλημα με την άδεια ασκήσεως θα τους δώσεις το πτυχίο σου!

Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιαν, 2011 12:14 
Ψαρούλης

@ygeionomikarios ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις φιλε μου.
Με το πτυχιο δεν υπαρχει προβλημα αρα θα παραδωσω αυτο.Τωρα οσον αφορα τα γυαλια το βλεπω λιγο ταλαιπωρια.Αν δηλωσω μονο το ασθμα παλι θα παω αθηνα ετσι δεν ειναι?αρα ειναι μια η αλλη ε?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Φεβ, 2011 20:01 
Ψαρούλης

Βασικά, κόντρα στην λογική, για το άσθμα και τις αλλεργίες δεν σε στέλνουνε σε γιατρό στην Αθήνα. Τουλάχιστον δεν με στείλανε εμένα.

Είχα δηλώσει δηλαδή: -Μυωπία 2 και 3, αλλεργικός σε σκόνη, ιστορικό άσθματος (όχι βρογχιτικού όμως, αλλεργικού).

Στην αθήνα είχα παραπεμπτικό ΜΟΝΟ για οφθαλμίατρο.

Οτι να ναι ε? Τωρα από κει και πέρα κανόνισε τι θα δηλώσεις. Το ταξιδάκι Αθήνα πάντως δεν θα σε χαλάσει καθολου πίστεψε με. Θα φας στην στάση Κόρινθο τα πρώτα σουβλάκια μετα από πόσες μέρες στρατό μέσα.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 10 από 17 [ 246 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
2014 Έ-ΕΣΣΟ ΑΥΛΩΝΑ (ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ) ΑΠΟΡΡΙΕΣ 212 ΚΙΝΧΕ ΞΑΝΘΗΣ
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: dimi92
Απαντήσεις: 1
ΔΕΜΥ/ JSRC ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ? (SOS)
Δ. Συζήτηση: Στρατός Ξηράς - Αμυνα
Συγγραφέας: Ishor
Απαντήσεις: 1
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΥΠΡΟ
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: latindennis