Τώρα είναι Τετ 01 Οκτ, 2014 21:16

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 3 από 5 [ 64 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aksizei na paw YEA???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Νοέμ, 2008 2:06 
Έμπειρος

hell407 έγραψε:
Κάνε μια αναζήτηση γιατί το θέμα έχει συζητηθεί. Η ΣΕΑΠ έχει πειθαρχία και εκπαίδευση. Υποτίθεται ότι έχουν αλλάξει πολλά και ίσως να μην βρίσκεται πλέον στο Ηράκλειο.

Πάντως έχει εκπαίδευση, πειθαρχία, τυπικότητα και αρκετές ποινές (οι κρατήσεις -4αρες συνήθως- πάνε σύννεφο και για ασήμαντη αφορμή). Εκπαίδευση κάθε μέρα (μαθήματα και πρακτική). Συνθήκες διαβίωσης μάλλον καλύτερες από τα περισσότερα κέντρα.
Στην αρχή αρκετοί τα βρίσκουν δύσκολα (ειδικά στον ψυχολογικό τομέα γιατί υπάρχει πίεση). Βεβαίως όλα είναι σχετικά. Συνήθως όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο εύκολα και καλύτερα γίνονται τα πράγματα. Πάντς εκ των υστέρων σίγουρα θα θεωρήσει κάποιος ότι η περίοδος της ΣΕΑΠ ήταν από τις καλύτερες της θητείας του.

Sth seap mporei kapoios na paei dokimos igeionomikou ? exei ksexwristei ekpedeusi apo dea allwn swmatwn?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Νοέμ, 2008 13:39 
Νέος

Υγειονομικού πάνε μόνο για ένα μικρό διάστημα στη ΣΕΑΠ. Μετά έχουν εκπαίδευση αλλού, δεν γνωρίζω περισσότερα.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Δεκ, 2008 17:48 
Ψαρούλης

hell407 έγραψε:

Μεγάλο αρνητικό οι +5 μήνες.

Κατά κάποιον τρόπο οι +5 μήνες σε κάνουν να εκτίσεις στρατιωτική θητεία εντός στρατοπέδου
περίπου όση θα έκανε κ ένας απλός οπλίτης.

Απλά οι ΔΕΑ κάνουν πιο χαλαρή θητεία (μετά το χρόνο εκπαίδευσής τους ως ΔΕΑ), με την έννοια πως δεν μένουν
συνεχώς μέσα στο στρατόπεδο κ' έχουν αρκετές ώρες να μείνουν μόνοι τους κ' να ενασχοληθούν με την προσωπική
ζωή τους.

Αρχικά δεν το σκεφτόμουν, τώρα θα πήγαινα. Αλλά άργησα :lol: :lol:

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 20 Δεκ, 2008 3:43 
Ψαρούλης
Άβαταρ μέλους

Εγώ θα έλεγα , όποιος ψιλοφοβάται τις ευθύνες , όποιος δεν του κάθεται καλά η τυπικότητα , όποιος θέλει να τελειώνει γρήγορα με τον στρατό , ας κάτσει στα αυγά του και ας μην σκέφτεται τους ΔΕΑ.
Άμα πάτε μόνο για το ελεύθερο ΣΚ για τα χρήματα και για τις καλύτερες συνθήκες σε σχέση με τους οπλίτες ......θα φάτε μεγάλη φρίκη. Κι άμα φάτε φρίκη , θα τα σπάτε στους άλλους και κάποιοι θα σπάσουν τα δικά σας , γι αυτό , ποιός ο λόγος να ταλαιπωρούνται όλοι.
Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του λοιπόν.
Ήμουν ΔΕΑ , έχω τις καλύτερες αναμνήσεις , και οι μόνες δυσκολίες που είχα ήταν με αυτούς οι οποίοι είχαν προάγει την λουφα σε επιστήμη. Σου δίνει ο κανονισμός το περιθώριο όμως να κάνεις την δουλειά σου , και άμα είσαι πρώτος εσύ τυπικός όλα τα άλλα είναι της πλάκας :cool

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Ιαν, 2009 20:48 
Έμπειρος

xenos έγραψε:
Άμα πάτε μόνο για το ελεύθερο ΣΚ για τα χρήματα και για τις καλύτερες συνθήκες σε σχέση με τους οπλίτες ......θα φάτε μεγάλη φρίκη.l

υπαρχουν αλλοι λογοι για να σκεφτει κανεις να παει δεα??αυτοι πρεπει να ειναι ολοι κ ολοι! :?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Ιαν, 2009 18:48 
Ψαρούλης

Για ΔΕΑ αεροποριας ξερετε τι παιζει;;

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:Erwthseis sxetika me YEA..opoios borei na me enimerwsei..
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Ιαν, 2009 21:51 
Νέος

Kalispera, thelw na kanw kapoies Erwthseis sxetika me YEA...
Boreis na Dilwseis gia YEA otan pernas apo stratologia?
H ekpedeysh ginete Athina apo'oti gnwrizw... Sthn synexeia pou se pane?
Efoson Peraseis thn dokimasia ws Ypopsifios Efedros Axiomatikos , ti ginese?
Boreis na Peraseis S.E.A.P afou teleiwseis apo YEA?
An Se plirwnoun kathe mhna kai ypireteis ston topo sou ? Egw menw Sto Hrakleio(Krhths)

Sas parakalw opoios borei na me enimerwsei egkira gia to sygkekrimeno thema...!
Epishs Mou protinete Tethwrakismena?(Epeidei einai kati pou mou areseis para polu alla den xerw ti akrivws kaneis ekei pera...)

Eyxaristw!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Ιαν, 2009 22:13 
Έμπειρος

kιριτσι μπαινεις τωρα?? τα εχεις μπλεξει καπως τα πραματα :P οταν πας κεντρο κ περασεις τις διαδικασιες πας για εκπαιδευση υεα. η εκπαιδευση τωρα των θεα πεζικου γινετε στη σεαπ στο ηρακλειο που εχει τη φημη οτι ειναι η πιο δυσκολη σχολη υεα. ξ εκπαιδευση διαρκει συνολικα 5 μηνες. μετα ονομαζεσαι δεα και υπηρετεις σαν αξιωματικος μεχρι και κανα μηνα πριν απολυθεις που σε κανουν ανθυπολοχαγο. λεφτα στα χερια σου πιανεις αναδρομικα 3 μηνες μετα που ορκιστεις δεα . τουσ μηνες που εισαι ακομα υεα εννοειται εισαι φανταρος και δε πληρωνεσαι. αυτα εχω μαθει για τους υεα , μπαινω τωρα και το σκεφτομαι και εγω απο ηρακλειο ειμαι.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν, 2009 10:22 
Νέος

kostas pharm έγραψε:
kιριτσι μπαινεις τωρα?? τα εχεις μπλεξει καπως τα πραματα :P οταν πας κεντρο κ περασεις τις διαδικασιες πας για εκπαιδευση υεα. η εκπαιδευση τωρα των θεα πεζικου γινετε στη σεαπ στο ηρακλειο που εχει τη φημη οτι ειναι η πιο δυσκολη σχολη υεα. ξ εκπαιδευση διαρκει συνολικα 5 μηνες. μετα ονομαζεσαι δεα και υπηρετεις σαν αξιωματικος μεχρι και κανα μηνα πριν απολυθεις που σε κανουν ανθυπολοχαγο. λεφτα στα χερια σου πιανεις αναδρομικα 3 μηνες μετα που ορκιστεις δεα . τουσ μηνες που εισαι ακομα υεα εννοειται εισαι φανταρος και δε πληρωνεσαι. αυτα εχω μαθει για τους υεα , μπαινω τωρα και το σκεφτομαι και εγω απο ηρακλειο ειμαι.

Koita ki'egw apo Hrakleio eimai alla Diavasa pws gia na beis S.E.A.P ws Y.E.A prepei na eisai apofoitos Panepistimiou h T.E.I h A.E.I to ligotero... kai egw apla skopeyw na teleiwsw thn 3h Lykeiou kai na paw Fadaros...Hthela apo Perysi na perasw T.E.I kai meta na paw S.E.A.P alla ta pramata allaxan stin poreia :P
Vevaia den xanoume kati na rwtisoume an Dexontai kai atoma pou exoun vgalei to lykeio kai oxi mia anwtath Sxolh...
Egw eimai gennithis tou 91' .... Esy?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν, 2009 12:26 
Νέος

εγω εχω την ενδειξη υεα και παρουσιαζομαι 9/2/09 κιλκις.ειμαι φοιτητης τει και τα λεφτα δεν μου περισευουν για τα τα τρωω 1 χρονο σαν φανταρος.σαν υεα πληρωνομαι αλλα οχι αρκετα για να μαζεψω στην ακρη.συν του οτι με αρεσει ο στρατος.θα πας υεα και ελπιζω να με παρουν.θα προτινα να πας υεα αφου το σκεφτεσαι.3 μηνες ειναι το κουτουπωμα....μετα ομως αντι να κανεις 25 υπηρεσιες τον μηνα θα κανεις 3!!!καλη θητεια παιδες!

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν, 2009 13:30 
Έμπειρος

για να γινεις υεα πρεπει να εισαι αποφοιτος λυκειου στα στρατο. κιριτσι εγω ειμαι του 84.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν, 2009 15:06 
Νέος

kostas pharm έγραψε:
για να γινεις υεα πρεπει να εισαι αποφοιτος λυκειου στα στρατο. κιριτσι εγω ειμαι του 84.

Loipon, egw tha paw aftes tis meres sth Stratologia h logika sta KEP apo ekei mou eipan ginonte ola...Kai tha epilexw Strato Xiras? h Tha tous pw oti thelw na paw S.E.A.P? Enas typos mou eipe oti stin stratologia apla epilegeis Strato Xiras Aeroporia h Limeniko....isxiei?

An isxuei tha epilexw Strato Xiras kai meta pote tha boresw na dhlwsw YEA?
Diladi thelw na mAthw to Pote...gia na xerw ti na kanw...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν, 2009 17:15 
Έμπειρος

συνηθως ολοι στρατο πανε. για υεα διαλεγεσαι απο οτι ξερω στο κεντρο οταν παρουσιαζεσαι και περνας τις εξετασεις. πηγαινε περνα περιοδευων και οταν πας στο κεντρο δηλωσε για υεα. σεαπ θα σε πανε μονο εφοσον εχεις επιλεγει για υεα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν, 2009 17:20 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καταρχήν γράφουμε ελληνικά και όχι greeklish...

Η ένδειξη ΥΕΑ υπάρχει σε όλους όσους έχουν τελειώσει τουλάχιστον το λύκειο, και υπάρχει πάνω στην πρόσκληση κατάταξης. Όταν περνάς περιοδεύων, απλά δηλώνεις ποιον κλάδο προτιμάς, Ναυτικό, Αεροπορία ή Στρατό Ξηράς αλλά όχι και όπλο/σώμα του Στρατού Ξηράς. (Δενείναι δεσμευτική η προτίμηση σου).

Για ΥΕΑ προτιμώνται οι απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά δεν είναι δεσμευτικό αυτό. Δεν δηλώνεις πουθενά ότι επιθυμείς να γίνεις ΥΕΑ πριν παρουσιαστείς, θα ερωτηθείς την ημέρα της παρουσίασης σου, και σε περίπτωση θετικής απάντησης περνάς από αθλητικές και ψυχοτεχνικές δοκιμασίες. Εφόσον επιτύχεις γίνεσαι ΥΕΑ. Πού θα περάσεις εκπαίδευση για ΥΕΑ εξαρτάται από το όπλο/σώμα που υπηρετείς, ΣΕΑΠ πάνε οι του Πεζικού κυρίως, αλλού πάνε για τα Τεθωρακισμένα και αλλού για το Πυροβολικό για παράδειγμα...
Μετά την εκπαίδευση οι ΥΕΑ γίνονται ΔΕΑ πλέον...

E-mail: thiteia@thiteia.org
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν, 2009 23:17 
Νέος

admin έγραψε:
Καταρχήν γράφουμε ελληνικά και όχι greeklish...

Η ένδειξη ΥΕΑ υπάρχει σε όλους όσους έχουν τελειώσει τουλάχιστον το λύκειο, και υπάρχει πάνω στην πρόσκληση κατάταξης. Όταν περνάς περιοδεύων, απλά δηλώνεις ποιον κλάδο προτιμάς, Ναυτικό, Αεροπορία ή Στρατό Ξηράς αλλά όχι και όπλο/σώμα του Στρατού Ξηράς. (Δενείναι δεσμευτική η προτίμηση σου).

Για ΥΕΑ προτιμώνται οι απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά δεν είναι δεσμευτικό αυτό. Δεν δηλώνεις πουθενά ότι επιθυμείς να γίνεις ΥΕΑ πριν παρουσιαστείς, θα ερωτηθείς την ημέρα της παρουσίασης σου, και σε περίπτωση θετικής απάντησης περνάς από αθλητικές και ψυχοτεχνικές δοκιμασίες. Εφόσον επιτύχεις γίνεσαι ΥΕΑ. Πού θα περάσεις εκπαίδευση για ΥΕΑ εξαρτάται από το όπλο/σώμα που υπηρετείς, ΣΕΑΠ πάνε οι του Πεζικού κυρίως, αλλού πάνε για τα Τεθωρακισμένα και αλλού για το Πυροβολικό για παράδειγμα...
Μετά την εκπαίδευση οι ΥΕΑ γίνονται ΔΕΑ πλέον...

Ευχαριστω πολυ, μου ελυσες καποιες αποριες που ειχα...Βεβαια εγω θελω να περασω Σ.Ε.Α.Π Ηρακλειου γιατι εδω μενω...Η εκπαιδευση δεν με ενδιαφερει που θα γινει εξαλου ειναι 3μηνες μονο... αλλα στη συνεχεια ως Δ.Ε.Α θα μπορεσω να ερθω στην Σ.Ε.Α.Π Ηρακλειου?Η Σ.Ε.Α.Π Ηρακλειου ειναι Πεζικο η Πυροβολικο?

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 5 [ 64 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
-> phpBB skin developed by: John Olson