Τώρα είναι Τετ 18 Οκτ, 2017 23:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μετάθεση (Ε' ΕΣΣΟ 2016) - ΠΝ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιαν, 2017 21:26 
Νέος

Καλησπέρα. Παρουσιάστηκα τον Νοεμβρη με την Ε εσσο και με στείλανε στην 2η επιλογή μου σε νησί. Δεν είχα θεμα εδώ αλλά καθαρά λόγω οικονομικού θέματος(που δυστυχώς δεν έχω και κανενα χαρτί έτσι ώστε να ζητήσω κατ'εξαιρεση μετάθεση) δεν μπορώ να υπηρετησω αλλους 10 μηνες εδώ γιατί τα έξοδα της αδειας (10 μερες ) κάθε μηνα μου βγαίνουν 100+ . λεφτά που δεν υπάρχουν. σκεφτομαι λοιπόν σοβαρά το ενδεχόμενα να ζητησω μετάθεση σε 28 μερες που θα κλείσω 2 μηνο στην υπηρεσία εδώ ..
Διάβασα στο σαιτ του ΠΝ το εξής :
Παράθεση:
Όλοι οι στρατευμένοι αφού ολοκληρώσουν τη βασική τους εκπαίδευση, τοποθετούνται υποχρεωτικά και τουλάχιστον για χρονικό διάστημα (4) τεσσάρων μηνών σε Π.Πλοία, Ναύσταθμους ή Ν. Υπηρεσίες, εκτός νομού Αττικής (Μονάδα πρώτης τοποθέτησης).
Όσοι συμπληρώσουν υπηρεσία δύο (2) μηνών στην εν λόγω Μονάδα, μπορούν να υποβάλλουν σ' αυτήν, εντός είκοσι (20) ημερών από την έναρξη του τρίτου μήνα, υπεύθυνη δήλωση για τις περιοχές προτίμησης σε περίπτωση μετάθεσης όπου έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν δύο (2) επιλογές.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
- Πληροφοριακά είμαι από Θεσσαλία και δεν έχω ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ/ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ κριτηρια, πλην του οτι δεν εχω οικονομικη ανεση να δινω αυτα τα 100 ευρω καθε μηνα για μετακινησεις απο/προς το νησι. Δικαιούμαι τη μετάθεση;
1) Μπορώ να δηλώσω όπως στην κατάταξη αυτές οι 2 επιλογές να είναι Α) Φρουρά Αθηνών Β) Φρουρά Πειραία ; έτσι ώστε να περάσω σίγουρα στην ΑΘΗΝΑ που επιθυμώ???
2) Αν δηλώσω αυτές τις δυο λοιπόν , είναι σίγουρο οτι θα παω εκει ή θα παθω κανενα πατατρακ και θα με στείλουν σε κανενα πολεμικό πλοιο???
3 ) Πολλοί θα πουν και σωστά ότι Αθήνα είναι προβλεπε και τα λοιπα και εδώ που είμαι μονο στρατο δεν καταλαβαίνεις.Και εγώ μαζί σας είμαι, wifi , satellite τβ και τα λοιπά, αλλά εξήγησα το θέμα μου.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετάθεση (Ε' ΕΣΣΟ 2016) - ΠΝ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Ιαν, 2017 0:42 
Στρατηγός

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτά που ρώτησες, αλλά:
α) δικαιούσαι τρεις κάρτες επιβίβασης (καράβι σίγουρα. Για ΚΤΕΛ δεν ξέρω) από τη μονάδα του νησιού που υπηρετείς. Αν δεν τις έχεις πάρει ήδη κάνε αίτηση στην επόμενη άδεια σου να τις πάρεις. Γλιτώνεις τουλάχιστον τα έξοδα τριών εισιτηρίων.
β) σε πολλά νησιά δικαιούσαι να μείνεις κατά τη διάρκεια της άδειας σου στον Ναυτικό Σταθμό, χωρίς να κάνεις υπηρεσίες, χωρίς εγερτήρια και με έξοδο όποτε θες. Ο Ναυτικός Σταθμός, ουσιαστικά σε φιλοξενεί για 10 ημέρες, σαν "ξενοδοχείο". Κάποτε υπήρχε αυτή η διαταγή για όλα τα νησιά του ΠΝ. Ίσχυε σίγουρα μέχρι και το 2014. Λογικά θα ισχύει και σήμερα.

Δεν μπόρεσα να απαντήσω μεν στις ερωτήσεις σου, αλλά τουλάχιστον με τα παραπάνω μπορείς να γλιτώσεις κάποια έξοδα.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Παρόμοια Θέματα
Β ΕΣΣΟ 2009 ΡΕΘΥΜΝΟ
Δ. Συζήτηση: Στρατός Ξηράς - Αμυνα
Συγγραφέας: nikosmp83
Απαντήσεις: 3
ΣΤ' ΕΣΣΟ 2013 - ΚΕΠΒ Θήβα
Δ. Συζήτηση: Στρατός Ξηράς - Αμυνα
Συγγραφέας: tsaggaris