Τώρα είναι Πέμ 17 Απρ, 2014 21:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: η ελδυκ στην δικη μου περιπτωση?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Νοέμ, 2010 1:17 
Νέος
Άβαταρ μέλους

ξερω οτι θα ανοιξω ενα μεγαλο θεμα για το οποιο εχουν γραφτει και ειπωθει πολλα και δεν ειναι αλλο απο την ελδυκ.
καθως πλησιαζει ο καιρος να παω φανταρος σκεφτομαι να δηλωσω ελδυκ.
οι λογοι ειναι πολλοι.ο κυριοτερος ειναι οτι δεν εχω μεσον ουτε υποδεκανεα και σκεφτομαι οτι απο το να βρεθω στα Ρυζια του Εβρου ή σε κανενα νησι του βορειου Αιγαιου ,η Λευκωσια ειναι καλυτερη(???).τουλαχιστον στις εξοδους ειναι αλλιως να βγαινεις σε μια πρωτευουσα και αλλιως σε καποιο χωριο ή κωμοπολη.σαφως στην Λευκωσια οι επιλογες ειναι πιο πολλες και πιο ποιοτικες.
εκτος αυτου η Λαρνακα εχει πιο πολλες πτησεις για Αθηνα την μερα απο οτι εχει η Λημνος, η Χιος, η Αλεξανδρουπολη κλ.Ακομα απο κατι φιλους που πηγαν ελδυκ ξερω οτι εχουν καλες αδειες και πληρωμενα τα εισιτηρια για Ελλαδα.συν οτι παιρνεις και περιπου 300 ευρω τον μηνα.τωρα θα μου πειτε οτι δεν φτανουν γιατι η Κυπρος ειναι ακριβο κρατος αλλα σας ρωτω φτανουν τα 9 ευρω στους φανταρους που υπηρετουν στην Ελλαδα???ετσι και αλλιως οι γονεις ενισχυουν οπου και αν υπηρετησουμε.τα στρατοπεδα εχω ακουσει ειναι καλα και το φαγητο επισης.
ξερω βεβαια οτι ειναι λιγο πιο τεντα σαν στρατοπεδα αλλα αυτο μπορει να σου συμβει και στην Ελλαδα.
ετσι περιπου το σκεφτομαι.περιμενω τις γνωμες σας σαν πιο εμπειροι.αν κατι δεν ισχυει διορθωστε με.
ευχαριστω.

Θέμα δημοσίευσης: Re: η ελδυκ στην δικη μου περιπτωση?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Νοέμ, 2010 9:49 
Έμπειρος

Επίσης απο οτι εχω ακουσει δεν ειναι ολα τα στρατοπεδα τοσδο τεντα στην Κυπρο.
Βεβαια δεν ξερω ποια ειναι αυτα.. αν ξερει κανεις ας ενημερωσει.
Οπως επίσης δεν ξερω κατα πόσο μπορείς να δηλώσεις προτιμηση απο την στιγμη που λες πως ουτε δεκανεα δεν εχεις για κοννε !

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Νοέμ, 2010 15:49 
Νέος
Άβαταρ μέλους

εχω την εντυπωση οτι ρωτανε ποιοι θελουν να πανε ελδυκ.και επειδη δεν συμπληρωνεται ο αριθμος περνουν και αλλους που δεν εχουν δηλωσει.φανταζομαι αν ισχυει αυτο και το δηλωσω απο μονος μου θα με πανε χωρις δευτερη σκεψη.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Νοέμ, 2010 20:12 
Ψαρούλης

50-50 ειμαι για ελδυκ.
κολλητος μου ηταν στν 305 εσσο και αποσο μ ειπε ειναι τεντα μεχρι αηδιας , αλλα αξιζει.
αξιζει το φαι, αξιζει η διαμονη, αξιζει ακομα και η εκπαιδευση, η λευκωσια δεν λεει πολλα αλλα
αξιζει να την γυρισεις την κυπρο αν σ δωθει η ευκαιρια.
αξιζει γιατι εχω σπιτι στν λευκωσια.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Νοέμ, 2010 22:25 
Ψαρούλης

Akou file m.. ola paizontai sxetika me tin epilogh twn eldykariwn, kapoioi dilwnoun k kovontai k kapoioi alloi phgainoun xwris tin thelhsh tous.. sto megalytero pososto osoi dilwnoun epithymia, yphretoyn stin kyrpo..
twra oson afora tin eldyk, eimai hdh stin kypro kai tha sou proteina na dilwseis giati ta pleonekthmata einai polla.. pio polla apo kathe allo stratopedo stin ellada.. vlepe kales egkatastaseis, ikanopoihtiko mistho, polles eksodous (stin xeiroterh 1-1),ligotero kryo apo ellada kai fysika to pio shmantiko oti paliwneis sxetika nwris.. ayto to teleytaio krathse to giati tha to thymitheis..
ta arnhtik einai oti ontws se merika stratopeda eisai ontws tenta, den kathesai oute lepto, eisai se diakrh kinhsh,aggareies,skopeta mporei k mpiftekia alla ola ayta mexri na gineis palios.. meta ola allazoun.. akoma k h symperifora twn aksiwmatikwn..
genika aksizei, an theleis epipleon plirofories mporeis na rwthseis..
cu

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Νοέμ, 2010 14:04 
Νέος

Επειδή είμαι τώρα ΕΛΔΥΚ θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο.Έχει θετικά και αρνητικά. Ειδικά για το παλιός και καινούριος είναι πάρα πολύ σημαντικό!!!!Λιγο προσοχή με τα λεφτά και θα είσαι εντάξει.το αν αξίζει ή όχι δεν μπορώ να στο πω σίγουρα.Πάντως αν είσαι ΠΖ καλύτερα να σου κάτσει 1ο Τάγμα και όχι 2ο διότι είμαστε πιο τεντα εμείς.Να περιμένεις πάντως πολύ προβλεπε μονάδες.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 27 Νοέμ, 2010 13:15 
Νέος

Φιλτατε,

Προτεινω ανεπιφυλακτα να πας Κυπρο,θωρω τη θητεια εκει πολυ ανωτερη απο οτι στην Ελλαδα.

Ο μισθος για τους Στρ ειναι 254 ευρω και για του Δνεις 330.Οι φημες περι ακριβης ζωης στη Κυπρο ειναι μονο φημες..Δεν διαφερει σε τιποτα απο τη ζωη στην Αθηνα,το μονο που ειναι πιο ακριβο ειναι το σουβλακι με ελληνικη πιττα το οποιο κοστιζει 3 ευρω.Κατα τα αλλα καθε μηνα κερδιζεις 300 ευρω οπως ευστοχα παρατηρησες στο κειμενο σου.

Το φαγητο ειναι καλυτερο,το στρατοπεδο ειναι καλυτερο και οι εξοδοι ειναι αυστηρα 1-1.

Για να μη μιλησουμε για τις αδειες οι οποιες ειναι τουλαχιστον 20 μερες παραπανω απο οτι στον Εβρο..

Κατα την αποψη μου η Κυπρος ειναι οτι καλυτερο για στρατιωτικη θητεια,ελπιζω να σε βοηθησα...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Μάιος, 2011 18:52 
Ψαρούλης

Για όποιον νέο 2011 β εσσο και μετα το διαβάζει αυτό το Link ενημερωτικά ότι γράφουν τα παιδιά είναι αλήθεια με μοναδικά αρνητικά της κύπρου το αισθημα απομόνωσης από την ελλάδα μιας και οι επικοινωνίες ποιότητα κόστος είναι ακριβό με αποτέλεσμα να μην έχεις την πολυτέλεια να μιλάς καθημερινά με ελλάδα. σε περίοδο εμπλοκής που πέρασα εγώ το περασμένο πάσχα στο 1ο ΜΚ/ΤΠ στον Αγιο Ιωάννη Λευκωσίας μας πήγε 4-1 όλους και οι άδειες είναι ελεινές.. Εγώ πήρα την άδεια πασχα τώρα 12 μέρες που είναι καλά η επόμενη άδεια μου ειναι τέλη ιουλίου για 7 ημέρες και η επόμενη όταν επάναπατριστώ τέλη σεπτέμβρη.. ενδεικτικά στην ελλάδα τώρα λόγω κρίσης συρρικνώνουν τις εξόδους και στις δίνουν άδειες 3-4-5 ημερών κάθε μήνα λογω κρίσης λένε... Οπότε ελδυκ είναι ζωάρα όντως απλά φίλους συγγενείς γκόμενες για 7 μήνες θα τους δείτε με πολύ φειδώ... Απλά για να ξέρουν οι νέοι που ακούνε πολλά περί αδειών κάθε μήνα και C-130 κάθε εβδομάδα και τετοια... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ:
Για μένα μάγκες τα 246,5 εθρω είναι καλά αλλά αν έχετε βύσμα καλύτερα 8,6 δίπλα στο σπίτι σου διότι δεν φεύγεις μετανάστης όπως θα καταλάβουν πολλοι που θα πάν ελδυκ.. + Το ότι όσοι πάν ελδυκ να ξέρουν οτι τους πρώτουσ 2,5-3 μήνες θα υποφέρουν σε σημείο να έχουν νεύρα ή να κλαίνε γιατι σαν νέος περναν όλα μα όλα απο τα χέρια σου (αγγαρείες, σκοπιές, βολές, 4α νουμερα, καθαριοτητες κλπ κλπ) Οταν παλιώσεις κατά μια σειρά αυξάνονται οι ευθύνες μεν αλλά τερμα οι καθαριοτητες αγγαρειες κλπ.. Σκεφτείτε όλα αυτα και μετά πάτε ελδυκ..

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Μάιος, 2011 15:41 
Ψαρούλης

Μια χαρα ειναι στην ΕΛΔΥΚ, αρκει να παλιωσεις...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Οκτ, 2011 16:59 
Νέος
Άβαταρ μέλους

κανεις που να ειναι τωρα ελδυκ να μας πει την γμωμη του?πως ειναι τωρα τα πραγματα?αδειες εξοδοι εισιτηρια μισθοι κλ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Οκτ, 2011 0:39 
Ψαρούλης

καλησπερα μπορει καποιος να μου πει τους τροπους εποικινωνιας κυπρου ελλαδας και αντιστοιχα ? τη συμφερει στην εποικινωνια με κηνητο απο ελλαδα προς κυπρο και αντιστοιχα?

ευχαριστω πολυ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 

Παρόμοια Θέματα
Μετάθεση στην Πάρνηθα
Δ. Συζήτηση: Πολεμική Αεροπορία
Συγγραφέας: bilias13
Απαντήσεις: 34
Ρούχα Στρατού - Επίσημο Πρατήριο στην Αττική ?
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: Καφφίρ
Απαντήσεις: 2
Τουαλέτες στην Τρίπολη
Δ. Συζήτηση: Πολεμική Αεροπορία
Συγγραφέας: zhnwnas
Απαντήσεις: 14
Ανυπότακτος εξω. - τι γίνεται μετά τις 30 μέρες στην Ελλάδα;
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: el_greco82
Απαντήσεις: 5
Μια βοήθεια για περίεργη περίπτωση...