Τώρα είναι Πέμ 30 Οκτ, 2014 21:12

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ψωριαση (δερματικη παθηση)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Ιούλ, 2010 23:25 
Ψαρούλης

Καλησπερα παιδια,

Μπαινω κ εγω στρατο και θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τη παθηση μου.

Εχω ψωριαση κατα πλακας, εδω και 4 χρονια κανω μια προσπαθεια (διατροφη, αλοιφες σε καθημερινη βαση, και γενικοτερα προσοχη να μην τριψω/ξυσω/τραυματισω το δερμα μου) και εχω καταφερει να περιορισω αρκετα τα σημαδια της ψωριασης. Δυστυχως στο στρατο καταλαβαινω οτι η καθημερινοτητα μου θα αλλαξει ριζικα και φοβαμαι οτι το προβλημα μου θα χειροτερεψει σημαντικα. Οποτε θελω να ρωτησω:

1) Αν προβλεπεται καποιο ειδος απαλλαγης για ατομα με ψωριαση.
2) Τι ειδους σωματικη ικανοτητα εχουν ατομα με ψωριαση (Ι1, Ι2 κτλ)
3) Οποιαδηποτε συμβουλη απο ατομα με ψωριαση που εχουν καποια εμπερια σχετικα με τη θητεια ωστε να μη χειροτερεψει δραματικα η κατασταση μου

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ψωριαση (δερματικη παθηση)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιούλ, 2010 2:57 
Έμπειρος

http://www.thiteia.org/downloads/si.pdf

σελίδα 18

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Ιούλ, 2010 14:55 
Πάλιουρας

Den tha allaksei tipota apo somatikoi ikanotita, apla tha pareis kanena sprei i tipota aloifes,

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Σεπ, 2010 23:03 
Ψαρούλης

Η ψωριαση δεν εχει καμια ιδιαιτερη αντιμετωπιση στο στρατο, εφοσον τα συμπτωματα της ειναι κατεξοχην αισθητικα και δεν κολλαει. Ειχα ψωριαση στα 2 χρονια της θητειας μου, την οποια εκανα ως Ι1 κανονικα και χωρις κανενα προβλημα. Ισως καποια σημεια απο το προσφατο ποστ μου (βλ πιο κατω) σε καποιο αλλο φορουμ να ειναι χρησιμα και στην περιπτωση σου. Καλη θητεια!

Ζωντας με την ψωριαση

--------------------------------------------------------------------------------

Εχω παρουσιασει ψωριαση απο τα 17 μου και ειμαι τωρα 42.
Η κατασταση μου εχει διακυμανσεις απο ηπιας μορφης εως "καραμπινατη" σε διαφορετικες φασεις της ζωης μου.
Εν αναμονη της "μαγικης" θεραπειας που θα λυσει ολα τα προβληματα μου, ιδου τι με βοηθαει να ζησω με την ψωριαση μου:
1. Εχω παρει αποφαση οτι η ψωριαση ειναι μερος της ζωης μου, δεν ντρεπομαι γι αυτο, ουτε στενοχωριεμαι παραπανω. Αν ελθει η θεραπεια ηρθε. Εντωμεταξυ, φροντιζω να ζω οσο πιο ανετα μπορω με την κατασταση μου.
2. Δινω την ευκαιρια στο δερμα μου να αναπνευσει καθημερινα. Φοραω ανετα ρουχα. Το εκθετω στον ηλιο και τη θαλασσα καθε φορα που μου δινεται η ευκαιρια. Φροντιζω να ιδρωσω στη διαρκεια της ασκησης για να φευγουν οι τοξινες απο το δερμα μου, και μετα κανω αμεσως ντους,
3. Πινω τακτικα νερο, 2-3 λ/μερα.
4. Προσεχω τη διαιτα μου στα αλμυρα και στα καμμενα λαδια, κι αποφευγω το αλκοολ το οποιο νιωθω ξεκαθαρα οτι φουντωνει τη φαγουρα μεσα και γυρω απο τις πλακες μου.
5. Οταν θυμωνω, δεν το κραταω μεσα μου, αλλα βαζω και καμια φωνη (εκει που παλια δεν θα το εκανα). Η εκτονωση με βοηθα.
6. Εχω καταργησει τα απορρυπαντικα και τα μαλακτικα στο πλυσιμο των ρουχων, γιατι διαπιστωνα οτι τα καταλοιπα τους ερεθιζουν το ταλαιπωρημενο δερμα μου. Τωρα πλενουμε στο σπιτι με την BioWashball που βρηκε η γυναικα μου στο https://sites.google.com/site/noallergywash/home
7. Πλενομαι μονο με ηπια φυσικα σαπουνια. Χρησιμοποιω γαντι μεσαιας αγριοτητας για να καθαρισω τις πλακες μου απο τα νεκρα κυτταρα. Χρησιμοποιω καταρχας πολυ ζεστο νερο, και τελειωνω με παγωμενο. Αυτο μου δινει μια τρομερη αισθηση ευεξιας που υπερεχει της οποιας ενοχλησης απο τις πλακες.
8. Αποφευγω να ξυνομαι. Οταν φουντωσει η φαγουρα μου, βαζω λιγη αλοη βερα στις πλακες. Αν δεν εχω απλως τις ακουμπω με κατι κρυο ή με καθαρα χερια.
9. Ζητω απο τη συζυγο μου να ακουμπησει τις πλακες με τα χερια της που και που. Η αγαπη που αισθανομαι και οτι δεν τις ΅σιχαινεται΅με βοηθα ψυχολογικα.
10. Οταν με ρωτησουν τι εχω στον αγκωνα μου ή στο βλεφαρο μου ή μέσα στο τριχωτο της κεφαλης μου, λεω απλουστατα ψωριαση. Μη φοβαστε, δεν κολλαει. Κι οσο πιο πολλοι το γνωριζουν, τοσο πιο ανετα θα ζουμε ολοι μας.

Ειλικρινα,
Αντωνης

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Σεπ, 2010 17:47 
Ψαρούλης

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΕΛΕΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΩΡΙΑΣΗ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΑΝΟΣΗΣ ΝΟΣΟΥ. ΑΥΤΟΑΝΟΣΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓO ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ. ΠΗΓΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΠΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΙΝΑΝ ΗΤΑΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΑΛΟΙΦΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2010.ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΜΑΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ (ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΗΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ) ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΕΚΕΙ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΑΣΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΥΤΗ, ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ. ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ .Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΟΗ .ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 2-9 ΜΗΝΕΣ. Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΙΝΕΙ ΑΛΟΗ ,ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΑΛΟΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΑΡΓΥΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΜΕΡΕΣ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΛ <<elenikal1960@yahoo.gr>> KAI ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.
ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΗΜΕΡΑΣ ΕΛΕΝΗ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Σεπ, 2010 18:57 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

eleni1960 έγραψε:
ΑΥΤΟΑΝΟΣΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓO ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ.

Αυτοάνοσο σημαίνει ότι οργανισμός αναγνωρίζει κάποια εαυτά αντιγόνα (μόρια ή πρωτεΐνες που υπάρχουν φυσιολογικά σε κάθε οργανισμό) ως ξένα και παράγει αντισώματα για να τα καταπολεμήσει. Ενεργοποιείται με απλά λόγια το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού και επιτίθεται στον ίδιο του τον εαυτό (ενώ φυσιολογικά επιτίθεται σε εξωγενείς παράγοντες). Και για τον καρκίνο δεν υπάρχει θεραπεία και δεν είναι αυτοάνοσο νόσημα. Επίσης πιο κάτω γράφεις ότι υπάρχει θεραπεία για την ψωρίαση και είναι η αλόη :shock: :?: Εμ, τι σόι αυτοάνοσο είναι αν υπάρχει θεραπεία, αφού όπως λες "Αυτοάνοσο σημαίνει δεν υπάρχει θεραπεία"?

Πέρα από την παραπληροφόρηση, καλό θα είναι να μην μετατρέψουμε το forum σε site όπου ο καθένας θα διαφημίζει τα προϊόντα που πουλάει από εταιρίες "πυραμίδες". Όποιος ζει μ' αυτή την ασθένεια γνωρίζει πολύ καλά τις ευεργετικές ιδιότητες της αλόης και άλλων φυτικών συστατικών και μπορεί πολύ εύκολα να βρει ένα από τα άπειρα site "συνεργατών" σου της συγκεκριμένης εταιρίας με τις καλές τιμές. Επίσης, τα κεφαλαία γράμματα είναι κουραστικά και δηλώνουν ότι αυτός που τα γράφει φωνάζει, θέλει να τραβήξει την προσοχή ή θέλει να επιβληθεί. Επειδή έχω δουλέψει ένα φεγγάρι σαν πωλητής, να σου δώσω μια καλή συμβουλή που μου μάθανε στην εκπαίδευση: Όταν θες να τραβήξεις την προσοχή κάποιου για να πουλήσεις να του μιλάς ευγενικά εννοείται, και χαμηλόφωνα, τόσο ώστε να σ' ακούει, αλλά να προσπαθεί ο ίδιος να σ' ακούσει ώστε να σε παρακολουθεί στα μάτια και με προσοχή και να καταλαβαίνει αυτά που του λες. Επίσης, αν δεν γνωρίζεις καλά γι' αυτό που του λες (πχ αυτοάνοσο) μην λες αερολογίες γιατί θα χάσεις την εμπιστοσύνη του και θα ψάξει για άλλον "προμηθευτή" όσο καλό κι αν είναι το προϊόν σου. Καλές πωλήσεις :cheers

Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Παρόμοια Θέματα
Σωματικη ικανοτητα και παθηση των ματιων
Δ. Συζήτηση: Στρατός Εντός
Συγγραφέας: Slackware
Απαντήσεις: 1

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση